Az Egyesült Államok pénzügyi intézményeinek szabályozó testülete, a FINRA javaslata szerint a brókerek bizonyos befektetéseket a jövőbeni teljesítmény előrejelzésével és célzott hozamok ígéretével forgalmazhatnának az intézményi befektetők és a tehetős magánszemélyek számára az Egyesült Államokban.
A javaslat szerint a módosítás az intézményi és az 5 millió dollárnál nagyobb vagyonnal rendelkező lakossági befektetőkre vonatkozna, vagyis szakmai befektetőkről lenne szó. A FINRA úgy véli, hasznos lehet látni egy befektetési stratégia vagy értékpapír-befektetés várható teljesítményét.
A Finra szabálymódosító javaslata eltér a mostani gyakorlattól, miszerint tilos a brókercégeknek konkrét hozamokat ígérni a jövőre nézve. Nem véletlenül váltott ki aggodalmat a javaslat egyes befektetői érdekvédők körében.
Az előrejelzések használata az emberek félrevezetésének egyik legegyszerűbb módja. Az emberek könnyen azt hihetik, hogy az előrejelzett hozam garantált
– véli Stephen Hall, a befektetővédelemért lobbizó Better Markets jogi igazgatója.
A szabályozó testület azzal védekezik, hogy a változtatások közelebb hoznák a brókerekre vonatkozó szabályokat az alapkezelőkre és a bejegyzett befektetési tanácsadókra vonatkozó előírásokhoz, akik már most is használhatnak hozam-előrejelzéseket bizonyos marketinganyagokban a szakmai befektetők számára.
A FINRA már benyújtotta javaslatát az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyeletnek (SEC). Ezt követően nyilvános véleményezésre bocsátják, a SEC pedig eldönti, jóváhagyja-e és milyen formában a nem mindennapi felvetést. A folyamat több mint nyolc hónapig is eltarthat.
Címlapkép forrása: Shutterstock