Bejelentették a patinás magyar gyár területének és infrastruktúrájának a sorsát
Üzlet

Bejelentették a patinás magyar gyár területének és infrastruktúrájának a sorsát

Portfolio
A Dunaújvárosi Vasmű bezárása után állami tulajdonba kerül a terület és az infrastruktúra, miközben folyamatban van a felépítmények értékesítése. Mészáros Lajos országgyűlési képviselő szerint a jövőben ipari park jellegű működés valósulhat meg a területen, amely új befektetőket és munkahelyeket hozhat a városba - írja a vg.hu.

Mészáros Lajos, a térség országgyűlési képviselője Facebook-videóban tájékoztatott a Dunaújvárosi Vasmű jelenlegi helyzetéről és jövőbeli kilátásairól. A politikus szerint a gyár már 2022 végén bezárt volna, ha nem lépnek közbe a kormánnyal együttműködve, így sikerült három évvel meghosszabbítani a működést.

A képviselő hangsúlyozta, hogy ez az időnyereség lehetővé tette, hogy a dolgozók elbocsátása rendezettebb körülmények között történjen meg. "

Nagy veszélyt jelentett volna, ha akkor, 2022-ben egy ütemben az összes dolgozót elbocsátják

- fogalmazott. A mostani leépítés során a munkavállalók végkielégítést kaptak és kifizetett, nem ledolgozandó felmondási idővel távozhattak.

Mészáros szerint a Liberty vállalatban, amely egy ideig üzemeltette a gyárat, csalódniuk kellett, mivel nem valósította meg az ígért technológiaváltást és befektetéseket. Pozitívumként értékelte ugyanakkor, hogy a cég egy évig biztosította a dolgozók bérét.

A jövőt illetően a képviselő bejelentette, hogy

a terület, a kikötő, a vasúti infrastruktúra és a közművek állami tulajdonba kerülnek.

A felépítmények egy részére már pályázatot írtak ki, amelynek eredménye néhány hónapon belül várható. "Egy iparipark-szerű működés valósulhat meg, ami befektetőket vonz a városba, és újabb munkahelyeket teremt" - vázolta fel a terveket.

A pályázati kiírás fontos eleme, hogy az új tulajdonosoknak környezetkímélő technológiát kell alkalmazniuk. Mészáros szerint az elmúlt évtizedekben elmaradt fejlesztések és a szükséges technológiaváltás hiánya sodorta válságba a vasműt, amelynek működése a jelenlegi formában környezetvédelmi szempontból fenntarthatatlanná vált.

Az elbocsátott dolgozók támogatására a Fejér Megyei Kormányhivatal kirendeltséget működtet Dunaújvárosban, amely segíti a képzéseket és az új munkahelyeken való elhelyezkedést. Czomba Sándor államtitkár koordinálja a folyamatot, és tartja a kapcsolatot az érdekképviseletekkel.

"Ezekről a folyamatokról a dolgozók nem tehetnek, ők végezték a dolgukat. Azok a korábbi tulajdonosok, azok a korábbi vezetők, akik gyakorlatilag fejős tehénnek nézték a vasművet, és nem tettek a folyamatos működésbe, vagy a válsághelyzet túlélésére, hanem tényleg csak a profitot vették ki belőle" - jelentette ki videója végén Mészáros Lajos.

Időközben jelentős előrelépés történt az értékesítési folyamatban: a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. felszámolási eljárásának keretében meghirdetett pályázatra egyetlen érvényes ajánlat érkezett, a Dunaferr Steel Rolling Zrt. részéről. Ugyanez a vállalat a Dunarolling részvényeinek megvásárlására is pályázik, ahol a kínai Hangzhou CIEC Group is versenyben van. A Fővárosi Törvényszék közjegyzői jegyzőkönyve szerint mindkét jelentkezőt alkalmasnak találták a nemzetbiztonsági előminősítés során.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet