
Közzétette előzetes pénzügyi számláit a Magyar Nemzeti Bank az első negyedévről. Ez alapján a 114 ezer milliárd forintra hízott a magyar háztartások bruttó pénzügyi eszközeinek az állománya, ami az előző negyedévekhez képest mérsékeltebb, 12,0%-os éves növekedést jelent.

Leszűrtük az ebből megtakarításnak tekinthető eszközöket, amelyek állománya március végén 62 ezer milliárd forint volt, ami háztartásonként átlagosan 13 millió forintnak felel meg (a medián ennél jóval kisebb).
A megtakarítások nominálisan 12,9%-kal, reálértéken mintegy 7,8%-kal bővültek egy év alatt.
Utóbbi is azt mutatja, hogy az előző negyedévekhez képest lassult a megtakarítások képződése, hiszen öt negyedéven keresztül ennél magasabb reálnövekedést láthattunk.

Alábbi ábránk mutatja a negyedév legnagyobb sztoriját: több mint 1000 milliárd forintnyi kamatot és csaknem 700 milliárd forintnyi tőkét fizettek ki a lakossági állampapírok (grafikonunk a PMÁP, a MÁP Plusz és az 1MÁP általunk becsült kamatfizetéseit mutatja).

Az alábbi ábrán pedig az látható, hogy a tranzakciós számok alapján melyik megtakarítás mennyit profitált ebből piaci értéken. Mint látható, a lakossági kezében lévő állampapírok állománya 700 milliárd forinttal csökkent piaci értéken, ami egy az egyben az említett kamatfizetésekkel és tőkelejáratokkal magyarázható, ezek ugyanis benne vannak ebben a tranzakciós statisztikában. Ezzel szemben a befektetési alapok állománya rekord értékben, 693 milliárd forinttal bővült, és a folyószámlabetétek is rekordközeli, 661 milliárdos értékben híztak egyetlen negyedév alatt.

Az állampapírok szempontjából azonban nem ilyen rossz a kép, hiszen a piaci értéken vett tranzakciós adatokat ezúttal a kamatfizetések és tőkelejáratok mintegy 1700 milliárd forintban lefelé húzták. Nagyjából úgy áll össze a valós kép, hogy:
- mintegy 1700 milliárd forintnyi állampapír-kamatot és lejárt tőkét kapott (vissza) a lakosság az első negyedévben,
- ehhez képest csak 700 milliárd forinttal csökkent piaci értéken a lakosság kezében lévő állampapírok állománya,
- vagyis az állampapírokból kiáramló pénz mintegy 60%-ának megfelelő összeg visszakerült vagy friss pénzként beáramlott az állampapírpiacra lakossági (vagy lakossági kézben lévő intézményi) állampapír formájában,
- az állampapír-átrendezésekkel együtt (pl. sokan váltottak PMÁP-ról FixMÁP-ra) mintegy bruttó 2000 milliárd forintnyi lakossági állampapír-vásárlás történt az első negyedévben, emellett több tízmilliárd forintnyi intézményi állampapírt is vásárolhatott a lakosság.
A számok mögé pillantva tehát elmondható, hogy az állampapírok is jól állták a sarat, a kifizetett kamatok és a lejáratok csaknem kétharmada az állampapírok piacán maradt március végéig annak ellenére, hogy a lakossági állampapírok kamata a kamatfordulót követően jelentősen csökkent, a korábban 18% felett is fizető PMÁP-ok esetében 4-5% közé).

A legnagyobb nyertesek abszolút összegben persze a befektetési alapok lettek, így piaci értéken vett állományuk meghaladta az állampapírokét, így feljöttek az első helyre. A kisebb állománnyal büszkélkedő megtakarítások körében az életbiztosítások haladták meg a nyugdíjpénztárak állományát, utóbbiak esetében az első negyedévben az állomány mintegy 1,5%-át vonták ki a tagok az idén a kormány által elérhetővé tett lakáscélra.

Ha az általunk megtakarításnak tekintett pénzügyi eszközöket nézzük, akkor elmondható, hogy a lakossági megtakarítások 23%-a van befektetési alapban, 21%-a állampapírban, 20%-a folyószámlabetéten, 11%-a pedig készpénzben.

Összességében a megtakarítások képződése nem volt erős az első negyedévben, ez valószínűleg azzal is magyarázható, hogy az állampapír-kifizetések egy kisebb, 10-20%-os része a pénzügyi megtakarítások piacán kívül, például ingatlanban találhatott helyet magának.

Önmagukhoz képest így is kiválóan teljesítettek az életbiztosítások, amelyektől pedig talán a legkevésbé vártuk azt, hogy az állampapír-kifizetések miatt kiugróan fognak teljesíteni: még soha nem volt rá példa, hogy 115 milliárd forintnyi friss tőkebeáramlással büszkélkedjenek, a unit-linked termékek "hőskorának" számító 2000-es években sem. Piaci anekdoták alapján ebben most nagy szerepe lehetett a postán vagy bankfiókokon keresztül kamatot fizető vagy lejáró állampapírokból származó összegek egyszeri díjas életbiztosításban való elhelyezésének.

A megtakarítási piac számaira az is rányomta a bélyegét az első negyedév végére, hogy emelkedtek a kötvényhozamok, negatív átértékelődést okozva ezzzel azon megtakarításoknál, amelyeknél a mögöttes eszközt kötvények jelentik, így például a befektetési jegyek 119, az életbiztosítások 54 milliárd forintos negatív átértékelődést szenvedtek el az első negyedévben a lakosságnál. A tőzsdei részvények 183 milliárd forintos pozitív átértékelődése viszont azt mutatja, hogy a Trump-féle vámok keltette turbulencia már a második negyedév zenéje.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Kongatja a vészharangot a NASA – mi lesz a veszélyes aszterodiákkal?
Szükség van finanszírozásra.
Meglepetések a lengyel és román választáson, Amerikát leminősítették - Beestek a tőzsdék
Gyorsan elromlott a hangulat.
Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztást, George Simion elismerte vereségét – Híreink percről percre
Nagy részvétel mellett az AUR-vezér alulmaradt a bukaresti főpolgármesterrel szemben.
Nagyon fontos találkozón van túl Ursula von der Leyen – Ilyen még nem volt
Trump beiktatása óta ez volt az első.
Azonnal engedélyezte a román államfő az orosz drónok lelövését, ahogy lement az elnökválasztás
Kihirdették a jogszabályt, amelyet eddig több párt is megtámadott.
Elképesztő fordulatok után választott új elnököt Románia – Fellélegezhet Európa, vagy csak most jön a neheze?
Ezek a tényezők járulhattak hozzá Nicușor Dan győzelméhez.
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Napelemekkel lefedett csatornák kínálhatnak megoldást a víz- és energiahiányra
A Dél-kaliforniai Egyetem új kezdeményezése Kalifornia állam közel 6,5 kilométernyi csatornarendszerét tiszta energiaforrássá alakíthatja amellett, hogy hozzájárulhat a
Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek
A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal
A nagyvállalatok árnyoldala: fenntarthatóság vagy megtévesztés?
Szabályozó előírás, fogyasztói elvárás, marketingeszköz: a fogyasztói termékek egyre nagyobb részénél kerül elő a \"zöldítés\". De több ismert márka és nagyvállalat gyakorlatában ta
Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre Miért utasítanak el a bankok? Ingatlanvásárláskor gyakori, hog
Megverik az inflációt a magyar befektetési alapok?
A kérdés és a blog témája alapján úgy tűnhet, hogy a válasz egyértelműen nem lesz. Meglepú módon jobb a helyzet, mint gondoltam, de a jó nem ilyen. Persze okozhatta ezt az utóbbi 10+ év ré

Vállalatvezetők a célkeresztben: így védheti meg magát egy jó D&O biztosítással (x)
A munkahelyi mentális jóllét fesztiválja (x)

- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Miért ruháznának be a cégek, ha nincs kereslet?
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
Stipsicz András matematikus nyerte az idei Bolyai-díjat
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen