Gazdaság

Király Júlia figyelmeztet: kell, hogy érdekeljen minket a subprime-turbulencia

Portfolio
Ugyan Magyarország semmilyen formában nem érintett a másodlagos jelzálogpiaci válságban, de nem árt résen lenni -véli Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. A pénzügyi szektor mohósága ugyanis Európában is nagyobb, mint a válságtól való félelem. Magyarországon ugyanakkor számos pozitív jel mellett van egy két tény, amely óvatosságra intheti a piaci szereplőket.
A PSZÁF mai bankkonferenciáján a szakember hangsúlyozta, hogy megváltozott a hitelkörnyezet a világban (átalakult a hagyományos banki monitoring szerep), a bank keletkezteti a hitelt, majd eladja a cash-flowt, az átcsomagolt cash-flowkat újracsomagolják a CDO "gyárak". Ezek a sokszor átcsomagolt CDO-k kerülnek a bankok, befektetők, s az un. conduitok portfóliójába, ráadásul a conduitok vásárlásukat rövid távú kereskedelmi papírokkal finanszírozzák. Az eredeti hitelfelvevő ekkor már nem látszik, s kockázatai már nem érzékelhetőek (de ott vannak).

Király Júlia szerint ugyanakkor a hitelkörnyezet átalakulása nem ért véget, a subprime krízis csak egy megálló volt a pénzügyi rendszerben, ráadásul a másodlagos jelzáloghitelek bedőlésének csúcsa 2008-ra várható, tehát a válság még korántsem tetőzött, ráadásul a bedőlési arány a korábbi 12-13%-ról a legújabb nemzetközi becslések szerint 20%-ra fog nőni.

Király Júlia hangsúlyozta, hogy a subprime válság nem érintette ugyan Magyarországot, de foglalkozni kell vele. A szakember szerint megváltozott a monetáris politika háttere, a pénzügyi rendszernek vannak olyan kockázatai, amelyek visszahathatnak a monetáris politikára is.

Az alelnök elmondta, hogy az európai bankszektorra éppúgy jellemző a "mohóság nagyobb úr, mint a félelem", rájuk is hatott az elmúlt évek alacsony kamatkörnyezete és magas jövedelmezőségi elvárása, a sokáig lazuló lakossági hitelezés mellett, növelték befektetési banki kitettségüket is, mérlegen kívüli sztorik szövődtek, felélénkült az M&A, LBO aktivitás, amelyet magas jövedelmezőség kísért. A kelet-európai kitettségek növelése hozzájárult a hitelexpanzióhoz, növekedett makrogazdasági és pénzügyi sérülékenység.

Király Júlia álláspontja szerint attól még, hogy minket nem érintett a subprime válság, attól még kell, hogy érdekelje a magyar pénzügyi világot. Az új típusú (keletkezető és szétosztó) bankrendszer velünk fog élni, ráadásul a magyar hitelpiacon is felfedezhetők hasonló jelenségek a nagyobb kockázatok felé történő elmozdulás következtében. Király szerint a subprime jelenség velünk él az új hiteleknél megfigyelhető 70% feletti LTV-k, a stabilitási szempontból nem kedvező csökkenő marzsok (csökkenő profitabilitás, növekvő kockázat), a jenhitel megjelenése által.
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Eljöhet a benzinkutak bosszúja
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Automotive Business in CEE Region Conference 2024
2024. június 5.
Digital Compliance by Design & Legaltech 2024
2024. május 8.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Kezdő befektető kalauz - grafikonok, megbízások

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
áradás árvíz stock