Brutális eredményeket közölt a PannErgy
Az időjárási és kapacitási feltételrendszerhez optimalizált működésnek köszönhetően a PannErgy 2023 első féléves működésében elért konszolidált hőértékesítése 980 TJ, ami 3 százalékkal meghaladja előző év első félévének 952 TJ konszolidált hőértékesítési adatát, valamint a tervekben szereplő 949 TJ értéket. Az időjárás a tárgyalt időszakban a 2022-es év hasonló időszakához és az elmúlt évek átlagához viszonyítva hasonló vállalatcsoport szintű fűtési potenciált képviselt, olvasható a vonatkozó sajtóanyagban.

2023 első félévében, elsősorban a bázis időszakhoz képest lényegesen magasabb termelési és közvetett költségeket elismerő és követő hatósági hőárak következtében
a társaság konszolidált árbevétele 64 százalékkal, 6 051 millió forintra nőtt
az előző év azonos időszakának 3 686 millió forintos árbevételéhez képest, ami 2 365 millió forintos növekményt jelent. A 6 051 millió forint árbevételből 5 855 millió forint hőértékesítésből származik, ami az előző év azonos időszakához képest 89 százalékos növekedést jelent.

Az értékesítés közvetlen, árbevételhez szorosan kapcsolódó költségei 50 százalékkal növekedtek a lezárt félévben. A növekedést elsősorban a villamosenergia költségek emelkedése okozta, ezenkívül a tárgyidőszakban jelentősen megemelkedett inflációs hatások, valamint a tárgyidőszakot megelőző időszakban és a tárgyidőszakban üzembehelyezett kapacitásbővítő, üzembiztonság javító beruházások megnövekedett amortizációja is növelő hatást gyakorolt a közvetlen költségekre.
A fentiek együttes hatásaként a társaság EBITDA teljesítménye 2 265 millió forint lett, ami jelentős mértékben, 530 millió forinttal, azaz 31 százalékkal meghaladja az előző év azonos időszakának 1 735 millió forintos EBITDA értékét. A tárgyidőszaki EBITDA javulást 37 százalékos EBITDA hányad mellett teljesítette a társaság. A PannErgy adózást követően
1 159 millió forint konszolidált nettó nyereséget ért el 2023 első félévében,
amely jelentősen, 58 százalékkal felülmúlja az előző év első félévének 732 millió forint összegű nettó eredményét.

A kilátásokról
A jövőre vonatkozóan a következő tervekezt közölte a PannErgy:
- Az első félévben elért 2 265 millió forintos EBITDA érték alapján a társaság megerősíti a csoport 2023-as eredményére vonatkozó 3 950 – 4 150 millió forintos éves EBITDA terv tartomány teljesülését.
- A Miskolcon megvalósítandó új termelőkút lemélyítési projekt megvalósítására a 2023/2024- es fűtési szezont követően kerülhet sor, így 2024 szeptember 30-ig tervezi rendszerbe illeszteni a PannErgy. A társaság 2023. augusztus 25-én tájékoztatta a piaci szereplőket, hogy az Energiaügyi Minisztérium a projekthez kapcsolódó, 993 millió forint maximális nominális összegű támogatás igénybevételéhez szükséges Támogatói Okiratot 2023 augusztus 24-i keltezéssel kibocsátotta.
- A budapesti projektet illetően a támogatói okirat megszerzésével kapcsolatos egyeztetések folyamatban vannak, a projekt megvalósíthatóságára vonatkozó műszaki és engedélyezési feltételrendszer és ütemezés az egyeztetési folyamat következtében lesz meghatározható.
A PannErgy részvényárfolyama idén eddig 3,4 százalékkal került lejjebb.

9:02 - reagál az árfolyam
A piacnyitást követően jelentős pluszban nyitott a PannErgy, jelenleg 5,9 százalékos emelkedést láthatunk az árfolyamnál.

A volumen is kiugró a piacnyitást követően a PannErgy részvényénél, jelenleg a Magyar Telekom után a második legforgalmasabb részvényről beszélhetünk.

Címlapkép forrása: PannErgy