Így robbant be a biztosítókat felforgató új magyar startup a piacra
Üzlet

Így robbant be a biztosítókat felforgató új magyar startup a piacra

Portfolio
Egy év alatt 7 százalékos részesedést szerzett a magyar kgfb-piacon, nemrégiben pedig 200 millió eurós értékeltség mellett vont be tőkét az Ominimo szerb-magyar insurtech startup. A digitálisan fejlett „brókerek által dominált” piac tette lehetővé, hogy organikus módon növekedjenek. Saját fejlesztésű IT-val és mesterséges intelligenciával versenyeznek a hagyományos biztosítókkal, és most külföldi piacok meghódítására készülnek. Mutatjuk, hogyan forgatja fel a társaság a biztosítási piacot. Hasonló témákról is szó lesz a Portfolio május 27-ei Financial IT rendezvényén. Regisztráció és részletek itt!
AI-boom, fintech innovációk, digitális transzformáció - Merre tart a bankszektor digitális fejlődése? Erről lesz szó május 27-én a Portfolio Financial IT konferenciáján! Regisztráció és részletek itt!

Egy év alatt 7%

Az Ominimo insurtech startup durván egy évvel ezelőtt indult el Magyarországon először a kgfb, majd a casco piacon,

egyetlen év alatt mintegy 300 ezer kötvényt értékesítettek, 7 százalékos részesedést szereztek a kgfb-piacon, és a társaság már most nyereségesen működik.

Az egész cégcsoportnál, beleértve a külföldi részleget is, körülbelül 70 alkalmazott dolgozik jelenleg. Magyarországon mintegy 35 fős az állomány, és bővülést terveznek, azaz számos nyitott pozíció elérhető a cégnél.

A startup partnere itthon a Signal Iduna Biztosító, külföldön pedig első körben Európa második legnagyobb biztosítójával, a Zürich Insurance Grouppal lépnek piacra. A svájci biztosító óriás 200 millió eurós értékelés mellett szállt be kisebbségi tulajdonosként az Ominimóba 10 millió eurós befektetéssel. A Zürichhel megcélzott holland, svéd és lengyel piacok nagyságrendileg egyenként is kb. 5-6-szor nagyobbak, mint a magyar kgfb vagy casco piac.

Üzleti modell

A társaság jelenleg még nem rendelkezik teljes körű biztosítói licenccel, bár a későbbiekben ennek megszerzése sincs kizárva. Magyarországon a Signal Iduna Biztosító vezérügynökeként tevékenykednek, és ezen a jövőben sem terveznek változtatni, hiszen az együttműködés kimondottan sikeresnek mondható.

A vezérügynök az MNB meghatározása szerint a függő biztosításközvetítők közé tartozó olyan ügynök, amely számára a biztosító kiemelt – teljes körű, a biztosító üzletviteléhez szükséges jogkörök ellátására kiterjedő – felhatalmazást adott.

Minden országban egy biztosítóval dolgoznak együtt: segíti a biztosítót az árazás kialakításában, az ügyfélfolyamatokat, a back-end folyamatokat az Ominimo végzi, míg a károk pénzügyi rendezését, a viszontbiztosítást, a biztosítói engedélyhez kötött feladatokat a biztosítói partner vállalja.

A startup külső kockázati tőke bevonása helyett az alapítók pénzéből indult el, az évközi értékesítési jutalékra a működési költségek fedezése céljából is volt szükségük.

Tavaly 20-25 millió euró értékű kötvényt adtunk el, ebből kapjuk mi a jutalékot.

- árulta el lapunknak az Ominimo ügyvezetője, Zsarnóczi Gábor. Hozzátette azt is, hogy a termékpaletta drasztikusan nem fog megváltozni vagy bővülni, meg akarják tartani a jelenlegi fókuszt, azaz nem céljuk 20 féle terméket kínálni. „Még egy-két terméket tervezünk elindítani” – mondta az ügyvezető.

Így robbantak be a piacra

Magyarország egy brókerek által dominált, technológiai szempontból is érett piacnak számít nemzetközi összehasonlításban az ügyvezető szerint, és éppen ez a körülmény segítette az induló céget abban, hogy gyorsan és viszonylag nagyra nőjenek.  

A Netrisk, Insura és más összehasonlító oldalakon az ügyfélpreferenciák között az árazás kulcskérdés, az AI segítségével „ultra-szegmentált” ajánlatok pedig sok esetben előre sorolták ebben a startup és a Signal Iduna termékét.

Látványos, ahogyan tavaly a Signal Iduna kilőtt a kgfb-piacon, 144%-kal ugrott meg a kgfb-díjbevételük, ebben az Ominimo minden bizonnyal nagy szerepet játszott.

„Az árazás 95%-a nálunk is ugyanaz, mint más biztosítóknál - figyelembe vesszük az autó típusát, korát, a sofőr életkorát, jogosítványának korát, lakhelyét. A maradék 5%-nál viszont olyan szempontokat is figyelembe veszünk, amiket a hagyományos biztosítók jellemzően nem. Ilyen például a városok, városrészek kialakítása, az időjárás hatása, vagy egy-egy városrész változásai. Ezekkel tudunk igazán személyre szabott ajánlatot adni” – magyarázza az ultra-szegmentált árazási gyakorlat lényegét Zsarnóczi Gábor.

A háttérendszer is fontos

A költségek kordában tartását és a hagyományos biztosítókhoz képest gyors fejlesztési ütemet a saját fejlesztésű IT-rendszer támogatja, amelyet az egyik alapító egymaga fejlesztett a Signal Iduna támogatása mellett.

Ez óriási előny nekünk, hogy egy kifejezetten erre a termékre készült core rendszerünk van. Ez sokkal gyorsabbá teszi a fejlesztést, ami nagy versenyelőny. Egyrészt olcsóbb, mert nem külsősök csinálják, másrészt gyorsabban tudunk reagálni. Ha látunk egy új fontos változót, azt napok alatt be tudjuk építeni

– mondja Zsarnóczi Gábor.

Az új piacokra való belépést is megkönnyíti a saját core rendszer megléte. Ennek kapcsán az ügyvezető kifejtette, mindenhol „kicsit mások a szabályok, a változók, a termékek. Ha egy régi alaprendszerrel próbálnánk belépni egy új piacra, az két-két és fél év lenne. Viszont, ha optimalizáljuk a rendszerünket és megugorjuk ezt a szintet, akkor pár hónap alatt tudjuk skálázni különböző országokban is”.

Összességében egy ígéretes insurtech startup születésének vagyunk szemtanúi, amely üdítő színfolt a hazai fintech és insurtech palettán. Hasonlóan ígéretes itthonról induló insurtech startup talán csak az Uniqa spinoffjaként létrejött Cherrisk volt legutóbb. A következő években megláthatjuk, a külföldi piacokat is sikerül-e bevennie az Ominimo-nak.

AI-boom, fintech innovációk, digitális transzformáció - Merre tart a bankszektor digitális fejlődése? Erről lesz szó május 27-én a Portfolio Financial IT konferenciáján! Regisztráció és részletek itt!

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Én megmondtam

Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető banki alkalmazásokban...

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Portfolio Hitelezés 2025
2025. május 22.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet