Van élet a munkáltatók után
Minimális csökkenés mellett 1,076 millió főre esett vissza 2019 harmadik negyedévben az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma – ismertette a szektor eredményeit Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke egy mai sajtóeseményen. Bár a taglétszám csökkent 1,7%-kal éves alapon, a teljes kezelt pénztári vagyon 7,1%-kal nőtt, 1425 milliárd forintra – ismertette a szakember. Az egy főre jutó átlagvagyon 1,3 millió forint, ami éves alapon 9%-os növekedést jelent. A szektor korrigált tagdíjbevétele 10,8%-kal nőtt, 14,6 milliárd forintra.

Míg 2019 első két negyedévében szinte stagnáltak az egyéni befizetések, 2019 harmadik negyedévében már 11%-os növekedést mutatott fel az egyéni tagdíjfizetések aránya. A munkáltatói befizetések 2019 első negyedéve óta folyamatosan csökkennek a cafeteria adózásának változása miatt. Jelenleg az egyéni díjbefizetések a teljes befizetések 65%-át adják, 2012-ben ez az arányszám még 41% volt.

A szakember kiemelte azt is, hogy a szolgáltatási kiadások jelenleg évek óta nem látott magasságokba szöktek: 78,13 milliárd forint volt eddig 2019-ben a szolgáltatási kiadások volumene, míg a tagdíjbevétel 66,77 milliárd forint volt. Tavaly a kifizetések 72,22 milliárd forintot tettek ki, míg a bevétel 113,65 milliárd forintot tett ki.
Lássuk a hozamokat!
A harmadik negyedévben a pénztárak 2,38%-os hozamot értek el, a becsült első három negyedéves hozam 7,58% körül van – ismertette az ÖPOSZ elnöke. Ez jelentős pozitív változás a tavalyi -1,91%-os hozamhoz képest.
Megnéztük azt is, hogy egyes pénztárak hogy teljesítettek az MNB adatai alapján: a legfrissebb elérhető, november 7-ei adatok szerint az elszámoló egységes pénztári portfóliók közül egy sem volt, amely idén mínuszos hozamot ért volna eddig el.
Adódtak emellett kifejezetten jól teljesítő pénztárak is: a részvénytúlsúlyos, kockázatvállaló portfóliók közül több is 10% felett teljesített csak az idei év első bő 10 hónapjában.

Hároméves időtávon is látni felülteljesítőket, bár kevesebb olyan pénztár van, amely konzisztensen tudja tartani a 10% fölötti hozamot.

Ötéves időtávon pedig nemigen akad olyan portfólió, amely 10% fölötti éves átlaghozamot teljesíteni, de a legjobbak így is bőven 6-8% körül teljesítettek.

Kravalik Gábor beszélt a nyugdíjpénztárak költségeit bemutató TKM-mutatószámaival kapcsolatos várakozásairól is, a biztosításoknál megszokott számokkal 2020 elejétől találkozhatunk pénztárak esetén is, erről itt írtunk:
Mi a helyzet az egészségpénztárakkal?
Cudarabb a hangulat az egészségpénztáraknál: jelenleg 897 ezer tagja van ezeknek a kasszáknak az ÖPOSZ adatai szerint, a tagdíjbevétel 13,7%-kalcsökkent, míg a munkáltatói befizetések 55,3%-kal csökkentek. A csökkenést csak minimálisan kompenzálják az egyéni befizetések, melyek 18,6%-ot nőttek, 6,48 milliárd forintra. Jelenleg az ÖPOSZ-tag egészségpénztárak 51,8 milliárd forintot kezelnek. Az átlagvagyon a pénztárakban 57,71 ezer forint.

Jelenleg a munkáltatói befizetések az egészségpénztári befizetések 23%-át adják csak, ez az arányszám 2012-ben még 81% volt.
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége vagyon és taglétszám alapján az önkéntes nyugdíjpénztári szektor 96%-át, az egészségpénztári szektor 86%-át fedi le.
Címlapkép: Shutterstock