
Megjelentek az MNB friss, márciusra vonatkozó értékpapír-statisztikái, ezekből csemegézünk, különös tekintettel az első negyedév állampapír-piaci folyamataira.
Főként bankbetétekbe és befektetési alapokba áramlottak a megtakarítások
Márciusban tovább folytatódott a gigantikus állampapír-pénzeső, ebből a forrásból egy hónap alatt több mint 500 milliárd forintot tehettek zsebre a Prémium Magyar Állampapírok befektetői. A kifizetett összegek egy része visszaáramlott állampapírokba, de márciusban így is mintegy 294 milliárd forinttal, év eleje óta pedig összességében 719 milliárd forinttal csökkent a lakossági kézben tartott magyar államkötvények piaci értéke. Ha azonban névértéken – azaz a felhalmozott kamatoktól megtisztítva – vizsgáljuk a lakosság állampapír-állományát, akkor
év eleje óta 26,9 milliárd forintos növekedést látunk.
A felszabaduló pénztömeg többek között a befektetési alapokba áramolhatott: ebben a szektorban márciusban 150 milliárd forinttal, év eleje óta pedig 465 milliárd forinttal nőtt a lakossági volumen. A bankbetétek mennyisége márciusban enyhén, 16 milliárd forinttal apadt, a bankok mégsem panaszkodhatnak: így is 535 milliárdos lakossági betéti állomány-bővülést könyvelhettek el tavaly év vége óta. A háztartások részvényekben tartott vagyona márciusban 41 milliárd forinttal, év eleje óta 248 milliárd forinttal gyarapodott.

Márciusban 77,5 milliárd forinttal csökkent a háztartások állampapírjainak névértéke – a névérték és a piaci érték közti fő különbség itt az, hogy utóbbi a felhalmozott, de még ki nem fizetett kamatokat is tartalmazza. A nagy PMÁP-kamatfizetések okán várható volt, hogy a tranzakcióktól függetlenül erősen mérséklődni fog a két szám közti különbség, azaz közeledni fog a lakossági kézben lévő állampapírok piaci- és névértéke.

Ha a nagyobb képet nézzük, 2025-ben még így is nőtt a lakosság kezében lévő állampapírok névértéke, azaz a háztartások a kamateső közepette is nettó vásárlóként voltak jelen a magyar állampapírok piacán. A névértékes növekedést főként az első havi vásárlások hajtották: januárban 89 milliárd forinttal, februárban pedig újabb 15 milliárd forinttal növelték az állományukat a lakossági megtakarítók.

A részvények tranzakciói márciusban 4,9 milliárd forintos pénzkivonást jeleztek, de a hazai befektetői réteg még így is 2265 milliárd forintot tartott részvényekben közvetlenül az április eleji rendkívüli tőzsdei turbulencia előtt. Befektetési jegyekben 11 666 milliárd forintot tartott a lakosság az áprilisi eseményeket megelőzően, a lakosság kezében lévő banki kötvények állománya pedig 640 milliárd forintra volt tehető március végén.

Két kézzel zsákolta az állampapírt a bankszektor
A bankok márciusban igen nagy mértékben, 392 milliárd forinttal növelték a névértéken számított állampapír-állományukat, ami piaci értéken is 260 milliárd forintos növekedést eredményezett. November végéhez képest pedig – ami az extraprofit-adójuk szempontjából a fontos bázis – 2462 milliárd forinttal nőtt az állományuk. A banki vásárlások egyik legerősebb ösztönzője az extraprofit-adóra vonatkozó szabályozás lehet: leegyszerűsítve a november végi állapothoz képest kellene legalább 1800 milliárddal növelniük az állampapír-állományukat azért, hogy ennek az összegnek a 10%-ával csökkenthessék az idei extraprofitadót, azaz elvileg 180 milliárd forint körüli spórolás lehetséges, ha sikerül a felezés – márpedig az idei adatok alapján ez már sikerült.

A szabály egyébként úgy szól, hogy a 2029-től lejáró állampapír-állományukat kell növelniük a bankoknak, és a növekmény 10%-ával csökkenthetik az extraprofitadójukat, emellett megmarad a teljes állampapír-állomány hasonló mértékű emelésére vonatkozó feltétel is. 2025 első 11 hónapjának átlagára vonatkozóan kell megnövelniük az állampapír-állományukat a 2023. január 1-je és 2023. április 30-a közötti időszak, illetve a 2024. szeptember 1-je és 2024. november 30-a közötti időszak napi átlagos állománya közül a magasabb értékhez viszonyítottan.
A biztosítók is derekasan kivették a részüket az államkötvény-vásárlásokból
A biztosítói és pénztári szektor ugyancsak számottevően növelte az állampapírállományát: a december végi 2937 milliárdról 3069 milliárd forintra nőtt a névértéken számolt állományuk. A fő hatás itt: a biztosítók az extraprofitadójuk lefelezéséért hajtanak, a pénztárak pedig a befektetéseik – feltehetően még elhanyagolható – részét likvidálják a lakáscélú felhasználás lehetővé válása miatt.

A biztosítóknak igencsak megéri az államkötvény-vásárlás: egy november 21-én megismert jogszabályváltozás értelmében a bankokhoz hasonlóan nagyjából felére csökkenthetik pótadó-terhelésüket a biztosítók, feltéve, hogy elegendő állampapírt vásárolnak. A pontos szabályozás szerint a biztosító akkor csökkentheti az adófizetési kötelezettségét, ha a tulajdonában lévő, 2030. január 1-jét követően lejáró állampapíroknak a 2024. augusztus 1-je és 2024. október 31-e közötti napi átlagos névértékes állományához viszonyítva a 2025. január 1-je és 2025. november 30-a közötti időszakra vonatkozó napi átlagos névértékes állománya növekszik. (De az állampapír-állomány névértékes növekménye legfeljebb akkora összegben vehető figyelembe, amekkora összegben a biztosító tulajdonában lévő valamennyi állampapírnak a napi átlagos állománya növekszik.)
30% alá szorult a külföldi kézben lévő államadósság
A bankok részesedése a teljes államadósságon belül március végén 26,4% volt, ami számottevő növekedést jelez a december végi 24,1%-hoz képest. Mindeközben csökkent a külföldiek részesedése, a február végi 30,7%-ról 29,3%-ra apadt a súlyuk. A háztartások március végén 26,1%-os részt képviseltek az államadósság finanszírozásában. A biztosítók és pénztárak együttes részaránya a 2024. december végi 5,3%-ról enyhén, 5,4%-ra emelkedett.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Életbe lépett a tűzszünet Ukrajnában, Kijev kész tárgyalni az oroszokkal - Híreink az ukrajnai konfliktusról csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül a frontvonal és a diplomácia eseményeivel.
Partizánok támadták meg Moszkvát
Állítólag három katonai létesítményben is problémák léptek fel.
Meggyőződtünk róla: a kínai autópiac már rég nem az európai gyártókról szól
Exkluzív beszámoló a Shanghai Auto Show-ról.
Fordulat a kereskedelmi háborúban: ma délután nagy bejelentést tesz Donald Trump
Kiszivárgott a sajtóba, miről van szó.
Sosem látott robbanás a TBSZ-piacon: ide zúdult a pénz az állampapírokból
67 ezerrel nőtt a TBSZ-ek száma.
Ha ez igaz, megtörtént a modern történelem legnagyobb légicsatája
125 vadászgép csapott össze egy óra alatt - állítólag.
Megérkezett Oroszországba a világ egyik legerősebb vezetője
A legfontosabb dolgokról tárgyalnak majd.
Joe Biden energiatakarékossági rendeleteinek visszavonása az Egyesült Államokban
Trump és a Kongresszus visszavonná a Biden-korszak energiahatékonysági előírásait, ezzel új pályára állítva az amerikai energiapolitikát.
Cégeladás bizalmi vagyonkezelésből - Mire figyeljen eladó és vevő?
A bizalmi vagyonkezelési (BVK) struktúrák az elmúlt években egyre hangsúlyosabb szereplőivé váltak a vagyontervezésnek - nemcsak családi célú, hanem adózási, befektetési és üzleti tranzak
Pályázati reform 2025: egyedi döntések, egyedi pénzek
2025 tavaszán a magyar kormány gyökeresen átalakította a vissza nem térítendő beruházási támogatások rendszerét.
Ujjlenyomatos feloldás: biztos nagy ötlet?
A múlt héten Isztanbulban voltunk, egyik este el kellett mennem egy messze lévő boltba, vittem a telefonom, hogy visszataláljak majd a szállásra. Bár jó a közbiztonság Isztanbulban, elkezdtem go
Kína és a hidrogénipar fejlődése
Kína újabb energiapiaci áttörésre készül, de a hidrogén esetében egészen más stratégiát alkalmaz, mint korábban a napenergia terén.
Science Under Strain
Historically, the United States has been a central hub in science, attracting significant number of global talents, particularly from China. However, beginning around 2016, this long-standing flow of indiv
Az apakor mindig győz - Levél Warren Buffettől
A világ egyik leggazdagabb embere, akinek nem fontos a pénz. Azt csinálta, amit szeret, és mindig nagyon jó volt benne, így a pénz csak járuléka...
The post Az apakor mindig győz - Levél Warren
Nemzetközi bankolás fájdalmai 2025-ben
Van némi bevételem dollárban, amit szerettem volna KonyhaTündér befektetési számlájára helyezni. A mögöttes termék dollárban lesz, tehát az Európai Unióban dollárból dollárba szerettem v

Bővül az Újház építőanyag értékesítési pontok száma (x)

- Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!
- Európa visszavág Trumpnak – nagy bejelentést tett Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron
- Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
- Szó sincs arról, hogy véget ért a tankok aranykora: igazi szintugrás következik
- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
Ingatlanpiaci elemző
Bod Péter Ákos: mik a GDP-csökkenés tanulságai?
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Mi a hasonlóság Warren Buffett és Csányi Sándor között?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Hova mehetnek most a megtakarítások?
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.