379 alatt a fontos döntés előtt
Este 10 óra előtt néhány perccel a forint euróval szembeni árfolyama a 379-es szint alá került. A Moody's döntése a magyar adósbesorolás ügyében hamarosan megjelenhet.
A kilátásokról
Pénteken a Portfolio Checklist napi podcastadásában is forint kilátásaival foglalkoztunk. Az adás itt meghallgatható:
Nagyot ment a forint a dollárral szemben is
A dollár ellenében a 350-es szintek alatt is volt a hét közepén a forint, amire tavaly május óta nem volt példa. Innen emelkedett vissza az USD/HUF kurzusa a 357-es szintekig.
Nagy menetelés akadt el a héten
A forint euróval szembeni árfolyama végül a hetet stagnálással fejezheti be, ugyanis múlt pénteken is a 379-es szint körül zárt a kurzus, pedig a héten belül is voltak izgalmak a hazai fizetőeszköz piacán.
A szerdai kereskedésben például a 373-as szint alá is benéztek az EUR/HUF jegyzések. Ilyen erős forintra tavaly április óta nem volt példa, vagyis
a hazai fizetőeszköz közel egy éve nem látott csúcsáról fordult le a héten.
Estére megint leragadt a forint árfolyama
Az euróval szembeni árfolyam a 379-es szint felett ragadt.
Mégis meddig tarthat a szétszteroidozott forint dicsőséges menetelése?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy vajon minek köszönhető és meddig tarthat a forint év eleje óta tartó diadalmenete. A témáról Nagy Viktort, a Portfolio Részvény rovatának vezető elemzőjét kérdeztük. Műsorunk második részében azzal foglalkoztunk, hogy milyen kontextusban érdemes értelmezni azt a százmilliárdos nagyságrendű terhet, mellyel a bankszektor az új tartalékolási szabályok miatt kénytelen szembenézni. Ezzel kapcsolatban Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője volt a vendégünk.
Tovább a cikkhez379 közelében
Délután sem talált magára a forint, 378,7 körül áll az euró/forint kurzus. A befektetők a Moody's késő esti döntésére várnak. A hitelminősítő egyelőre stabil kilátást tart érvényben Magyarország adósbesorolása kapcsán, a nagy kérdés az, hogy milyen döntést hoznak késő este. A piacon a legtöbben azt várják, hogy a stabil kilátás a közelgő leminősítésre utaló negatívra változik. Ennél rosszabb kimenetel kedvezőtlen hatással lehetne a forinteszközökre, jobb kimenetel viszont erőt adhatna a hazai devizának.
Nincs erő a forintban
Átmenetileg 378 közelébe kapaszkodott a hazai deviza, azonban hamar újra a 379-es szint közelében találta magát az euróval szemben. Ez napon belül közel 0,8%-os esésnek felel meg.
379 felett
Tovább esett a hazai deviza, mostanra 379,2-es szinten jár. Lassan az egész heti előnyét elveszíti.
Elesik a trendvonal
Az újabb gyengülési körrel elesik a forint erősödő trendvonala is, ami nem túl jó hír az árfolyam további pályája szempontjából technikai szemmel. Ugyanakkor a nagyon magas kamatszint továbbra is a forint malmára hajtja a vizet. Érdemes megjegyezni, hogy ahogy közeledik a Moody's esti döntése, a piaci szereplők úgy válhatnak egyre óvatosabbá.

Nagyot esett a forint néhány perc alatt
Alighogy visszaerősödött a forint a 377-es szint közelébe, újabb gyengülési kör jött. Most 378,6-ig esett, napi mélypontjára, ami 0,65%-os esés napon belül. A forint volatilitása jelentősen megnött.
377-hez közel
A forint 377-es szint közelébe erősödött vissza az elmúlt percekben.
Nagy a csapkodás
A forint 378,5-ig gyengült, majd innen fordult, jelenleg 377,5-ös szinten áll a jegyzés. A forint mindössze néhány perc alatt képes bejárni nagyobb árfolyamtartományokat. Hol vannak már azok az idők, amikor egész nap 1-2 egység volt a mozgás? Ma már egy-két óra is elég ehhez.
Esik a forint
Már 378 közelében jár a forint az euróval szemben, ami 0,45%-os esésnek felel meg ma délelőtt.
A hazai devizának minden bizonnyal az sem tett jól, hogy az előzetesen közöltnél is nagyobb lett a külkereskedelmi hiány.
Veszélyben a trend
A ma reggeli gyengüléssel veszélybe került a forint erősödő trendje is. Ha a hazai deviza áttöri a csökkenő trendvonalat, akkor az akár egy fordulat első komolyabb jeleként is értelmezhető.

Óriási menetelés után gyengül a forint - Ma éjjel eldől az irány?
Hosszú menetelésen van túl a forint az idei évben, olyan erős szinten is járt, amire 10 hónapja nem volt példa. A hetet még 380-as szinten indította az euróval szemben, majd szerdára 373 alá kapaszkodott. Innen indult gyengülésnek tegnap, ma reggel pedig már 376,5-ös kurzus volt jellemző, ahonnan tovább gyengült a hazai deviza. Reggel 9 órakor 377,3 körül jár a kurzus, ami 0,3%-os esésnek felel meg a forint szempontjából.
A forint elmúlt időszakban látott menetelése egyrészt a nemzetközi környezettel (nagyot eső gázár, Európa elkerülte a recessziót) függ össze, azonban markánsan benne vannak a hazai folyamatok is. A forint elsődleges támasza a 18%-os irányadó hazai kamatszint, amivel az EU legmagasabb kamatát fenntartó országa vagyunk, de világviszonylatban is kifejezetten magasnak számít ez a szint. És a Magyar Nemzeti Bank jelzése alapján nagyon úgy tűnik, hogy egy ideig még marad is a magas kamat, ami a forint malmára hajtja a vizet.
Ma a nemzetközi befektetői hangulat, illetve az euró/dollár árfolyam alakulása határozhatja meg a forint irányát, késő este pedig megérkezik a Moody's hitelminősítő intézet döntése Magyarország adósbesorolásáról.
Korábban a Fitch és az S&P kedvezőtlen döntést hoztak hazánk szempontjából, előbbi a besorolás kilátását rontotta, utóbbi pedig leminősítette az országot. Elemzők szerint a Moody's most a Baa2 besorolás stabil kilátását ronthatja negatívra, de leminősítéssel (a besorolás egy fokozatú rontásával) nem számolnak, hiszen egyelőre a kilátás "stabil", és nem a közelgő leminősítésre utaló "negatív". A döntés befolyásolhatja a forint árfolyamát is, ami attól függ, hogy a hitelminősítő milyen képet fest le Magyarországról.
Címlapkép: Getty Images
Még egy kicsit nagyobb lett a tavalyi horror magas külkereskedelmi hiány

Az előzetesen jelzett 8,3 milliárd euró helyett 8,6 milliárd euró volt a 2022-es külkereskedelmi hiány - derül ki a KSH ma közzétett jelentéséből.
Tovább a cikkhez