Történelmi időket élünk, de mi lesz a forinttal?
Deviza

Történelmi időket élünk, de mi lesz a forinttal?

Hétfőn megállapodást kötött egymással az USA és Kína a kereskedelmi kapcsolataik rendezéséről. A tőzsdéken nagyon jó a hangulat, de a forintban alig van mozgás. Hogyan lehet ez és miért tétlenek a befektetők a forint piacán?

Az amerikai-kínai kereskedelmi kapcsolat rendeződésével hirtelen megint nagyot fordult a világ.

Eddig a piac a globális recessziós kockázatok emelkedését, valamint az amerikai inflációs kockázatok emelkedését árazta. Azonban a vártnál is jobban sikerültek a kereskedelmi tárgyalások, ami megnyitotta a teret a kereskedelmi háború rendezésére is.

A megváltozott geopolitikai és makrogazdasági helyzet a forint piacán is átírhatja a kilátásokat, hiszen hirtelen rengeteg kockázat tűnt el. A forint viselkedésének a megértéséhez azonban azt kell megérteni, hogy mi történik a dollárral.

Miért gyengült a dollár az év elején?

Az idei év egyik legfontosabb történése a befektetések világában a dollár több mint 10%-os gyengülése az euróval és a japán jennel szemben. Nagyon ritkán látunk ekkora mozgásokat néhány hónap leforgása alatt, azonban az év elején egy olyan helyzet alakult ki, amikor minden a dollár ellen szólt:

  • Az elmúlt években az amerikai részvénypiacok nagyon jól teljesítettek, miközben az amerikai államkötvények magas hozamot fizettek. Az amerikai befektetések kiváló teljesítménye vonzotta a külföldi befektetőket, miközben a dollár végig erős maradt. Emiatt sokan nem fedezték le devizakitettségüket.
  • Aztán jött Trump, aki soha nem látott gazdaságpolitikai bizonytalanságot okozott (kereskedelmi háború, a transzatlanti szövetségi rendszer felborítása), és befektetéseik átgondolására kényszerítette a befektetőket.
  • Ennek pedig részvénypiaci esés, de ami ennél is fontosabb, óriási dollárgyengülés lett a vége.

Trump elnöksége kezdetén rengeteg külföldi befektető ült dolláreszközben, miután az amerikai részvénypiacok éveken keresztül kiválóan teljesítettek, az amerikai kötvények pedig magas kamatot fizettek.

Ráadásul a vámok növelték a stagfláció veszélyét, ami alacsonyabb növekedést és magasabb inflációt jelent – ez pedig szintén a dollár gyengülése irányába mutathat. Ezt tovább erősítették a Trump gazdaságpolitikája által kiváltott tőkeoldali mozgások is.

Mi történik most?

A kínai–amerikai megegyezés fontosságát az adja, hogy a dollárral kapcsolatos kockázatok egy része kiárazódik. Hiszen innentől kezdve már a vámháború végét árazzák a piacok.

Ráadásul április óta a dollár és az amerikai részvénypiac lett az egyik legutáltabb befektetés. Amikor ennyire jó hírek jönnek, akkor rövid idő alatt nagy mozgások lehetségesek, ezért is láttunk tegnap közel 1,5%-os erősödést a dollárban.

Ráadásul az erős dollárellenes pozícionáltság leépítése nem egy nap alatt fog végbemenni, emiatt a mostani dollárerősödés egy ideig kitarthat.

Mi mozgatja most a forintot?

Az elmúlt időszakban a forint árfolyamát a nagy nemzetközi mozgások ellenére nagymértékű stabilitás jellemezte, amely véleményünk szerint két dologra vezethető vissza:

  • A hazai gazdasági helyzet nem egyértelmű, hiszen a vártnál rosszabb növekedési kilátások mellett egyelőre szigorú a monetáris politika és a kormányzati kommunikáció sem mutat a gyenge forint irányába. Ez inkább a forint erősödése irányába mutat.
  • Ugyanakkor a költségvetési helyzet (az április hiány minden idők második legnagyobb hiánya lett például) nem néz ki olyan jól és fenn áll a veszélye, hogy ezt egy idő után a hitelminősítők sem fogják díjazni. Jelenleg ez a forint gyengülése irányába hathat.

Egy ilyen helyzetben nem könnyű eldönteni a forint irányát. Ráadásul az Amerikából kiáramló tőke egy jelentős része Európában kötött ki, amely áttételesen a forintra is kedvező hatást gyakorolhatott.

A vámháború enyhülésével az eddigi trendek megfordulhatnak. Az USA-ból kiáramlott tőke egy része visszatérhet, aminek hatására az euró, a japán jen és a feltörekvő devizák - mint amilyen a forint is - valamivel könnyebben kerülhetnek nyomás alá.

A nemzetközi tényezőktől függetlenül azt gondoljuk, hogy a forint piacán fennmaradhat a kivárás, mivel a piac alapvetően 3 kérdésre kíváncsi jelenleg:

  • A választások előtt milyen költségvetési lépéseket tervez a kormány.
  • Hogyan vélekednek idén a hitelminősítők a magyar gazdaság kilátásairól?
  • Egyelőre még a piac próbálja kitapogatni, hol lehet az új jegybanki vezetés ingerküszöbe a kamatcsökkentést illetően, azaz a nagy kérdés az, hogy mekkora inflációcsökkenés és növekedésromlás kell ahhoz, hogy a jegybank is belehiggyen a kamatcsökkentésbe.

Amíg ezekre nem tudja a piac a választ, addig a forintot is inkább sávos kereskedés jellemezheti.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

KonyhaKontrolling

Görgető FIRE

Azok, akik már elérték a FIRE-t (vagy legalábbis az FI részét) sokszor gondolkoznak el azon, hogy mennyit költhetnek...

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Közeleg az újabb pusztító háború? – Kiadta a figyelmeztetést a hírszerzés
Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Hitelezés 2025
2025. május 22.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!