A teljes videó itt visszanézhető
Vége a tájékoztatónak
Bő két óra után véget ért a Kormányinfó.
Orbán Viktor Kijevbe utazik?
Nem született arról döntés, hogy a miniszterelnök Kijevbe utazzon - felelte arra a kérdésre, hogy mit reagál a kormány arra, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívta Orbán Viktort.
Kormányzati kommunikációra plusz pénz
Háborús helyzetben az állampolgárokat megfelelően tájékoztassuk, ez vitán felül áll - mondta.
Gyerekvállalási támogatás, CSOK
Gulyás Gergely miniszter szerint vannak arra konkrét számok, hogy hány család nem teljesítette eddig a családtámogatási támogatás, CSOK felvételekor vállalt új gyerekszámot, de konkrét adatot erre még nem tudott közölni.
Orbán Viktor is megszólalt az EU-forrásokról: a technikai akadályok elhárultak a megállapodás elől

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel egy időben Orbán Viktor is pozitívan nyilatkozott az Európai Bizottsággal folytatott viták lezárása ügyében. A kormányfő szerint minden készen áll arra, hogy megszülessen a megállapodás Brüsszellel.
Tovább a cikkhezTanév rendje
A kormány nem tette még közzé a következő tanév rendjét, erre mikor kerül sor? - hangzott a kérdés. Gulyás Gergely azt mondta: reméli, minél előbb elkészül ez.
Béremelések és infláció
Ma Magyarországon, aki beruházott, technológiát hozott ide, azokat megóvja a kormány a többletterhektől - jelezte arra a kérdésre, hogy a kevésbé befektetőbarát kormányzati lépések, így például a különadók is hozzájárulhattak-e a forint rosszabb piaci megítéléséhez.
Nem tükrözi a kormány álláspontját Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter állítása, hogy nem előnyös, ha az inflációt leköveti a bérek emelkedése.
A nyugdíjak értékét meg kell őrizni, ez törvényi előírás és ennek megfelelően meg is őrzi a nyugdíjak értékét a kormány - fejtette ki. A bérek esetében pedig magasabb emelés várható, mint az infláció - mondta Gulyás Gergely.
Az erősebb forint jobb lenne
Az erősebb forint jobb lenne
- válaszolta a fentieket egy újabb kérdésre.
Társadalmi katasztrófa lenne, ha még lennének devizahitelek - vélekedett.
Arról is beszélt, hogy az a legrosszabb, ha az árfolyamváltozás gyors.
Itt érdemes megemlíteni, hogy az elmúlt napban rendkívüli mértékben begyorsult a forint gyengülése. 2 nap alatt emelkedett 15 egységet a kurzus.
Elhalasztott beruházások
Az M1-es autópálya 3 sávosítása nem lesz azon beruházások körében, amit leállít és elhalaszt a kormány.
Az előterjesztést Lázár János miniszter készíti el, amikor ez elkészül, a kormány beszámol róla - mondta.
Forintárfolyam: nincs szükség kapkodásra
Semmilyen kapkodásra nincs szükség, mert a magyar gazdaság alapjai stabilak és a költségvetési hiányt is tartja a kormány. Ha mindenki felelősen cselekszik, akkor ez elég ahhoz, hogy a forint árfolyamának romlása megálljon, majd később erősödjön a forint - fejtette ki.
Nem örülünk annak, ami történik
- mondta a forint gyengülése kapcsán. A háború hatásait igyekszünk tompítani, ahol tudjuk, ott megtesszük - jelentette ki.
Kétségkívül van infláció az élelmiszerek esetében - ismerte el.
Nem akarja a kormány a forintot gyengíteni
A kormánynak nincs ilyen szándéka, határozottan szeretném jelezni - felelte egy kérdésre.
Forint leválása a régióról
Mindegyik régiós deviza rosszabbul teljesít, de a forint teljesít a leggyengébben
- ismerte el válaszában a tárcavezető. Ennek szerinte egyrészt az az oka, hogy magasabb az államadósság. Ez szerinte az elsődleges magyarázat. Ezt örököltük, már a rendszerváltozáskor, valamint a 8 éves szocialista kormányzás következtében - emlékeztetett.
A másik ok, hogy az ország energiakitettsége sokkal magasabb, mint a két másik országban, Lengyelországban és Csehországban, amelyek devizája kisebbet gyengült a háború kitörése óta - fűzte hozzá.

Adóemelés-áthárítás
A kormány érzékelése szerint a különadókat többségében nem hárítják tovább a fogyasztókra az érintett cégek - magyarázta a miniszter.
Nem lép a kormány a járványhelyzet miatt
Egyelőre semmit nem kívánunk tenni - mondta arra, hogy a koronavírus-esetek növekedésére mivel tervez reagálni a kormány.
Állami béremelés
Ha jobb idők jönnek és véget ér a háború, akkor ugyanazt a fizetésemelési ütemet szeretnénk fenntartani, mint az elmúlt 10 évben - felelte arra a kérdésre, hogy lesz-e közszféra-béremelés. Tekintettel kell lenni a jelenlegi körülményekre - mondta.
Most az eddigi eredményeket igyekszünk megvédeni - húzta alá, hogy az újabb esetleges béremelések már egy másik fázist jelentenének.
Meg kell óvni a háború káraitól és a háborúra adott gazdasági szankciós válaszok következményeitől a magyar gazdaságot - fejtette ki később.
Szankciós politika
Tévesnek tartjuk a szankciós politikát - ismételte meg Gulyás Gergely. A rezsiárak elszabadultak Európában és még ezek után is egyesek még több szankcióban gondolkodnak. De egy ilyen helyzetben jelentős versenyhátrányba kerül Európa, mint Amerika vagy Ázsia - húzta alá.
Szeretnénk Európát a józan ész talajára visszavinni - fogalmazott.
Ezért helyben tesz a magyar kormány a gazdaság védelme érdekében, a foglalkoztatottság védelme érdekében.
A nehéz időszak átvészelését remélhetőleg könnyebbé tesszük az intézkedéseinkkel, az új energetikai beruházásokkal, árszabályozásokkal
- mondta.
Mit reagált ezekre a Bizottság a magyar engedményekre?
Informális, kedvező visszajelzések voltak az Európai Bizottság részéről a magyar kormány múlt héten megküldött válaszára - fogalmazott egy kérdésre.
Mikor lesznek ismertek a KATA-változások?
Amint elkészül a tervezettel a Pénzügyminisztérium - de pontos dátumot nem említett a miniszter.
Koronavírus-helyzet
Az emelkedés olyan minimális a koronavírus-fertőzöttek számában, hogy nincs szükség óvintézkedésekre, így a maszk viselésére - mondta a miniszter.
Ősszel lehet megállapodás
Az Európai Bizottsággal ha lesz is technikai megállapodás a helyreállítási forrásokról, akkor is leghamarabb ősszel lehet megállapodás, most az Európai Parlament a legfőbb akadály - felelte Gulyás Gergely. Szerinte semmi akadálya a megállapodásnak, miután a kormány állítása szerint Brüsszel minden feltételét elfogadták.
MVM és piaci gázár
Megfelel a valóságnak, hogy a kormány utasította az MVM-et piaci gáz beszerzésére. Az energiabiztonság növelése érdekében minél nagyobb tároló töltöttségre van szükség - felelte egy másik kérdésre.
Az árra vonatkozóan nem mondott konkrétumot a miniszter, csak annyit, hogy ha megállapodik a kormány, akkor majd az árral is megállapodnak.
Vízhiány
A kormány semmilyen törvényjavaslatot nem tervez benyújtani - felelte arra a kérdésre, hogy államosítja-e a kormány a vízszolgáltatókat. Az önkormányzati államtitkárságot és a Palkovics László féle minisztériumot megkeresték az érintettek és jelezték: átadnák ezeket a vízszolgáltató cégeket.
Az állam fel kell készüljön, hogy sok önkormányzat lesz ilyen helyzetben. Az állam ilyenkor nem tud mást tenni, mint kialakítani egy új struktúrát - felelte. Egyelőre konkrétumot nem lehet mondani, mert jelenleg megkeresések vannak - tette hozzá.
A forint árfolyam ingadozásának háttere
Ilyenkor mindig felmerül a spekuláció gyanúja és veszélye. Megalapozott gyanút nem látunk, de a veszély mindig fennáll. A jegybanknak vannak erre eszközei, hogy megakadályozza a spekulációs támadást a forint ellen - válaszolta kérdésre.
Magyarország energiakitettsége jelentős, de ezt mérsékelni fogjuk az új tervekkel - húzta alá.
Magyarországon a nagyon magas államadósság csökkent, de még így is magasabb, mint a környező országoké, ahol nem használnak eurót - ismerte el, mint egy másik kockázati tényező.
Ezek a tényező járulnak hozzá a forint gyengüléséhez - jegyezte meg.
Arra a kérdésre, hogy a kormánynak milyen eszköze van arra, hogy erősítse a forintot, Gulyás Gergely kiemelte: meghatározzuk, hogy mi az oka annak, hogy a forint gyengül. Ez leginkább most a gázár. Ezért kell ezzel kapcsolatban lépni, és akkor megnyugtatólag hatunk a piacokra - felelte.
A háború okozta infláció megfékezését egyedül nem tudja megoldani a kormány, de az energiafüggőséget mérsékelni igyekszik a kormány, az energiabeszerzést diverzifikálja az ország - fejtette ki.
Erősíti-e a forintot a Bizottsággal kötendő megállapodás? - hangzott a kérdés. Biztosan nem gyengíti - mondta. De az ország finanszírozása biztosított - húzta alá.
Amíg a háborús helyzet fennáll és így a magasabb infláció, addig a forint is gyengébb maradhat - vélekedett.
Uniós ügyek
A legutóbbi kormányülés óta az Európai Bizottsággal a helyreállítási alapról a tárgyalások előrehaladtak - mondta.
A kormány a múlt héten részletesen válaszolt a Bizottság megkeresésére:
- Magyarország nem csupán az EU-közbeszerzéseknél, hanem az állami megrendeléseknél is csökkenti az egyszereplős tenderek arányát.
- Korrupciós büntetőügyekben az ügyészséggel szemben legyen helye bírósági jogorvoslatnak.
- A kormány által kezdeményezett jogalkotást megelőzően a társadalmi egyeztetésre is lesz idő. A speciális gyors jogalkotás arányát csökkenti a kormány. Ezt is megígérte a kormány.
- Elfogadta a kormány a Bizottság javaslatát arról is, hogy Magyarországnak a források egy jelentős részét arra kell fordítania, hogy jelentős energiafüggőség csökkentést érjen el az ország.
Azokat a forrásokat, amelyeket hitelként kaphatunk meg, teljes egészében az energiafüggetlenség növelésére fordítanánk - ezt is megígérte Magyarország a Bizottságnak.
Ezt követően a miniszter arról beszélt, hogy milyen beruházásokra készül az energiafüggőség csökkentése érdekében, EU-s forrásokból.
- Gázturbinás erőművet tervez építeni a kormány,
- emellett Paks I üzemidő hosszabbítását kezdeményezi a kormány,
- 2 milliárd köbméterre emelhető a magyarországi gázkitermelés. Az ország gáz szükséglete 8-9 milliárd köbméter között van - jegyezte meg. Eddig nem érte meg a feltárás, de a mostani gázár mellett megéri - hangoztatta.
- A naperőmű kapacitások növelését is felgyorsítja a kormány. 1,5 év alatt 6 gigawatt kapacitás a cél - tette hozzá.
Célunk az, hogy a lehető leggyorsabban megállapodjunk az Európai Bizottsággal, készen áll a kormány a tárgyalások lezárására
- emelte ki.
Ezt követően a migrációs nyomásról, és a határvadász egység felállításáról beszélt, amelyre a kormány a Honvédelmi Alapból biztosít forrásokat.
10 órás ülés, forintról is tárgyaltak
10 órás ülést tartott a kormány szerdán - árulta el a miniszter.
Elsőként a gazdaságról tárgyaltak és
minden feszültség ellenére a magyar gazdaság fundamentumai erősek
- kezdte a tájékoztatót Gulyás Gergely.
A költségvetési bevételek nőnek, az idei költségvetésben a bevételek nagy része alultervezettnek fog bizonyulni. Mindent megtettünk a költségvetés stabilizálása érdekében. Mindent megteszünk a hiánycélok tartása érdekében - mondta, de nem jelentett be újdonságot.
Az árfolyamokat ma a gázár mozgatja, az euró is gyengül a dollárral szemben, ezzel együtt jár a forint gyengülése. Ennek a kiváltó oka a háború
- vélekedett.
Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt 20 évben nem volt ennyire erős a dollár az euróval szemben. Az infláció az egész európai gazdaságot elérte - részletezte.
Vagyis a kormány kommunikációjában a forintot illetően nem történt változás, viszont a Bizottsággal folytatott tárgyalások és megállapodás ügyében mintha engedékenyebb lenne a kormány.
A tervek szerint délben kezdődik az esemény
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterre és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivővel a kormány csütörtök délre hirdette meg a Kormányinfót, amelyről élőben tudósítunk, amint elkezdődik.
Jön a Kormányinfó, miközben korábban soha nem látott szinteken lökdösik a forintot
A befektetők idegesek, jól látható ez a forint elmúlt napokban mutatott árfolyammozgásán. Csütörtök reggel a vártnál lényegesen nagyobb jegybanki kamatemelés után is tudott tovább gyengülni a forint, és továbbra is nagyon gyenge szinteken kereskednek vele.
A piaci feltételezések és vélemények szerint egy ilyen kritikus helyzetben a kormány és a gazdaságpolitika sem maradhat csendben és tétlen. Főleg annak fényében, hogy egyébként nincs még nyári szünet a kormányzati gépezetnél: szerdán ülésezett a kormány, és a parlamentben is zajlik a jövő évi költségvetés vitája.
Ezért várhatóan kiemelt figyelemmel fogják követni a piaci szereplők Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ma délben kezdődő sajtótájékoztatóját,
mert kíváncsiak, hogy a kormány hogyan kommentálja a sorozatosan történelmi mélypontra zuhanó forint árfolyamát.
A Portfolio az eseményt élőben közvetíti.
A Pénzügyminisztérium szólalt meg szerda délután a forint árfolyammozgására vonatkozó kérdésekre, és csak külföldi okokat említett. Ezért is lesznek kíváncsiak a befektetők, hogy a kormány forinttal kapcsolatos kommunikációja változni fog-e és tesz-e konkrét lépéseket a forint védelme érdekében, egy ilyen kritikus helyzetben.
A minisztérium álláspontjáról kifejtettük tegnap a véleményünket:
A válasz tartalmában egyébként azt üzeni, hogy a kormány külső okokat (háború és a háború okozta új gazdasági helyzet, energiakrízis) lát a forint zuhanása mögött, és ebből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a kormány nem tud ez ellen hatni. Délutáni cikkünkben épp arra mutattunk rá, hogy a forint zuhanását érdekes közönnyel figyeli a magyar kormány, miközben ezzel szemben délután már nem hagyta szó nélkül a folyamatokat a Magyar Nemzeti Bank és határozottan lépett a forint védelme érdekében. Ez a kormányzati megközelítés pedig arra enged következtetni, hogy a kormány mindent a béke-forgatókönyvre tett fel és ez alapján előttünk leginkább az a szcenárió bontakozik ki, melyben a kormány - mivel ebben a helyzetben nem sokat tehet - nem is szándékozik határozottan közbeavatkozni a forint érdekében. Éppen ezért érdekes lesz látni és hallani, hogy a szerdai kormányülés után a csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely miniszter milyen üzenetet fog közvetíteni a forint árfolyamával kapcsolatban, ha egyáltalán fog és azt hogyan fogadják a piaci szereplők. Ha ugyanis nem lesznek a csütörtöki eseményen határozott üzenetek a forint érdekében, akkor azt a piacok úgy is értelmezhetik, hogy a kormányt nem zavarja a rekordgyenge forint és nem is szándékozik érdemben beavatkozni. Ez pedig akár úgy is felfogható, hogy a kormány nem kíván szembemenni az új gazdasági fundamentumok által determinált, gyengülő forintpálya ellen (növekvő energiaimport számla, elszálló folyó fizetési mérleg, cserearány-romlás, majd kényszerű alkalmazkodás és gazdasági sokkterápia).
Címlapkép forrása: MTI/Soós Lajos