Portfolio signature

Betolnak még 200 milliárdot az államnak, nagy változások indultak a biztosítási piacon

„Megígérni nem tudom, de minden jel arra mutat”, hogy 2026-ban már nem lesz biztosítói extraprofitadó – mondta az NGM államtitkára a Magyar Biztosítók Szövetsége csütörtöki éves konferenciáján. 2025. január 1-jével hatályba lépnek a Magyar Nemzeti Bank etikus 2.0 életbiztosítási koncepciójának első szabályai, és előkészület alatt állnak az új uniós szabályok is. A szektor díjbevétele – főleg az inflációkövető árazásnak köszönhetően - idén még két számjegyű mértékben bővülhet, jövőre ez nehezebben fog összejönni. A biztosítóktól mintegy 200 milliárd forintnyi pótlólagos állampapír-vásárlás várható jövőre ennél is nagyobb, de csökkenő összegű különadó befizetése fejében. Nagy előrelépésként értékelték a konferencia résztvevői a biztosítási szektorban megindult élénk kommunikációt és az egy irányba húzást.
Március 4-én lesz a Portfolio Biztosítás 2025 konferenciája, amelyen a biztosítási és közvetítői piac színe-java értékeli a piaci és szabályozási aktualitásokat, érdemes eljönni.

„Minden jel arra mutat”, hogy 2026-ban már nem lesz biztosítói extraprofitadó

Túri Anikó, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára előadásában elmondta: az EU soros elnökeként idén az RIS, vagyis a lakossági befektetők védelmére vonatkozó uniós javaslatcsomag előre vitele a minisztérium egyik legfontosabb feladata. Az Európai Bizottság célja ezzel a lakossági megtakarítások mozgósítása volt a befektetői védelem megerősítése mellett. Magyarország azon kilenc ország között volt, amely kiállt a jutaléktilalom (pontosabban ösztönzőtilalom) mellőzése érdekében. Ugyan az eredeti teljes tilalom koncepciója nem került be a javaslatba, részleges tilalom igen, amit egyik társjogalkotó sem vetetett el teljesen, de az Európai Tanács és az Európai Parlament is puhított rajta. Most kezdődik a trilógus szakasz, amely a három nagy uniós szereplő javaslatának az összhangba hozásáról szól.

Egy másik nagy téma az Európai Bizottság Value for Money javaslatcsomagja, a Bizottság e téren is szigorú uniós szintű referenciaértékek bevezetését javasolta. Jelen állás szerint el lehet térni a meghatározott benchmarkoktól, ezeknek felügyeleti természetük lenne, az eddigi benchmarkok pedig tovább használhatók - ez Magyarországon is így van. A közvetítői képzettségre vonatkozó követelményeket is szigorítaná az EU, Magyarország számára ez nem jelentene érdemi szigorítást. Az uniós szabályok változása nyomán kötelező érvényű előírásokkal legkorábban várhatóan 2027-től fog találkozni a biztosítási szektor.

Ami a hazai ügyeket illeti, a kormány sikeresnek értékeli az első lakásbiztosítási kampányt, hiszen az állomány 20%-a megmozdult. 2025-ben a legnagyobb változás az lesz, hogy a szerződésfelmondás egységesen április 30-ára szól. A biztosítóknak idén is február 15-éig kell értesíteniük ügyfeleiket, és március 1-31. között zajlik a kampány. A napokban fog megjelenni a biztosításközvetítői hatósági képzésről és vizsgáról szóló NGM-rendelet, amely több körös egyeztetésen esett át, és január 1-jén fog hatályba lépni.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés