A forintpiacon látott felfordulás egyik oka az erős amerikai dollár. Ráadásul a dollár alakulása több más befektetés szempontjából sem elhanyagolható, ezért érdemes megnézni, hogy miért olyan erős zöldhasú és minek kell történnie, hogy ez megváltozzon.
Az elmúlt időszakban minden tényező összejátszott az amerikai kötvénypiac ellen és egyelőre megállíthatatlannak tűnik a kötvényhozamok emelkedése. Ez pedig a dollártól kezdve a részvényeken át, egészen az árupiacokig érezteti a hatását. Érdemes megérteni az amerikai kötvénypiac mozgatórugóit, mert már most látható, hogy 2025 legizgalmasabb befektetéseit épp a kötvénypiacok fogják elindítani.
Az infláció a várakozásokkal összhangban 2,9%-ra emelkedett, viszont a maginfláció meglepetésre 3,3%-ról 3,2%-ra lassult. Mivel mindenki a magas kötvényhozamoktól és az erős munkaerőpiac inflációs hatásától félt, ezért a vártnál alacsonyabb maginfláció igazán jót tehet a részvénypiacoknak és úgy általában a kockázatok eszközöknek.
Olyan történt a kínai kötvénypiacokon, amire évtizedek óta nem volt példa, miközben Japán egy eddig járatlan útra tévedt. A két ország változó szerencséje pedig a befektetéseinket is felforgathatja, ezért érdemes megnézni mi történik.
A vártnál sokkal magyobb ütemben, 256 ezer fővel bővült az amerikai munkaerőpiac, miközben a munkanélküliségi ráta 4,1%-ra csökkent, a bérek növekedése viszont 4%-ról 3,9%-ra lassult. A bejövő adatok egy nagyon erős amerikai gazdaságra utalnak, miközben a szolgáltatószektorban újjáéledhet az árnyomás. Egy ilyen helyzetben a Fed nem tehet mást, mint vár a kamatcsökkentésekkel, de ez magasan tarthatja a kötvényhozamokat és így a dollár gyengülésére sincs sok esély. Egy ilyen helyzetben a vámháború és Trump elnök fiskális csomagja nagyon megboríthatja a piacokat.
Hamarosan érkeznek az amerikai munkaerőpiaci adatok, amelyek ismét nagyon fontosak lehetnek, a piaci hatásokat illetően. Az Egyesült Államok gazdasága ugyanis egyelőre nagyon erős, úgy tűnik, hogy a magas kamatok sem fékezik különösebben. Ennek megfelelően az amerikai 10 éves kötvényhozamok nagyon magasan ragadtak, és a dollár is bitang erős. A friss számok tétje tehát igen nagy: a gazdasági lassulásra vagy az inflációra kell figyelnie a Fednek? Ráadásul ez a kérdés a forint számára sem mellékes.
5% fölé emelkedett az amerikai 30 éves államkötvény hozama. Amikor utoljára ilyen történt, azt nem szerették a részvényindexem sem. Mutatjuk a főbb okokat.
Az idei év során egyszerre kellett az infláció és a növekedés miatt aggódni, de végül minden jól alakult. A Fed által követett PCE infláció 2% közelébe csökkent, miközben a növekedés is 2,5% felett maradt, a munkaerőpiac pedig nincs rossz állapotban. A jegybanknak tehát sikerült az, amire sokan még csak álmukba sem gondoltak volna: anélkül sikerült lecsökkenteni az inflációt, hogy az amerikai gazdaság recesszióba került volna. 2025 azonban szintén kihívásokkal teli év lesz és a jegybankot is számos meglepetés érheti.
Az idei évben a kötvénypiacon az infláció miatt aggódó és a recessziótól félők táborának harcát láttuk és szinte a teljes évet meghatározta ezen két csoport egymás elleni harca. Ebből fakadóan a legnagyobb részvénypiaci lehetőségeket idén éppen a kötvénypiac viselkedése alapján lehetett időben észrevenni, ha az ember időben tudta azonosítani, mikor változnak a részvénypiacot körülölelő narratívák.
A washingtoni Capitolium 2021. január 6-i ostroma után úgy tűnt, saját pártjában is kitaszítottá válhat Donald Trump, aki 2020-as választási veresége után csalást kiáltott. 2024 azonban Trump drámai és ellentmondásos visszatérésének éveként fog bevonulni a történelemkönyvekbe – nem véletlen, hogy a Time magazin 2016 után ismét az egykori ingatlanmágnást tette meg az év emberének, aki Ronald Reagan után második elnökként nemrég megkongathatta a Wall Street-i tőzsde nyitóharangját. Ám Trump első ciklusához képest jövőre komolyabb kihívásokkal fog szembenézni gazdasági, valamint bel- és külpolitikai fronton egyaránt, cserébe viszont a kormányában kisebb ellenállásba ütközhetnek a javaslatai hű szövetségeseinek és részletes terveiknek hála – bár ebből a szempontból a Kongresszus más tészta. Mi több, az amerikai gazdasági és médiaelit szintén másképp kezd viszonyulni hozzá, noha világszerte már többé-kevésbé kiismerték Trump működését, akit az örökségének bebiztosítása is foglalkoztathat második ciklusa során.
2024 a kínai lassulás és a gazdaságpolitikai tehetetlenség éve volt. Hiába próbálkozott a jegybank minden eszközzel, egyelőre nem látjuk a kínai fellendülést, ráadásul az ország vezetése valamiért tartózkodik a nagy fiskális lazítástól. Pedig ezek fontos kérdések befektetőként is, mivel egy jól kifundált kínai lazítás az árupiacokon és a részvénypiacokon is óriási trendeket indíthat el.
A várakozások szerint jövőre sokkal jobb lesz a gazdasági helyzet Magyarországon, de a jövőt sok bizonytalanság és kockázat övezi: arra voltunk kíváncsiak, melyek a legfőbb kockázatok, makroelemzőket kérdeztünk erről. A közgazdászok azonban figyelmeztetnek, hogy az infláció magas szinten ragadásának nagy a veszélye, akárcsak annak, hogy a reálgazdasági teljesítmény is csalódást okoz jövőre. Emellett kívülről is érhetik sokkok a magyar gazdaságot.
2024 sok szempontból csalódás volt a magyar gazdaságban. A várt dinamikus felpattanás helyett újra recesszióba kerültünk, a globális és hazai kockázatok a forintárfolyamon és a kamatszinten is erős nyomot hagytak. 2025-ben már minden sokkal jobban alakul, gondolhatjuk, ám rögtön eszünkbe is jut, hogy egy éve hasonló reményekkel futottunk neki 2024-nek. Ezért elemzőket kérdeztünk arról, mik lehetnek azok a pozitív meglepetések, amelyek segíthetnek kilökni Magyarországot a több éve tartó szenvedésből.
A tegnapi amerikai kamatdöntő ülés után egymásnak borulva sírtak a részvény- és kötvénybefektetők is. Viszont jó hír, hogy számos olyan finom, rejtett üzenet is elhangzott a Jerome Powell sajtótájékoztatóján, amire építkezve kiváló jövőbeli kereskedési ötletek adódhatnak. Ezeket mutatjuk most be.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a jegybank, azonban jövőre már sokkal kisebb mértékű kamatcsökkentésben gondolkodik a Fed, mint három hónappal korábban. Ennek lehetőségére már felhívtuk a figyelmet.
Az amerikai jegybank az év utolsó ülésén a várakozások szerint 25 bázisponttal csökkentheti az alapkamatot, azonban a befektetőket az érdekli a leginkább, hogy hogyan folytatódhat tovább a kamatcsökkentési ciklus. Bár eddig nagyon jól vizsgázott a jegybank, de a maginfláció továbbra is bőven 2% feletti, miközben az amerikai gazdaság annyira erős, hogy a további kamatcsökkentés veszélyeztetheti az inflációs célokat. Vékony jégen táncol tehát a Fed, miközben a részvénypiacokon euforikus hangulat uralkodik.
Csütörtökön tartja az idei év utolsó kamatdöntő ülését az Európai Központi Bank, ahol a várakozások szerint 25 bázisponttal 3%-ra csökkenhet az alapkamat. Azonban a legfontosabb nem is ez, hanem az, hogy a jegybank hogyan látja a jövő monetáris politikáját egy olyan helyzetben, amikor még nincs az infláció a célon, de az euróövezet éppen billen bele a recesszióba, miközben a német és a francia politika is tartogathat olyan meglepetéseket, aminek akár európai következményei is lehetnek.
Nemrég Donald Trump elnök kijelentette, hogy a BRICS országok nem hozhatnak létre közös valutát, amely veszélyeztetné a dollár hegemóniáját, mert annak következményei lennének. Vajon gondolkoznak egyáltalán ilyenben és lenne értelme a közös valuta bevezetésének?
A várakozások felett bővült a nem-mezőgazdasági álláshelyek száma, miközben a munkanélküliségi ráta 4,2%-ra emelkedett, a bérek növekedésre pedig továbbra is erős.
Hamarosan érkeznek az amerikai munkaerőpiaci adatok, amelyek ismét nagyon fontos lehetnek, főleg miután az előző hónapban alig tudott bővülni a foglalkoztatottság. Bemutatjuk az eddig már elérhető részletes munkaerőpiaci adatokat is és ez alapján megmutatjuk a legvalószínűbb piaci reakciót is.