Arab technológiai óriással kötött stratégiai védelmi ipari együttműködést a 4iG leánycége
Üzlet

Arab technológiai óriással kötött stratégiai védelmi ipari együttműködést a 4iG leánycége

Portfolio
A 4iG leánycége, a 4iG SDT stratégiai partnerként kapcsolódhat be az EDGE Group csúcstechnológiás termékeinek továbbfejlesztésébe és azok európai, illetve afrikai piacokon történő bevezetésébe - közölte a társaság.
Az AI-forradalom legnagyobb innovációiról és a digitális transzformációról is szó lesz a Portfolio november 25-ei AI & Digital Transformation rendezvényén. Regisztráció és részletek itt!

A magyar kormány meghívására csütörtökön Budapestre látogatott Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, az Egyesült Arab Emírségek elnöke. A találkozó alkalmával a 4iG SDT

három stratégiai jelentőségű megállapodást írt alá az Egyesült Arab Emírségek védelmi technológiai óriásával, az EDGE Grouppal,

melyek a közlemény szerint új szintre emelik a két ország közötti védelmi ipari együttműködést.

Az egyik megállapodás átfogó keretrendszert rögzít a technológia- és tudástranszferre, míg a másik kettő konkrét védelmi rendszerek – UAV, C-UAS, légvédelem és irányítási rendszerek – közös fejlesztését, lokalizálását és értékesítési lehetőségeit foglalja magában. A mostani együttműködések túlmutatnak a hagyományos kereskedelmi kapcsolatokon: közös kutatás-fejlesztésre (co-development), gyártásra és piacépítésre irányulnak.

„A most aláírt megállapodások mérföldkövet jelentenek a 4iG SDT nemzetközi védelmi ipari tevékenységében, hiszen a világ egyik legdinamikusabban fejlődő védelmi technológiai vállalatával közösen fejleszthetünk termékeket, amelyek az európai és afrikai piacokon is sikeresek lehetnek. Az EDGE bizalma és nyitottsága lehetővé teszi, hogy Magyarország stratégiai szereplővé váljon a modern védelmi innovációs ökoszisztémában” – mondta Sárhegyi István, a 4iG SDT vezérigazgatója.

„Célunk, hogy partnereinkkel közösen támogassuk a nemzeteket a szuverén védelmi technológiai és ipari képességek fejlesztésében és megvalósításában. A globális biztonsági környezet változásainak következtében és a gyorsan fejlődő légifenyegetések kezelésének érdekében elengedhetetlenek a legújabb autonóm technológiai vívmányokat kihasználó modernizációs programok. A 4iG SDT-vel kötött együttműködés tovább erősíti az EDGE képességét, hogy versenyképes, NATO-kompatibilis és exportképes megoldásokat kínálhasson – nemcsak Magyarország nemzeti céljainak támogatására, hanem az európai és NATO-tagállamokkal való szorosabb együttműködés érdekében” – tette hozzá Hamad Al Marar, az EDGE ügyvezető igazgatója és vezérigazgatója.

Három megállapodás – három technológiai pillér

A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) és az EDGE Group az idén áprilisában elindított stratégiai partnerség kiterjesztéseként három megállapodást írtak alá.

Az első, átfogó technológiai partnerség célja a legkorszerűbb védelmi és űripari technológiák közös fejlesztése és piaci lehetőségek azonosítása az UAS, C-UAS és űripari megoldások területén. A felek az infrastruktúra-fejlesztéstől a közös forgalmazáson és termékértékesítésen át a két vállalat közötti technológia- és tudástranszferig vizsgálják az együttműködés lehetőségeit. Az együttműködés részeként a felek kölcsönösen hasznosíthatják a másik fél már meglévő és kialakított üzleti kapcsolatrendszerét: az EDGE Közép- és Kelet Európában, a 4iG SDT pedig Afrika piacain érvényesülhet.

A második megállapodás kiterjed két csúcstechnológiát képviselő védelmi rendszer – a SkyKnight légvédelmi rakétarendszer és a SHADOW cirkáló fegyverrendszerek – magyarországi továbbfejlesztési és gyártási lehetőségeire, valamint a potenciális értékesítési csatornák meghatározására. A megállapodás része továbbá egy esetleges közös vállalat létrehozásának lehetősége is.

A SKYKNIGHT egy gyorsan telepíthető, összetett belső védelmi rendszer, amely alkalmas különféle aszimmetrikus és hagyományos fenyegetések – például rakéták, tüzérségi lövedékek, aknavetőgránátok (RAM), ballisztikus bombák és nagy hatótávolságú fegyverek – egyidejű semlegesítésére. A SHADOW-25 és SHADOW-50 cirkáló lőfegyverek a célpontfelderítés és precíziós csapásmérés új generációját képviselik. A modern precíziós hadviselés területén használt rendszerek több órán keresztül képesek járőrözni, célpontokat azonosítani és autonóm módon megsemmisíteni, akár harctéri, akár speciális műveleti környezetben.

A pilóta nélküli forgalomirányítás, a drónmenedzsment és az légtérforgalom-koordináció területét lefedő harmadik megállapodás az EDGE által fejlesztett VEGA (Unmanned Traffic Management) és ORION (Drone Fleet Management) irányítási rendszerek továbbfejlesztését, európai szabványokhoz igazítását, magyarországi adaptálását és az európai értékesítési lehetőségek azonosítását foglalja magában. A VEGA és ORION rendszerek európai fejlesztési és értékesítési központjának megalapításával kapcsolatban a felek egy közös vállalat alapításának lehetőségét is vizsgálják. A megállapodás kiterjed a piacvezető pilóta nélküli forgalomirányítási, drónmenedzsment és légtérforgalom-koordinációs rendszerek közös magyarországi fejlesztésére is az európai piac számára.

A 4iG SDT és az EDGE közötti partnerség célja, hogy a vállalatok olyan közös exportképes fejlesztéseket hozzanak létre, amelyek megfelelnek a NATO-tagországok technológiai és biztonságpolitikai elvárásainak. Az együttműködések lehetőséget biztosítanak a 4iG SDT számára, hogy nemzetközi szinten is versenyképes védelmi és űripari megoldásokat fejlesszen és értékesítsen, miközben támogatják az EDGE NATO-tagállamok felé irányuló piaci terjeszkedését. A felek a partnerség keretében építhetnek egymás, már meglévő üzleti hálózataira, az EDGE afrikai-, illetve a 4iG SDT közép- és kelet-európai piacokon kialakított kapcsolatrendszerére - zárul a társaság közleménye.

Részvénykereskedés, hosszabb távú befektetési portfóliók vagy nyugdíjportfóliók kialakítása a Portfolio Trader segítségével.

Címlapkép forrása: Portfolio

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet