Küszöbön a refláció
Az év eleje óta központi téma a világban a refláció, egyre több jel utal arra, hogy elfelejthetjük az elmúlt tíz év alacsony inflációs környezetét. Alapvetően két fő tényező mutat ebbe az irányba:
- A gazdaság kilábalásával és a korlátozások enyhítésével megjelenhet egy kereslet többlet.
- Átmeneti és tartós kínálati korlátok jöhetnek bizonyos piacokon.
Egyelőre a lazítások helyett a további járványügyi szigorítások vannak napirenden a régióban a koronavírus-járvány harmadik hulláma miatt. Ennek ellenére az ING Bank elemzői szerint a refláció továbbra is valószínű, az utóbbi hónapokban szinte minden régiós országban a vártnál magasabb inflációs adatok érkeztek és a maginfláció is tovább emelkedhet a következő időszakban.
A bank szakemberei szerint az összes kelet-közép-európai országban meghaladhatja az áremelkedési ütem a jegybanki célértéket:

Az MNB kényszerülhet elsőként lépésre
Eddig a régió jegybankjai a Fedhez hasonlóan kiváró állásponton voltak az infláció emelkedését illetően, nem tűnt sürgetőnek a szigorítás. A következő hónapokban azonban az ING szerint lehet ebben széttartás, bizonyos országok jobban tolerálhatják a cél feletti inflációt, mint máshol.
Az elemzők szerint a cseh jegybank idén kétszer emel majd kamatot, de az elsőre is valószínűleg csak az év második felében kerül majd sor. Mellettük a román jegybank lehet kimondottan héja, ott az árfolyamon keresztül is komoly hatások jelenhetnek meg.
Az MNB látszólag kevésbé héja az utóbbi hónapok kommunikációja alapján, viszont az elemzők szerint
jó eséllyel a magyar jegybanknak kell majd először szigorítani.
Arra számítanak, hogy az infláció áprilisban és májusban 4% fölé emelkedik majd, ez pedig újra eladói nyomást helyez a forintra, így tavasszal azonnali kamatemelésre lesz szükség. Vagyis az MNB helyzetét rontja, hogy a régió többi jegybankja jobban tolerálhatja az árfolyam gyengülését. A Monetáris Tanács tavaly a 370-es történelmi rekord környékén már láthatóan aggódott, a jelenlegi 365 körüli euró-forint pedig nincs messze ettől.

Az ING-nél arra számítanak, hogy a második negyedévben
legalább egy 15 bázispontos emelés jön majd a jelenleg irányadó, 0,75%-os egyhetes kamat esetében.
Ezt a szigorítást egyébként az utóbbi hetekben el is kezdte beárazni a piac, ma már az év végéig 50 bázispont körüli kamatemeléssel számolnak a befektetők.
Az EUR/HUF árfolyamának alakulása

A kötvénypiacon a bank szakemberei arra számítanak, hogy a régióban tovább nő majd a hozamgörbék meredeksége. Ennek oka részben az, hogy tovább emelkednek majd az amerikai hosszú hozamok, a harmadik negyedévre a 10 éves papíré 2% lehet. Ez pedig a magyar hosszú hozamokban is emelkedést hozhat, majd ha valóban szigorít az MNB, akkor újra laposodhat a hozamgörbe.
Címlapkép: Getty Images