Nagyon félnek az európai exportőrök a fenyegető 30%-os amerikai vámtól
Üzlet

Nagyon félnek az európai exportőrök a fenyegető 30%-os amerikai vámtól

Portfolio
Az európai élelmiszer- és italgyártók súlyos kihívásokkal fog szembenézni az Egyesült Államok által bevezetendő vámok miatt, amelyek akár 30%-ra is emelkedhetnek augusztus 1-től - foglalja össze a CNBC.

Az ír Skellig Six18 gingyártó cég tulajdonosa, June O'Connell számára az amerikai piac természetes célpontnak tűnt, amikor 2019-ben piacra dobták első termékeiket. A független beszállítóként folytatott tárgyalások több mint egy évig tartottak, és az első szállítmányok 2023 novemberében indultak el Kerry megyéből az USA-ba.

A politikai helyzet azonban gyorsan megváltozott. "Amikor világossá vált, merre haladnak a dolgok, sokan próbáltak minél több terméket eljuttatni az Egyesült Államokba a vámok bevezetése előtt. Mi is ezt tettük, de most a raktárak telítettek, az importőrök leállították a rendeléseket, és csak a nagy ügyfelek élveznek prioritást" - nyilatkozta O'Connell a CNBC-nek.

O'Connell szerint már az áprilisban bevezetett 10%-os vám is komoly csapást jelentett az üzletre, mivel a végső árhatás a fogyasztók számára sokkal magasabb, miután a további költségeket továbbhárították az ellátási láncban. "Árazás szempontjából a 30%-os vámok fenntarthatatlanok lennének. Az egész helyzet egyértelműen visszafogja az amerikai ambícióinkat" - tette hozzá.

Donald Trump elnök az év eleje óta kiszámíthatatlan vámbejelentésekkel borzolja a kedélyeket, az EU 231 milliárd dolláros kereskedelmi többlete miatt került célkesztbe.

Trump szerint a vámok szükségesek a kiegyensúlyozottabb kapcsolat érdekében, míg az EU szerint a kereskedelem összességében kiegyensúlyozott, ha a szolgáltatásokat és befektetéseket is figyelembe vesszük.

A múlt hétvégén Trump bejelentette, hogy augusztus 1-től 30%-os általános vámot tervez bevezetni az EU-val szemben, miután az utolsó pillanatos tárgyalások nem hoztak eredményt. Nagy bizonytalanság övezi, hogy sikerül-e megállapodást kötni a következő két hétben.

A Trump-adminisztráció korábban már 10%-os alapvámot vetett ki az EU-ból származó importra, valamint ennél magasabb vámokat az autóipari termékekre és fémekre. Az Egyesült Királyság és az USA közötti kereskedelmi megállapodás 10%-os alapvámot tartalmaz bizonyos ágazati mentességekkel, ami sokak szerint Európa számára is a legjobb remény lehet.

Az EU és az USA közötti élelmiszer- és italkereskedelem értéke közel 30 milliárd euró. Az ágazati szakmai szervezet, a FoodDrinkEurope figyelmeztetett, hogy a vámok emelése súlyosan érintené az európai termelőket és gazdálkodókat, miközben korlátozná a választékot és növelné az árakat az amerikai fogyasztók számára.

Franck Choisne, a francia Combier lepárló elnöke szerint a 10%-os vám még éppen kezelhető volt. Az 1834-ben alapított Combier leginkább a triple sec likőrről ismert, amelyet margarita koktélokban használnak, és az USA a teljes értékesítés mintegy 25%-át teszi ki. Choisne megjegyezte, hogy

a 10%-os vám a gyengébb dollárárfolyam hatásán felül jelentkezik, ami tovább drágítja az amerikai importot.

Egy 30%-os vám az árfolyamhatásokkal együtt azt jelentené, hogy a végső fogyasztói árakban 45-50%-os emelkedés jelenne meg, ami felére csökkenthetné a cég amerikai eladásait. "Megértjük, hogy Trump elnök jobb egyensúlyt szeretne az import és az export között, de 30%-os szinten az EU természetesen válaszolni fog, a kereskedelem sérülni fog, és ez vesztes-vesztes helyzetet eredményez" - mondta.

Az olasz Zanetti családi vállalkozás évente több mint félmillió hatalmas Grana Padano sajtot gyárt. A cég, amely parmezánt és más kemény sajtokat is készít, termékeinek több mint 70%-át exportálja, és az USA a teljes forgalom 15%-át teszi ki. Attilio Zenetti elnök-vezérigazgató szerint a vámok által okozott volatilitás példátlan, és az ellentmondásos bejelentések hatalmas adminisztrációs terhet jelentenek.

Egyes vállalkozások új ellátási lánc lehetőségeket keresnek a vámhatás enyhítésére. Alex Altmann, a Lubbock Fine könyvelőcég partnere elmondta, hogy

néhány uniós gyártó fontolgatja, hogy összeszerelő üzemeit az Egyesült Királyságba helyezi át,

hogy kihasználja a meglévő 10%-os megállapodást.

A nagy vállalatok, mint a Siemens és a Bosch, szintén fontolgatják a gyártás legalább részleges áthelyezését az Egyesült Államokba. O'Connell számára azonban a termelés áthelyezése nem lehetséges, mivel az "eredetvédett" termékek - mint az ír whiskey - gyártása nem helyezhető át máshová, ehelyett új potenciális piacokra próbálnak összpontosítani Ázsiában, Afrikában és Latin-Amerikában, bár nehéz betörni olyan helyekre, ahol nincs szilárd whiskey-értékesítési hagyomány.

Choisne pedig rámutatott, hogy az új piacokon való megjelenés erőforrás-igényes, költséges és évekig tarthat - vagyis nem jelent egyszerű megoldást az amerikai eladások csökkenésére.

Címlapkép forrása: Spencer Platt/Getty Images

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet