Az elmúlt napok piaci turbulenciájának egyik nagy elszenvedője a japán jen volt. A fizetőeszköz már februárban 150-es szint fölé gyengült a dollárral szemben, április közepén viszont egy újabb ütést kapott, és egészen a 154,8-as, 34 éves mélypontot jelentő szintig esett vissza. A jen a 2022-ben kapott nagy ütéssorozatai után 2024 tavaszán ismét rivaldafénybe került.
A jen április leértékelődésének oka ugyanaz, mint ami a forintot is kibillentette: az amerikai gazdasággal kapcsolatos aggodalmak. Előbb az inflációról közöltek kellemetlen adatot: az áremelkedés a várt felett alakult az Egyesült Államokban, az infláció újra emelkedett. Ezt követte a kiskereskedelmi adatok közlése, ami erős fogyasztásról árulkodik. Összességében feléledtek az inflációs aggodalmak az USA-ban, ami miatt mérséklődtek a kamatcsökkentésre vonatkozó várakozások.
Azzal, hogy a Fed nem fog júniusban vágni, és az idei évre árazott két kamatcsökkentést is bizonytalanság övezi a befektetők körében, a dollár és jen kamatok közti különbség várhatóan nem fog szűkülni. Ez helyezett nyomást a japán fizetőeszközre, de nemcsak arra: a kötvénypiacon is az eladók voltak erősebbek, a 10 éves japán kötvény hozama emelkedett a napokban.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Mi okozza a japán jen gyengülését?
- Mit tehet a jegybank és a kormány, hogy ezt megakadályozzák?
- Miért nem akar a jegybank kamatot emelni?
- Mi hozhatja el az enyhülést a jen számára?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!