Váratlan fordulat: a lakosság és a bankok is piacra dobták az állampapírjaikat
Befektetés

Váratlan fordulat: a lakosság és a bankok is piacra dobták az állampapírjaikat

Áprilisban eladóként volt jelen a magyar lakosság az állampapírpiacon, névértéken és piaci értéken is csökkent a háztartások állampapír-állománya. Más befektetések szépen profitáltak az év első hónapjaiból: a lakosságra fókuszáló befektetési alapok idén 582 milliárd forintnyi állománynövekedést könyvelhettek el, a bankbetétekben tartott lakossági megtakarítások pedig már több mint 700 milliárd forinttal gyarapodtak. A magyar adósságszerkezet némileg átalakult év eleje óta: csökkent a lakossági kézben lévő államadósság részaránya, a bankok, biztosítók és befektetési alapok viszont növelték az állampapír-állományukat. Igaz, hogy áprilisban a bankok meglepetésszerűen behúzták a féket, névértéken nettó 76 milliárddal csökkent az állampapír-kitettségük.
Szeptember 18-án lesz a Portfolio Future of Finance 2025 konferenciája, amelyen a pénzügyi szektor nagyágyúi mutatják meg a jövőt, érdemes eljönni.

Megjelentek az MNB friss, áprilisra vonatkozó értékpapír-statisztikái, ezekből csemegézünk, különös tekintettel az év első hónapjainak állampapír-piaci folyamataira.

Elsősorban bankbetétekbe és befektetési alapokba áramlottak a megtakarítások

Áprilisban is folytatódott a nagy állampapír-pénzeső, az év első négy hónapjában összesen mintegy 1360 milliárd forintnyi kamatot és tőkét fizettek ki az inflációkövető prémium állampapírok. A kifizetett összegek egy része visszaáramlott állampapírokba, de áprilisban így is mintegy 99 milliárd forinttal, év eleje óta pedig összességében 818 milliárd forinttal csökkent a lakossági kézben tartott magyar államkötvények piaci értéke. Ha azonban névértéken – azaz a felhalmozott kamatoktól megtisztítva – vizsgáljuk a lakosság állampapír-állományát, akkor

év eleje óta minimális, 5,9 milliárd forintos növekedést látunk.

A felszabaduló pénztömeg többek között a befektetési alapokba áramolhatott: ebben a szektorban áprilisban 108 milliárd forinttal, év eleje óta pedig 582 milliárd forinttal nőtt a lakossági volumen. A bankbetétek mennyisége áprilisban 167 milliárd forinttal bővült, idén összesen pedig 702 milliárdos lakossági betéti állomány-bővülést könyvelhettek el a bankok.

A háztartások részvényekben tartott vagyona áprilisban 77 milliárd forinttal, év eleje óta 325 milliárd forinttal gyarapodott, ezzel a dobogó harmadik fokát szerezte meg az eszközosztály. Az áprilisi részvény-átértékelődések ugyancsak pozitív számot (+56 milliárd forint) mutatnak, tehát az április eleji, Trump által kirobbantott globális vámháború egy hónapos időtávon nem tépázta meg a magyarok részvénybefektetéseit.

Múlt hónapban 21 milliárd forinttal csökkent a háztartások állampapírjainak névértéke – a névérték és a piaci érték közti fő különbség itt az, hogy utóbbi a felhalmozott, de még ki nem fizetett kamatokat is tartalmazza. A nagy PMÁP-kamatfizetések okán várható volt, hogy a tranzakcióktól függetlenül erősen mérséklődni fog a két szám közti különbség, azaz közeledni fog a lakossági kézben lévő állampapírok piaci- és névértéke.

Ha a nagyobb képet nézzük, 2025-ben még így is nőtt a lakosság kezében lévő állampapírok névértéke, azaz a háztartások a kamateső közepette is nettó vásárlóként voltak jelen a magyar állampapírok piacán. A névértékes növekedést az első havi vásárlások hajtották: januárban 89 milliárd forinttal, februárban pedig újabb 15 milliárd forinttal növelték az állományukat a lakossági megtakarítók. Azóta viszont megfordult a trend: márciusban 77 milliárddal, áprilisban pedig a már említett 21 milliárddal csökkent az állomány.

A részvények tranzakciói áprilisban 19 milliárd forintos pénzbeáramlást jeleztek, a hazai befektetői réteg április végén 2342 milliárd forintot tartott részvényekben. Befektetési jegyekben 11 775 milliárd forintot tartott a lakosság , a lakosság kezében lévő banki kötvények állománya pedig 657 milliárd forintra volt tehető április végén.

Eladta az állampapírokat a bankszektor

A bankok áprilisban csökkentették (76 milliárd forinttal) a névértéken számított állampapír-állományukat, hasonlóra az elmúlt egy évben csak két hónapban (tavaly júniusban és októberben) volt példa. November végéhez képest viszont – ami az extraprofit-adójuk szempontjából a fontos bázis – 2386 milliárd forinttal nőtt az állományuk. A banki vásárlások egyik legerősebb ösztönzője az extraprofit-adóra vonatkozó szabályozás lehet: leegyszerűsítve a november végi állapothoz képest kell legalább 1800 milliárddal növelniük az állampapír-állományukat azért, hogy ennek az összegnek a 10%-ával csökkenthessék az idei extraprofitadót, azaz elvileg 180 milliárd forint körüli spórolás lehetséges, ha sikerül a felezés – márpedig az idei adatok alapján ez már sikerült.

A szabály egyébként úgy szól, hogy a 2029-től lejáró állampapír-állományukat kell növelniük a bankoknak, és a növekmény 10%-ával csökkenthetik az extraprofitadójukat, emellett megmarad a teljes állampapír-állomány hasonló mértékű emelésére vonatkozó feltétel is. 2025 első 11 hónapjának átlagára vonatkozóan kell megnövelniük az állampapír-állományukat a 2023. január 1-je és 2023. április 30-a közötti időszak, illetve a 2024. szeptember 1-je és 2024. november 30-a közötti időszak napi átlagos állománya közül a magasabb értékhez viszonyítottan.

Szépen zsákolták az állampapírt a biztosítók

A biztosítói és pénztári szektor idén szépen növelte az állampapír-állományát: a december végi 2937 milliárdról április végére 3118 milliárd forintra nőtt a névértéken számolt állományuk. A növekedést elsősorban a biztosítók hajtják, akik az extraprofitadójuk lefelezéséért hajtanak, a pénztárak pedig a befektetéseik – feltehetően még elhanyagolható – részét likvidálják a lakáscélú felhasználás lehetővé válása miatt.

A biztosítóknak igencsak megéri az államkötvény-vásárlás: egy november 21-én megismert jogszabályváltozás értelmében a bankokhoz hasonlóan nagyjából felére csökkenthetik pótadó-terhelésüket a biztosítók, feltéve, hogy elegendő állampapírt vásárolnak. A pontos szabályozás szerint a biztosító akkor csökkentheti az adófizetési kötelezettségét, ha a tulajdonában lévő, 2030. január 1-jét követően lejáró állampapíroknak a 2024. augusztus 1-je és 2024. október 31-e közötti napi átlagos névértékes állományához viszonyítva a 2025. január 1-je és 2025. november 30-a közötti időszakra vonatkozó napi átlagos névértékes állománya növekszik. (De az állampapír-állomány névértékes növekménye legfeljebb akkora összegben vehető figyelembe, amekkora összegben a biztosító tulajdonában lévő valamennyi állampapírnak a napi átlagos állománya növekszik.)

Ismét 30%-ra nőtt a külföldi kézben lévő államadósság

A bankok részesedése a teljes államadósságon belül április végén 26,2% volt, ami számottevő növekedést jelez a december végi 24,1%-hoz képest. A külföldiek részesedése áprilisban enyhén növekedett, 29,3%-ról 29,7%-ra nőtt a súlyuk. A háztartások április végén 25,6%-os részt képviseltek az államadósság finanszírozásában, ez enyhe csökkenést mutat egy hónap alatt. A biztosítók és pénztárak együttes részaránya a 2024. december végi 5,3%-ról 5,5%-ra emelkedett.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
RSM Blog

Komplex bér-, munkaügyi és HR audit

A munkajogi megfelelés, a pontos és precíz bérszámfejtés, valamint a megfelelő adminisztráció nemcsak a jogszabályoknak való megfelelés miatt kulcsfontosságú, hanem azért is, mert a munkaüg

Ricardo

Legyünk optimisták!

A túlzottan drámai világképről címmel friss posztom olvasható a nagyszerű individualista blogon. Röviden: a világ jobb hely, mint azt gondoljuk. Köszönöm Seres Lászlónak a közlést.

Holdblog

Régen minden hosszabb volt

\"Ne untass, irány a refrén!\" - szól a Roxette Greatest Hits albumának címe. Hiszen az a rész üt igazán, amit együtt tudunk, összeborulva óbégatni. A... The post Régen minden hosszabb volt ap

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Furcsaság az izraeli támadás kapcsán: mégis hova tűntek az iráni vadászgépek?
Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes online előadás

Számolj háromig és start!

Ne maradj le számlanyitási akciónkról! Webináriumunkon megmutatjuk, hogyan indítsd el első befektetésed, milyen új funkciók érhetők el kereskedési platformjainkon, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan vághatsz bele magabiztosan a tőzsdei kereskedésbe – akár már holnap.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Portfolio Sustainable World 2025
2025. szeptember 4.
REA SUMMIT 2025 – Powered by Pénzcentrum
2025. szeptember 17.
Portfolio Future of Finance 2025
2025. szeptember 18.
Portfolio Private Health Forum 2025
2025. szeptember 30.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet