Felgyorsult a nem méretgazdaságos alapok bezárása tavaly, ami azt mutatja, hogy az alapkezelők egyre több olyan alapot hajlandóak bezárni, amelyről úgy gondolják, nem tud kellő profitabilitást elérni. A cikk szerint a másik indok, hogy a szolgáltatók egyre több alapot vonnak össze (sok esetben felvásárlások következtében), illetve szüntetnek meg amiatt is, mivel nagyok az átfedések a befektetési politikák között.
Világszinten összesen 297 tőzsdén kereskedett alapot zártak be tavaly, tehát minden 20 ETF-ből több mint egyet a TrackInsight adatai szerint. Ez azt is jelenti, hogy rekordon van az ETF-megszűnések aránya, ugyanis tavaly a tőzsdén kereskedett alapok 5,5%-a húzta le a redőnyt, míg 2019-ben ez az arány 4,3% volt, 2018-ban pedig 3,5%.
A növekvő bezárások egy olyan évben jöttek, amikor az ETF-ek globális vagyona 25%-kal 7600 milliárd dollárra ugrott, köszönhetően az emelkedő piacok mellett a tőkebeáramlásoknak. Az újonnan indított ETF-ek száma egyébként meghaladta a bezárásokét, tavaly 318 új alapot indítottak, így számuk elérte a 6518-at globálisan.
Az ETF-szolgáltatók közül az Invesco élen járt az ETF-ek bezárásban, a szolgáltatónál összesen 45 alap szűnt meg, legfőképpen néhány amerikai versenytársának felvásárlása eredményeképp. További 48 ETF szűnt meg a Comstage-nél is (A Commerzbank platformja), miután azt felvásárolta a Lyxor, az alapok többségét pedig beolvasztották a meglévő Lyxor-alapokba.
Címlapkép: Getty Images