
Beszorulva a forint
Hetek óta nem mozdult ki érdemben a 402-404-es szűk sávból az euró-forint jegyzés, legfeljebb rövid időre kitekintett innen. Utoljára majdnem egy hónapja, május közepén volt tartósabban ezen a tartományon kívül a jegyzés, amikor 407 közelébe is gyengült a forint.

Idei mélypontját még január első napjaiban érte el a forint, amikor 416 felett volt az euró árfolyama, míg a csúcs eddig március végén volt, akkor 400 forint alatti eurójegyzésekre is volt példa néhány napig. Vagyis az elmúlt szűk fél évet vizsgálva az látszik, hogy
a mostani szintről nincs nagy tér lefelé a forintban.
Valószínűleg a magyar gazdaságpolitika irányítói annyira nem bánják, hogy a forint alig tud mozdulni, hiszen korábban a kormány és a jegybank is azt hangsúlyozta, hogy nincs árfolyamcéljuk, a legfontosabb az árfolyam stabilitása. Vagyis ugyan tartósan 400 felett ragadt az euróárfolyam, de láthatóan nyugvópontra jutott.
Miért nem tud erősödni a forint?
Említettük, hogy a jelek szerint a 400-as lélektani szint átugrása már túl nagy falat lenne a forint számára, így elsőre érdemes azt megvizsgálni, miért nem tud lefelé kitörni a cikk elején említett szűk sávból az árfolyam. Ebben jórészt a magyar gazdaság fundamentumai a ludasak, melyek nem támogatják a forint erősödését:
- Az első negyedéves GDP-adat kellemetlen meglepetést okozott, ami miatt a korábbi 2% feletti éves prognózisokat sorra fogják vissza az elemzők, ma már a többség 0,5-1% közötti növekedést vár. Ez pedig a gazdaság több területére is hatással lehet, hiszen például elmaradhatnak a várttól a költségvetés bevételei.
- Az év elején meglepetést okozott az infláció azzal, hogy újra 5% fölé emelkedett. Ezt a kormány az árrésstopokkal igyekszik kezelni, azonban ezek egyrészt nem túl piacbarát intézkedések, másrészt a legtöbb szakértő szerint csak átmeneti hatással járnak, az eltörlésükkel szembesülhetünk majd az áremelkedési ütem ismételt megugrásával.
- A költségvetés helyzete továbbra sem rózsás, hiszen az elmúlt évekhez hasonlóan most is teljesült az egész éves hiánycél jelentős része az első hónapokban. A kormány meg is emelte a hivatalos hiánycélt a GDP 3,7%-áról 4,1%-ra, de az Európai Bizottság például 4,5%-os deficittel számol. Ráadásul a hivatalos kormányzati előrejelzés még a jelenleg érvényes, meglehetősen optimista makropályával készült.
A kulcsszó a carry trade
Azt már végig vettük, miért nem tud erősödni a forint, a következő kérdés már az, miért nem gyengül, ha ilyen borúsak a magyar gazdaság fundamentumai. Ennek megértéséhez elsősorban a globális folyamatokat kell megvizsgálni és röviden áttekinteni az úgynevezett carry trade ügyletek lényegét.
A carry trade lényege, hogy a befektetők egy alacsonyabb kamatú devizában (finanszírozó deviza) vesznek fel hitelt, az összeget pedig befektetik egy magasabb kamatozású devizában.
Így a kettő közötti kamatkülönbözet náluk nyereségként jelenik meg.
Első pillantásra meglepőnek tűnhet ez a stratégia, hiszen a kamatparitás elmélete szerint a carry trade-nek nem kellene működnie. Két különböző devizában elhelyezett betétnek ugyanazt a hozamot kellene biztosítani (egy közös devizában kifejezve), mert a kamatkülönbözetből származó nyereséget a devizaárfolyam-változás kioltja. Valójában azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy a kamatparitás (még szofisztikáltabb) elméletei nemigen működnek, különösen rövid távon, ezért szerte a világban népszerű befektetési stratégia a carry-trade.
A klasszikus finanszírozó devizák jellemzően a fejlett fizetőeszközök, a dollár, az euró és a japán jen, melyek a stabil gazdaság miatt alacsony irányadó kamatokat tudnak fenntartani. A tipikus carry deviza sem merül ki annyiban, hogy minél magasabb legyen a kamat, hiszen a befektetők számára kulcsfontosságú a stabilitás, egyrészt a kamatban, másrészt az árfolyamban. Ha ugyanis (a fent írt kamatparitásnak megfelelően) gyengül az adott deviza, akkor az akár a teljes kamatkülönbözetet elviheti, míg ellenkező esetben az erősödés növelheti az ügyleten elkönyvelt nyereséget.
Vagyis a jellemző carry trade párok általában egy fejlett finanszírozó devizából és egy stabil, kedvező kilátásokkal bíró, de valamilyen okból mégis magas kamatozású carry devizából állnak.
De nézzük meg a gyakorlatban! Európában ma az alábbi kamatkülönbözetek jellemzőek az Európai Központi Bank (EKB) 2,15%-os irányadó fő refinanszírozási kamatához képest:

Jól látszik, hogy a magyarnál magasabb kamatszint csak Törökországban, Oroszországban, Ukrajnában, Fehéroroszországban és Izlandon van. Ezek közül a török líra az elmúlt években nem a stabilitásáról, épp ellenkezőleg hatalmas volatilitásáról volt híres, Oroszország és Ukrajna esetében a háború hordoz folyamatos kockázatot, ugyanez elmondható Fehéroroszországról is. Izlandon pedig még javában zajlik az infláció elleni küzdelem, ami a jegybank konzervatív monetáris politikáján is meglátszik.
Ezzel szemben például Szerbiában, Észak-Macedóniában vagy Bosznia-Hercegovinában is alacsonyabb a kamatszint, mint Magyarországon. Ráadásul szigorúan a kelet-közép-európai régiót nézve
még javult is a forint relatív pozíciója az elmúlt hónapokban, hiszen a lengyel és a cseh jegybank is kamatot vágott.

Az elemzők szerint az MNB legkorábban a negyedik negyedévben tud majd csökkenteni a 6,5%-os alapkamaton, de vannak olyan prognózisok is, hogy az évet ugyanezen a szinten zárjuk majd. Vagyis
ma Európában a forint az egyik legvonzóbb carry deviza.
Ha világviszonylatban nézzük, akkor a középmezőnyben van a forint, de itt is vannak extrém példák (Venezuela, Zimbabwe, Argentína), ahol indokolt a hatalmas kamatkülönbség a dollárhoz képest, hiszen a magas infláció miatt nem lehet stabil árfolyamra és kamatszintre számítani.

De miért épp most lett fontos a befektetőknek a carry trade? Mindig is fontos volt, hiszen vannak olyan befektetők, akik ebben hisznek, de az utóbbi hetekben hétéves csúcsra emelkedett a carry trade népszerűsége a befektetők körében. A Bloomberg cikke szerint ennek oka, hogy csökkent a devizapiaci likviditás, illetve a kezdeti ijedség után úgy tűnik, mégsem lesznek annyira kemények Donald Trump vámjai, mint elsőre tűnt.
A lapnak nyilatkozó elemzők kiemelték, hogy a mexikói peso, a dél-koreai won és a chilei peso tartoznak most globálisan a legnépszerűbb carry devizák közé. Mexikó 8,5%-os kamatszintjével valóban vonzó lehet, viszont a chilei 5%-os kamat például alacsonyabb a magyarnál, akárcsak a 2,5%-os dél-koreai kamat.
A napokban az AInvest cikke további három devizát nevezett meg: a brazil reál, a dél-afrikai rand és a fülöp-szigeteki peso számítanak népszerűnek. Brazília 14,75%-os kamatával valóban a befektetők kedvence lehet, nem véletlen, hogy többen is a reált említették, mint carry devizát. Dél-Afrikában 7,25%-os, míg a Fülöp-szigeteken 5,5%-os az aktuális kamatszint. Brazília és Dél-Afrika esetében a jelentős nyersanyagexport is javítja a kilátásokat.
A fentiekből látszik, hogy világviszonylatban a szakemberek nem tartják különösebben vonzónak a forintot carry trade szempontjából, ugyanakkor Európában az egyik legmagasabb a magyar kamatfelár. Így például a régiós befektetők szemében kifejezetten népszerű lehet most a forintot használni carry devizaként.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül az iráni-izraeli konfliktus legfontosabb híreivel.
Furcsa videók jönnek Iránból: végül mégis meg fog bukni az ajatollah?
Teheráni lakosok már az ajatollah halálát kívánják.
Tovább szárnyalhat az olajár, főleg ha Irán most nem csak fenyeget
Hétfőn jöhet a további áremelkedés.
Elképesztő videó: a világűrben fogta el Izrael az iráni rakétákat
Működött az Arrow és a THAAD.
Drágán megfizetik a magyarok a háború árát – Hétfőn jöhet a fájdalmas bejelentés
Ismét hatossal kezdődhet az üzemanyagár.
Megszólalt Orbán Viktor az újabb háborúról – Fontos lépésre készül holnap Magyarország
Újabb konfliktusok jöhetnek Brüsszelben.
Régen minden hosszabb volt
\"Ne untass, irány a refrén!\" - szól a Roxette Greatest Hits albumának címe. Hiszen az a rész üt igazán, amit együtt tudunk, összeborulva óbégatni. A...
The post Régen minden hosszabb volt ap
Követett részvények - 2025. június
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Tudom, hogy nem pihensz idén nyáron!
A foci globális erejének és jelenlétének összekötöttsége mindenféle őrültségekre képes késztetni a döntéshozókat. Ez a történet 25, de még inkább 65 esztendővel ezelőttről indul: l
Biodiverzitás-barát vállalkozások: nemcsak felelősség, üzleti lehetőség
A biodiverzitás megőrzése nem csupán környezetvédelmi kérdés, hanem egyre inkább gazdasági érdek is. A vállalatok számára ma már nem elég a környezeti hatásukat mi
Külföldi tőkejövedelme van?
Megkezdte a NAV a támogató eljárások megindításáról szóló tájékoztató levelek kiküldését azon magánszemélyek részére, akik 2020-2021-ben külföldi pénzintézetnél vezettek számlát,
Azok a drága előfizetések!
Az előfizetések kérdése a pénzügyi tudatosságban mindig zavart, talán soha nem tudtam eléggé kapcsolódni hozzá, mert nekem nincs sok, legalábbis mindig így éreztem. Pedig az előfizetések,
VIDEÓ! Önvezető autók: A következő nagy befektetési robbanás?
Az önvezető autók fejlesztése és bevezetése nem csupán technológiai kihívás, hanem egyre inkább a globális gazdasági és geopolitikai verseny egyik kulcsfontosságú terepe. Az USA és Kína
Hőre hangolva - most indul a milliárdos fejlesztési hullám!
2025 tavaszán még csak ízelítőt kaptunk a lehetőségekből, most viszont hivatalosan is elindult a távhő-infrastruktúra fejlesztési pályázat, amely az egyik legnagyobb volumenű hazai energetik


- Furcsaság az izraeli támadás kapcsán: mégis hova tűntek az iráni vadászgépek?
- Özönlenek a külföldiek Magyarországra, kiderült, honnan jönnek
- Egyetlen dolgon áll vagy bukik Irán túlélése, éppen emiatt bombázza őket Izrael
- Napokon belül kirobbanhat a háború, amitől mindenki tartott – Egyre több az aggasztó jel
- Forint helyett itt az euró - Ezt kevesen várták a kormánytól
Tőzsdei fordulat zajlik a szemünk előtt – Mit érdemes most venni?
Eljött a kicsik ideje.
Véget ért a mezőgazdaság aranykora? Ami most történik, arra senki nincs felkészülve
Évről évre újabb meglepetések érik a gazdákat a földeken, egyre kisebb a mozgástér.
Lehet még egyszer a Teslából Volkswagen?
Fontos következtetéseket vonhatunk le Trump és Musk csörtéjéből.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Számolj háromig és start!
Ne maradj le számlanyitási akciónkról! Webináriumunkon megmutatjuk, hogyan indítsd el első befektetésed, milyen új funkciók érhetők el kereskedési platformjainkon, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan vághatsz bele magabiztosan a tőzsdei kereskedésbe – akár már holnap.