Üzlet

Keresik az utazók a fenntartható és a digitalizált szállásokat

Portfolio
A turizmus világszerte a globális szén-dioxid-kibocsátás közel 10%-áért felel, ezért egyre sürgetőbb a szektor környezeti hatásainak csökkentése. A vendégek oldaláról már erősödik a nyomás: az utazók több mint 70%-a kifejezetten keresi a fenntartható szállásokat, és sokan hajlandók is többet fizetni a zöld megoldásokért - szerepel a SabeeApp közleményében.

A globális CO₂-kibocsátás mintegy 8-11%-a a turizmushoz köthető – az ENSZ Turisztikai Világszervezetének jelentése alapján. Mindeközben 2025-ben egyre több ország – köztük Hollandia, Ausztria és Svájc – tett lépéseket az ökoturizmus ösztönzésére, a vendégek részéről pedig drasztikusan nőtt az igény a zöld alternatívákra. A Booking.com Sustainable Travel Reportja szerint az utazók 76%-a már most is figyelembe veszi a fenntarthatóságot a döntései során. A trend különösen megfigyelhető a fiatalok, például a Z generáció körében, akik rendszeresen keresnek olyan természetközeli, kis ökológiai lábnyomú szálláshelyeket, ahol digitálisan elérhető szolgáltatások egészítik ki a nyugalmat és a természetközelséget.

A közlemény alapján ebben a környezetben kulcsszerep jut a digitális technológiának is: a szálláshelyek például papírmentes bejelentkezéssel, takarítási igényekhez igazított erőforrás-használattal és felhőalapú adminisztrációval csökkenthetik a környezetre gyakorolt terhelést.

A legtöbbet használt digitális gyakorlatok a szállodaiparban:

  • Papírmentes működés
  • Felhőalapú rendszerek
  • Dinamikus, adatalapú takarítási és mosási menetrendek
  • Automatizált jelentések és statisztikák

A felhőalapú rendszerek kevesebb helyi eszközt igényelnek, így alacsonyabb az energiafogyasztásuk, a dinamikus, adatalapú takarítási és mosási menetrendek optimalizálják a víz- és vegyszerhasználatot, míg az automatizált jelentések és statisztikák segítik a vezetőket abban, hogy tudatos döntéseket hozzanak például az energiafelhasználás csökkentésére.

Már ezeknek az egyszerű lépéseknek az alkalmazása is akár évi 942 kg CO₂-kibocsátás-csökkenést eredményezhet tonnánkénti papírfogyasztás esetén, miközben 30%-kal csökkentheti a szálláshelyek költségeit - áll a közleményben.

Nemzetközi jó példák - ami máshol már működik

Ma már Svájc és Olaszország egyes régióiban kötelező zöld auditra kerül sor a szálláshelyek esetében. Görögországban például bevezetésre került a Greentax elnevezésű idegenforgalmi adó, aminek a célja a környezeti katasztrófákra és a globális felmelegedés okozta károk enyhítésére fordítható pénzügyi fedezet biztosítása. A világ vezető szállodái pedig okosszobákat alakítanak ki, ahol mozgásérzékelők, digitális világítás- és klímavezérlés segíti a fenntartható üzemeltetést.

A Green Key és az EarthCheck tanúsítványok (nemzetközi tanúsítványrendszerek, amelyek szigorú környezetvédelmi és fenntarthatósági kritériumok alapján értékelik a szálláshelyek működését – a víz- és energiahasználattól a hulladékgazdálkodáson át a társadalmi felelősségvállalásig) pedig egyre több európai hotel homlokzatán jelennek meg.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet