A legkeresettebb állampapír: PMÁP
Az utóbbi hónapok egyértelmű lakossági slágerterméke a Prémium Magyar Állampapír, az infláció emelkedésével párhuzamosan egyre több pénz áramlik ebbe a konstrukcióba. A legfrissebb adatok szerint az év első három hónapjában több mint 400 milliárd forinttal nőtt meg a PMÁP állománya, ezzel a papírban lévő megtakarítások mértéke meghaladta a 2600 milliárd forintot.

De mitől olyan vonzó most ez a konstrukció? Egyértelműen a kamatszerkezete miatt. Ugyanis a papír kamatát a kamatbázis és a kamatprémium adja, előbbi mindig az infláció függvénye, utóbbit pedig az államadósság-kezelő határozza meg. Jelenleg a 3 éves papír infláció felett 0,75, az 5 éves papír 1,5%-os prémiumot kínál.
Ez azt jelenti, hogy a 3 éves konstrukció jelenleg 5,85%-os, az 5 éves pedig 6,6%-os hozamot ad.
És mivel várhatóan idén jóval nagyobb lesz az infláció, mint tavaly volt, ezért a papírok ennél magasabb kamatokat is fognak fizetni. Azzal nem árt azonban tisztában lenni, hogy a jelenlegi feltételek szerint az idei inflációt a 3 és 5 éves PMÁP csak 2 év múlva fizeti ki (jövőre a tavalyi infláció lesz a kamatbázis).
Hogy a jelenlegi inflációs adatokat látva miért érheti meg jobban a PMÁP-ot választani a MÁP+-szal szemben, legutóbb itt írtunk:
Van élet a PMÁP-on túl is
Nem a Prémium Magyar Állampapír az egyetlen olyan lakossági állampapír, amelynek kamatozása az inflációhoz kötött. Két másik konstrukció is elérhető a lakossági befektetőknek:
Prémium Euró Magyar Állampapír (PEMÁP)
Talán kevesebben tudnak róla, hogy van a PMÁP-nak egy eurós változata is. Ez a papír már csak 5 éves konstrukcióban érhető el, és bár itt is hasonló elven működik a kamatbázis és kamatprémium megállapítása, ezek a számok eltérnek a PMÁP-nál látottaktól:
- A kamatbázist a PEMÁP-nál az eurózóna inflációja adja, mégpedig az Eurostat által közzétett éves átlagos infláció (ez tavaly 2,6% volt). A kamatbázis kapcsán egyébként több változtatás is volt az utóbbi időben, erről bővebben itt írtunk.
- erre jön rá a kamatprémium, amely az eurós sorozat esetében 0,5%.
Így a papír jelenleg 3,1%-os kamatot kínál.
Az EKB egyébként idénre 5,1%-os inflációval számol az eurózónában, tehát ez még jól megdobhatja a későbbi kamatfizetéseket. Igaz, a jegybank 2023-ra és 2024-re már az infláció mérséklődésével kalkulál, számításaik szerint ez 2,1% és 1,9% lesz az említett két évben.
Nem szabad elmenni a mellett sem, hogy a forint meglehetősen gyenge, az euróval szembeni jegyzése 384 körül mozog, ez pedig kevésbé teszi vonzóvá jelen helyzetben eurós állampapír vásárlását (hiszen több forintot kell kiadni érte). Fontos adalék lehet az is, hogy PEMÁP-ot jelenleg csak az államkincstárnál lehet vásárolni a forgalmazók körében.
Babakötvény
Nem érdemes megfeledkezni a 8,1%-ot fizető Babakötvényről sem, igaz, ennek feltételei kevésbé rugalmasak, mint a másik két inflációkövető papírnak.
Ahogyan a fenti két papír esetében, a Babakötvénynél is az infláció adja a kamatbázist, és erre jön rá egy 3%-os kamatprémium. Mivel tavaly 5,1%-os volt az éves átlagos infláció,
a papír az első kamatfizetéskor 8,1%-os hozamot kínál. Jóval többet tehát, mint bármelyik lakossági állampapír.
Annak ellenére, hogy a Babakötvény a legmagasabb kamatot adó lakossági állampapír a piacon, még mindig kevés megtakarítás van ebben a konstrukcióban. Március végére az állomány megközelítette a 165 milliárd forintot, ami önmagához képest szép teljesítmény a Babakötvénytől, persze így is jócskán elmarad a MÁP+ 6000 milliárd vagy a PMÁP 2600 milliárd körüli számaitól.
Egyetlen hátránya a Babakötvénynek, és talán ez magyarázza leginkább, hogy miért fut fel csak lassabban a kereslete, hogy azt a gyermek 18. születésnapjáig tartani kell és akkor is csak a gyerek rendelkezhet az összeg felett.

A konstrukció kapcsán a legfontosabb tudnivalók:
- Futamideje a kibocsátás napjától számított 19 év.
- Alapcímlete 1,- Ft, tehát akármilyen kis összeggel megvásárolható.
- Változó kamatozású állampapír, az éves kamat mértéke a kamatbázis és a kamatprémium értékének összegével egyenlő (a kamatprémium értéke 3%).
- A kamatbázis megegyezik a kamat megállapításának évét megelőző naptári évre vonatkozóan, a KSH által közzétett éves átlagos infláció (fogyasztói árindex) százalékos mértékével. Ez alapján a papír februártól 8,1%-os éves kamatot fizet.
- A kamat Start-értékpapírszámlán történő jóváírása évente február 1-jén történik (az első sorozat (2032/S) esetében évente december 2-án).
- Az éves befizetések 10%-ának megfelelő, de maximum 12.000 forint összegű támogatás is jóváírásra kerül, a Babakötvény mellé jár ráadásul 42 500 forintos életkezdési támogatás is.
- A számlanyitást követően a Babakötvények vásárlása automatikusan történik a Start-értékpapír számlán jóváírt összegekből.
Érdemes külön kitérni arra, hogy a 42 500 forint életkezdési támogatást egy minimális, az infláció mértével megegyező kamatozású letéti számlán helyeznek el a Magyar Államkincstárban. Ahhoz, hogy ez az induló összeg a gyermek nevére szóló számlára kerüljön, és ott Babakötvényben kamatozzon, Start-értékpapírszámlát kell nyitni a Magyar Államkincstárban vagy online, ügyfélkapunk keresztül.

Címlapkép: Getty Images