
Az ír Skellig Six18 gingyártó cég tulajdonosa, June O'Connell számára az amerikai piac természetes célpontnak tűnt, amikor 2019-ben piacra dobták első termékeiket. A független beszállítóként folytatott tárgyalások több mint egy évig tartottak, és az első szállítmányok 2023 novemberében indultak el Kerry megyéből az USA-ba.
A politikai helyzet azonban gyorsan megváltozott. "Amikor világossá vált, merre haladnak a dolgok, sokan próbáltak minél több terméket eljuttatni az Egyesült Államokba a vámok bevezetése előtt. Mi is ezt tettük, de most a raktárak telítettek, az importőrök leállították a rendeléseket, és csak a nagy ügyfelek élveznek prioritást" - nyilatkozta O'Connell a CNBC-nek.
O'Connell szerint már az áprilisban bevezetett 10%-os vám is komoly csapást jelentett az üzletre, mivel a végső árhatás a fogyasztók számára sokkal magasabb, miután a további költségeket továbbhárították az ellátási láncban. "Árazás szempontjából a 30%-os vámok fenntarthatatlanok lennének. Az egész helyzet egyértelműen visszafogja az amerikai ambícióinkat" - tette hozzá.
Donald Trump elnök az év eleje óta kiszámíthatatlan vámbejelentésekkel borzolja a kedélyeket, az EU 231 milliárd dolláros kereskedelmi többlete miatt került célkesztbe.
Trump szerint a vámok szükségesek a kiegyensúlyozottabb kapcsolat érdekében, míg az EU szerint a kereskedelem összességében kiegyensúlyozott, ha a szolgáltatásokat és befektetéseket is figyelembe vesszük.
A múlt hétvégén Trump bejelentette, hogy augusztus 1-től 30%-os általános vámot tervez bevezetni az EU-val szemben, miután az utolsó pillanatos tárgyalások nem hoztak eredményt. Nagy bizonytalanság övezi, hogy sikerül-e megállapodást kötni a következő két hétben.
A Trump-adminisztráció korábban már 10%-os alapvámot vetett ki az EU-ból származó importra, valamint ennél magasabb vámokat az autóipari termékekre és fémekre. Az Egyesült Királyság és az USA közötti kereskedelmi megállapodás 10%-os alapvámot tartalmaz bizonyos ágazati mentességekkel, ami sokak szerint Európa számára is a legjobb remény lehet.
Az EU és az USA közötti élelmiszer- és italkereskedelem értéke közel 30 milliárd euró. Az ágazati szakmai szervezet, a FoodDrinkEurope figyelmeztetett, hogy a vámok emelése súlyosan érintené az európai termelőket és gazdálkodókat, miközben korlátozná a választékot és növelné az árakat az amerikai fogyasztók számára.
Franck Choisne, a francia Combier lepárló elnöke szerint a 10%-os vám még éppen kezelhető volt. Az 1834-ben alapított Combier leginkább a triple sec likőrről ismert, amelyet margarita koktélokban használnak, és az USA a teljes értékesítés mintegy 25%-át teszi ki. Choisne megjegyezte, hogy
a 10%-os vám a gyengébb dollárárfolyam hatásán felül jelentkezik, ami tovább drágítja az amerikai importot.
Egy 30%-os vám az árfolyamhatásokkal együtt azt jelentené, hogy a végső fogyasztói árakban 45-50%-os emelkedés jelenne meg, ami felére csökkenthetné a cég amerikai eladásait. "Megértjük, hogy Trump elnök jobb egyensúlyt szeretne az import és az export között, de 30%-os szinten az EU természetesen válaszolni fog, a kereskedelem sérülni fog, és ez vesztes-vesztes helyzetet eredményez" - mondta.
Az olasz Zanetti családi vállalkozás évente több mint félmillió hatalmas Grana Padano sajtot gyárt. A cég, amely parmezánt és más kemény sajtokat is készít, termékeinek több mint 70%-át exportálja, és az USA a teljes forgalom 15%-át teszi ki. Attilio Zenetti elnök-vezérigazgató szerint a vámok által okozott volatilitás példátlan, és az ellentmondásos bejelentések hatalmas adminisztrációs terhet jelentenek.
Egyes vállalkozások új ellátási lánc lehetőségeket keresnek a vámhatás enyhítésére. Alex Altmann, a Lubbock Fine könyvelőcég partnere elmondta, hogy
néhány uniós gyártó fontolgatja, hogy összeszerelő üzemeit az Egyesült Királyságba helyezi át,
hogy kihasználja a meglévő 10%-os megállapodást.
A nagy vállalatok, mint a Siemens és a Bosch, szintén fontolgatják a gyártás legalább részleges áthelyezését az Egyesült Államokba. O'Connell számára azonban a termelés áthelyezése nem lehetséges, mivel az "eredetvédett" termékek - mint az ír whiskey - gyártása nem helyezhető át máshová, ehelyett új potenciális piacokra próbálnak összpontosítani Ázsiában, Afrikában és Latin-Amerikában, bár nehéz betörni olyan helyekre, ahol nincs szilárd whiskey-értékesítési hagyomány.
Choisne pedig rámutatott, hogy az új piacokon való megjelenés erőforrás-igényes, költséges és évekig tarthat - vagyis nem jelent egyszerű megoldást az amerikai eladások csökkenésére.
Címlapkép forrása: Spencer Platt/Getty Images
Megjelentek az Otthon Start lakáshitel részletei, itt a 10 legfontosabb újdonság
Vannak meglepetések is a jogszabálytervezetben.
Háború fenyeget a feszült régió országában: Trump embere szerint nincs B terv
Instabil a helyzet.
Égető szüksége lenne Amerikának a DDG(X) rombolóra, de gyülekeznek a viharfelhők
Ez lehetne a jövő fegyvere.
Megszólalt a vészcsengő Ukrajnában: egyre nehezebb kivédeni az orosz támadásokat
Új stratégia rajzolódik ki.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post
Zsiday Viktor a "butább" gazdaságok felelőtlenségéről
Egészen elképesztő tendenciák alakulnak költségvetési politika területén az egész világon, de különösen az Egyesült Államokban, aminek igen súlyos hosszú-, vagy akár már középtávú k
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
