FONTOS Exkluzív interjú Donald Trump Jr.-ral: "A kormányok és a magánszektor összekapcsolása a feladatom"
Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
Befektetés

Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?

Váratlanul új lakossági állampapírokat dobott piacra az Államadósság Kezelő Központ, többek között hosszabb futamidejű Fix Magyar Állampapír is érkezik, de változtak a Prémium Magyar Állampapír és a Bónusz Magyar Állampapír feltételei is. Kiszámoltuk, milyen időtávra melyik papír lehet a legkedvezőbb befektetés, attól függően, hogy milyen inflációs- és hozampályát fogunk bejárni a következő években.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!

Mától egy rakás új állampapír-sorozatot vásárolhatnak a lakossági megtakarítók: változások történtek a PMÁP, a BMÁP és a FixMÁP háza táján is.

  • Lezárult a korábbi FixMÁP értékesítése, mától kétféle új Fix Magyar Állampapírt lehet vásárolni. A rövidebbnek 3 év, a hosszabbnak 5 év a futamideje, más változás nem történt, azaz a papírok továbbra is negyedéves rendszerességgel fizetnek évi 6,5%-nak megfelelő fix kamatot. Ezáltal az eddig megszokott 3 évnél hosszabb időre, 5 évre is van lehetőség befixálni ezt a kamatszintet.
  • Hosszabbodik a Bónusz Magyar Állampapírok futamideje, az eddigi 3 és 5 éves papírok helyett mától 4 és 6 éves konstrukciókat lehet vásárolni. A BMÁP kamatozásának módja változatlan, vagyis negyedéves rendszerességű, és a DKJ-hozamokat követi, azaz a kamat megállapítását megelőző négy sikeres, 3 hónap futamidejű diszkont kincstárjegy-aukción kialakult, elfogadott mennyiségekkel súlyozott átlaghozam mint kamatbázis felett fizet némi kamatprémiumot a bónusz állampapír. A kamatprémium nagysága a rövidebb futamidejű papírnál 1 százalékpont, a hosszabb papírnál az első négy évben 1 százalékpont, az utolsó két évben 1,5 százalékpont. A legelső periódusban már ismerhető a kamat nagysága, mindkét BMÁP évi 7,36%-os kamattal indul.
  • Ugyancsak hosszabb lesz a Prémium Magyar Állampapír futamideje: az új inflációkövető kötvény 2035-ben jár le, vagyis 10 év futamidejű. Az előző sorozathoz hasonlóan az első periódus kamata fix, azonban a kamat mértéke kisebb lett, 2026 májusáig évi 6,5% kamatot tehetnek zsebre a PMÁP-ra voksoló befektetők. Ezt követően az első öt évben 0,5 százalékpont kamatprémiumot fizet a papír az átlagos infláció felett, az utolsó négy évben pedig 1 százalékpontra emelkedik a kamatprémium.
  • A Magyar Állampapír Plusz feltételei nem változtak, továbbra is fix, 5,75-6,75% között lépcsőzetesen emelkedő kamatozással lehet megvásárolni a MÁP Pluszt. Ez a papír öt évig tartva 6,25%-os évesített hozamot termel.

Az ÁKK összesítése szerint az alábbi forintos lakossági állampapír-kínálat áll most a háztartások rendelkezésére – igaz, hogy itt nem szerepelnek a csak fizikai formában megvásárolható lakossági állampapírok, azaz a Kincstári Takarékjegyek és a Nyomdai MÁP Plusz:

akks3

Mibe érdemes befektetni jelen állás szerint?

Természetesen nem lehet bombabiztosan megjósolni, hogy a különféle állampapírok közül melyik lesz a legjobb választás, hiszen mind a BMÁP, mind a PMÁP kamatának jövőbeli alakulása teljesen ismeretlen. Jelen állás szerint azonban néhány dolgot sejthetünk: ha az infláció a Magyar Nemzeti Bank által várt pályát követi, akkor az inflációkövető állampapír az aktuális kínálat leggyengébb eleme lehet. Ha pedig a DKJ-hozamok a mostanihoz hasonló szinten stabilizálódnak a következő években, akkor a Bónusz Magyar Állampapír kamatai túlszárnyalhatják még a Fix Magyar Állampapír 6,5%-os kamatát is.

Ha tehát abból indulunk ki, hogy az infláció várhatóan csillapodni fog, a DKJ-hozamok számottevő csökkenésére pedig nincs nagy tér, akkor kezd kirajzolódni a különböző papírok versenyének várható végeredménye.

Számításaink szerint 1 millió forint kezdőtőkéből három év leforgása alatt 1,15-1,23 millió forintot lehet csinálni (a kamatok újrabefektetésével is számolva), attól függően, hogy melyik állampapírt választja a befektető. Ötéves távon pedig 1,25 millió forinttól 1,42 millió forintig terjedő összegre hízhat ugyanez a kezdőtőke, feltéve, hogy nem változnak jelentősen a mostani makrogazdasági kilátások.

A számítások során feltételeztük, hogy a befektetők lejárat előtt 1%-os tőkeveszteség árán eladhatják a meglévő lakossági állampapírjukat, az időarányos kamatokat pedig zsebre tehetik – ennek a tényezőnek a PMÁP és a BMÁP esetében van jelentősége. Kivétel a MÁP Plusz, amelynek ennél is kedvezőbbek a feltételei: évente egy alkalommal, a kamatfizetést követő öt munkanapon belül díjmentes a visszaváltása. A Fix Magyar Állampapírnál ezzel egyáltalán nem kell törődni, mert létezik pontosan 3, illetve 5 év futamidejű verziója.

Mikor nem nyer a Bónusz Magyar Állampapír 3 éves távon?

A lakossági befektetők jelenleg háromféle forintos állampapírból tudnak választani: vehetnek fix, inflációkövető, illetve DKJ-hozamokat követő kamatozású állampapírt. Fix kamatozással 3 éves időtávra a Magyar Állampapír Plusz vagy a Fix Magyar Állampapír jöhet szóba, közülük az utóbbinak magasabb a kamata. A Fix Magyar Állampapírral 3 éves távon évi 6,7%-os hozamot lehet elérni, míg a sávosan növekedő kamatozású MÁP Plusz ennél kisebb, kereken 6%-os évesített nyereséget termel. Aki tehát fix kamatozású állampapírra vágyik, 3 éves távon a FixMÁP-pal jár a legjobban,

de az infláció és a DKJ-hozamok tartós csökkenése esetén akár mind közül is a legjobb választás lehet a Fix Magyar Állampapír.

A Bónusz Magyar Állampapír abban az esetben lesz nyerő befektetés, ha a DKJ-hozam 5,8%-os szint fölött stabilizálódik, és az átlagos infláció a PMÁP változó kamatozású időszakában évi 7-7,5% alatt marad. Erre azért bőven van esély: a jelenlegi helyzet szerint mind a DKJ-hozamszint, mind az infláció olyan pályán jár, hogy az a BMÁP malmára hajtja a vizet.

A harmadik típusú, inflációkövető kamatozású papír értelemszerűen akkor arathat győzelmet a többi felett, ha az infláció tartósan magas szinten marad, de a DKJ-hozamok nem nőnek túl magasra. A FixMÁP-pal szemben akkor lesz jobb választás a PMÁP, ha az első két változó kamatozású évében legalább 6,9% lenne az átlagos infláció (kamatbázis). A BMÁP-pal szemben pedig akkor bizonyulhat jobb választásnak az inflációkövető papír, ha az átlagos infláció legalább 1,1-1,3 százalékponttal felülmúlja az adott időszak átlagos DKJ-hozamát. Ez utóbbira kisebb az esély, hiszen ehhez a mostani szintről komoly inflációs robbanásnak kellene bekövetkeznie, miközben a DKJ-hozamok számottevő csökkenésére is szükség lenne.

Az alábbi táblázat megmutatja, hogy milyen inflációs- és hozamszint-forgatókönyvek esetén melyik papír termelné a legmagasabb évesített hozamot,

feltéve, hogy a befektetők továbbra is 1%-os tőkeveszteség árán (azaz a jelenlegi gyakorlattal azonos módon) tudnak kiszállni a meglévő, nem lejáró állampapírjaikból.

3ev4
Forrás: Portfolio-számítások

Látható, hogy a következő 3 évben reálisan – az aktuális helyzettől nem elképzelhetetlenül messze eső forgatókönyvek megvalósulása esetén – 6,7% és 8,8% közötti évesített hozamokat termelhetnek a legjobb lakossági állampapírok. Ugyanakkor az egyéni várakozások nagyban befolyásolják azt, hogy egy befektető szemében melyik papír tűnhet most a legvonzóbbnak.

Miben más a helyzet 5 éves időtávon?

Ötéves időtávon a fentihez hasonló a helyzet: 6,3%-nál nem nagyobb átlagos infláció és 5,4%-nál nem nagyobb átlagos DKJ-hozamszint mellett a Fix Magyar Állampapír lenne a legjobb választás. Ha az infláció nagyon elszabadul, de a DKJ-hozamok nem követik, akkor a Prémium Magyar Állampapír kerülhet ki győztesként a három különböző papír versenyéből. Ha pedig 6,3%-nál nem emelkedik magasabbra az infláció, de a diszkont kincstárjegyek átlagos hozamszintje meghaladja az 5,6%-ot, akkor ötéves távon a Bónusz Magyar Állampapír nyerheti a versenyt.

5ev2
Forrás: Portfolio-számítások

Szembetűnő, hogy az azonos típusú állampapírokkal azonos inflációs- és DKJ-paraméterek mellett 5 éves időtávon magasabb évesített hozam érhető el, mint 3 éves távon. Ennek egyik oka, hogy a figyelembe vett 1%-os tőkeveszteség hatása hosszabb futamidő esetén jobban "szétporlad", azaz kevésbé csökkenti a hozamot, mint rövidebb futamidő esetén. Ugyanez áll annak a hátterében is, hogy a visszavásárlási költséggel terhelt PMÁP és BMÁP 5 évnél könnyebben diadalmaskodhat a FixMÁP felett, mint 3 évnél.

A Bónusz Magyar Állampapír esetében egy további tényező is növeli az 5 éves hozamot a 3 éveshez képest: az utolsó évben már a megnövelt kamatprémiumot (1,5%) fizeti a papír a kamatbázis felett.

Nem csak lakossági állampapírokba fektethet a lakosság

A nagy népszerűségnek örvendő lakossági állampapírokon túl a befektetők más típusú, úgynevezett "intézményi" állampapírokba is fektethetnek. Ezek némileg másképpen (bonyolultabban) működnek, mint a sokak által jól ismert lakossági állampapírok, de bizonyos helyzetekben felettébb versenyképes alternatívát jelenthetnek. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábbi bejelentése alapján a jövőben erősödhet az arra irányuló törekvés, hogy az intézményi állampapírok szerepe növekedjen a lakosság portfólióján belül, amit többek között a lakossági és intézményi papírok hozamainak közelítésével valósíthatnak meg.

Az aktuálisan elérhető lakossági állampapírok induló kamatait az alábbi táblázat tartalmazza.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
Holdblog

Kína AI-ban is leversenyez mindenkit

Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén... T

Holdblog

Egy despota harca a piaccal

Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben... The post Egy despota ha

Kiszámoló

Unicredit ingyenes számlacsomag

Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet