
Egy sor új állampapír-sorozatot dob piacra az ÁKK, ez érinti a PMÁP, a BMÁP és a FixMÁP konstrukciókat is.
Jön az új, 5 éves Fix Magyar Állampapír
A friss dokumentáció szerint lezárják az eddigi FixMÁP értékesítését, és jövő hét szerdától új papírt lehet vásárolni.
Az újdonság az, hogy az eddigi 3 éves konstrukció mellett jövő héttől megjelenik egy 5 éves FixMÁP is, szintén évi 6,5% kamatot kínálva, ezzel gyakorlatilag 5 évre lehet befixálni ezt a kamatszintet.
Legutóbb február végén jött ki új sorozat a FixMÁP-ból.
A 3 éves konstrukció esetén nem lesz változás, azaz azt továbbra is 6,5%-os éves kamattal lehet majd megvásárolni, amelyet a papír negyedévente fizet ki a befektetőknek. Hasonlóképp épül majd fel az 5 éves FixMÁP is, azaz a 6,5%-os éves kamat időarányos részét szintén negyedévente fizeti.
A FixMÁP-nál legutóbb tavaly szeptember végén csökkentették le a kamatot, az akkori 6,75%-os kamatozásról a mostani 6,5%-os szintre (eredetileg 7%-kal indult 2024. januárjában).

Ezek után már csak az a kérdés, ki milyen jövőbeni kamatszinteket vár, de az biztosra vehető, hogy az eddig is népszerű FixMÁP az 5 évre befixálható 6,5%-os kamatával újabb értékesítési löketet kaphat.

Új, 10 éves prémium állampapírt dobnak piacra
Az új FixMÁP-ok mellett új PMÁP is jön, a dokumentáció szerint az új prémium állampapír 10 éves lesz, azaz 2035-ben fog lejárni. A konstrukciót szintén április 23-tól lehet megvásárolni, a kamatprémium lényegében ugyanúgy épül fel, ahogy elődjénél, a 2032/J-nél.
Az új, 2035/I1 papírnál az első hat évben 0,5, majd ezt követően 1 százalékpontos kamatprémiumot adnak, a kamatbázist pedig az előző évi átlagos infláció adja.
Az első kamatperiódusban, vagyis a 2025. április 24. és 2026. május 24. közötti időszakban a kamat fix 6,5% lesz, időarányosan tehát 7,03%-ot kapnak a befektetők erre az időszakra,
ami jelenleg magasabb kamat, mint amilyen inflációval az MNB erre az időszakra kalkulál.

Az új PMÁP-sorozat piacra dobásával meglehetősen sokat várt az adósságkezelő, hiszen mindeddig a tavaly februárban piacra dobott 2032/J-t lehetett venni. A kamatprémiumot tekintve a két sorozat között nem lesz különbség, az első kamatperiódusban azonban a régi (most még vásárolható) sorozat jobb kamatot biztosított a maga 7,9%-ával, igaz, akkor egy magasabb inflációs környezetben voltunk.
A BMÁP-nál is változás lesz
A bónusz állampapír frontján is változások jönnek, és a hosszabb távra befektetők szempontjából nem a jó irányban. A mostani sorozatok értékesítését lezárják, és április 23-tól két új, 2029-ben és 2031-ben lejáró BMÁP-ot (2029/R1 és 2031/R1) vehetnek a magyarok, az alábbi feltételekkel:
Az új sorozatok kamatbázisa továbbra is a négy utolsó sikeres 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukción elfogadott mennyiséggel súlyozott átlaghozamához alkalmazkodik,
- a 2029/R1 sorozat kamatprémiuma 1%,
- a 2031/R1 sorozat kamatprémiuma az első négy évben szintén 1%, azonban az ötödik és hatodik évben 1,5% lesz.
Ez azt jelenti hogy négyéves időtávon mindkét papír esetében marad az eddigi kamatprémium, az utolsó 2 évben az hatéves papírnál azonban 50 bázisponttal csökken a kamat.
A BMÁP továbbra is háromhavonta fizet majd kamatot. További fontos változás tehát, hogy az eddigi 3 és 5 éves BMÁP ezzel 4 és 6 évre hosszabbodik.
Mindkét sorozat induló kamata 7,36 százalék lesz.
A BMÁP kapcsán az utóbbi időszakban többször is vágtak a kamatprémiumon, ez egybecsenghet azzal, hogy a DKJ-k piacán idén egy jelentősebb hozamemelkedést lehet megfigyelni, ami így a bónusz papír kamatbázisát is feljebb tolja.

Mire ez a sok változás a lakossági állampapíroknál?
Az ÁKK közleménye kiemeli, hogy a kamatozási és visszaváltási szabályok nem változnak, az ÁKK célja, hogy a háztartások hosszabb futamidőre is befektethessék megtakarításaikat és az eddiginél még sokszínűbb legyen a lakossági állampapírok kínálata a futamidő szempontjából.
Az új PMÁP kapcsán az adósságkezelő kiemeli, hogy a hosszabb futamidővel akár nyugdíjcélú megtakarításként is lehet helye a befektetési palettán. Korábban már többször is szó volt egy esetleges nyugdíjkötvény piacra dobásáról, de ezt a tervet az ÁKK jó ideje a fiókba tette. Úgy tűnik, hogy a PMÁP futamidejének meghosszabbításával részben erre az igényre reagálna az adósságkezelő.

A közlemény kitér arra is, hogy a forgalmazók lakossági állampapír értékesítésének támogatása érdekében az ÁKK a Magyar Bankszövetséggel történt egyeztetés eredményeként
2025 áprilisától állampapírcsere lehetőséget biztosít a lakosságtól a bankok által visszavásárolt lakossági állampapírok tekintetében.
Ennek keretében a forgalmazók a saját számlájukra került lakossági állampapírokat mindig az épp értékesítés alatt álló sorozatokra cserélhetik, amit a másodpiacon tovább értékesíthetnek a lakosság számára.
Annak érdekében, hogy az állampapírcsere megvalósulhasson, a lakossági állampapírok dokumentumai a befektetői kör tekintetében módosításra kerültek - írják.
Ezzel lényegében a jövőben már nem egyedül a lakosság vehet lakossági állampapírokat, igaz, abban nem lesz változás, hogy a "végfelhasználó" továbbra is a lakosság marad.
Mindez várhatóan megdobja majd a lakossági állampapírok heti értékesítési számait, hiszen a háztartások mellett jövő héttől a forgalmazók is megjelenhetnek a vevői oldalon. Bár azt nem tudjuk, hogy mekkora lakossági állampapír-állomány lehet most a forgalmazók könyveiben (vagyis mekkora az az összeg, amit a lakosság már visszaváltott, de az ÁKK még nem vásárolt vissza a forgalmazóktól), a cél ezzel a lépéssel vélhetően az, hogy ne csökkenjen a lakossági állampapírok állománya, és mindemellett a forgalmazók is "ki tudják szórni" a könyveikben lévő lakossági papírokat az új konstrukciókra történő cserével és azok értékesítésével.

Pár napja írtunk arról, hogy 57 milliárd forinttal kevesebb lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak március végén névértéken, mint december végén, pedig egészen februárig sikerült tartani a pozitív trendet. A változást az hozhatta el, hogy múlt hónapban amellett, hogy több PMÁP-sorozat is alacsonyabb kamatozásra váltott, volt egy jelentős tőkelejárat is:

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Bekövetkezhet az, amitől mindenki tart: Trump döntésén áll vagy bukik a folytatás
Egyelőre mindenki kivár.
Árrésstop: megkongatták a vészharangot az üzletek
Nem értik, miért kell kiterjeszteni az intézkedést a piperékre.
Dübörög a hadiipar - Elszállt a Rheinmetall bevétele és profitja
Hatalmasra nőtt a megrendelésállomány.
Brüsszel kapujában tartóztatják fel a lobbistákat
Újabb lépést tettek a Huawei ügyben.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.