A két bank esetleges egyesülésével kapcsolatos kérdésre válaszolva Lagarde azt mondta, hogy
a bankok méretének a növelése és a határokon átívelő fúziók Európa érdekében állnak, de a magánszektor szereplőinek kell dönteniük az ilyen tranzakciókról.
Szerinte a határokon átnyúló fúziók, ha rugalmasabb, nagyobb léptékű és mélységű intézményeket hoznak létre, rengeteg előnnyel járnak. Az EKB-nak, mint az euróövezet legfőbb bankfelügyeletének van végső szava a bank egyesülések esetében, de Lagarde hangsúlyozta, hogy megjegyzéseit nem szabad úgy értelmezni, mint közvetlen beavatkozást bármely konkrét ügyletbe.
Az EKB döntéshozói elvben támogatják az üzletet, és úgy tekintenek Berlin ezzel kapcsolatos ellenállására, mint amely az európai integráció elve ellen hat.
Eközben az UniCredit-Commerzbank saga Olaszországban is politikailag érzékeny témává vált, mivel Róma beleszólást szeretne kapni abba, hogy hol legyen az egyesült egység székhelye.
Olaszország a Reuters szerint attól tart, hogy egy esetleges megállapodás részeként Németországba helyezheti át központi irodáit az UniCredit. A bankcsoport azonban igyekezett eloszlatni az aggodalmakat, mondván, hogy a banknak nincs oka arra, hogy központját jogilag Olaszországból áthelyezze, és megismételte, hogy a Commerzbankban való részesedése jelenleg csak pénzügyi befektetés.
Az olasz kormány eddig óvatos hangnemet ütött meg az ügyben, de Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes nyilvánosan felvetette aggodalmát kifejezve, hogy az UniCredit egy megállapodás részeként Németországba helyezné át székhelyét.
Címlapkép forrása: EU