Előfizetői tartalom

Ők azok, akik megmenthetik a koronavírustól a világot

Kemény versenyfutás zajlik a gyógyszergyártók és a biotechnológiai cégek között világszerte a koronavírus elleni gyógyszer és vakcina kifejlesztéséért. A Gilead Sciences kifejezetten jól áll egy, az eredetileg ebolavírus ellen több mint 10 éve fejlesztett gyógyszerével, amit korábban félretett a cég, mert nem bizonyult eléggé hatásosnak. Most azonban elképzelhető, hogy megmenti a világot a koronavírustól. Több helyszínen zajlanak jelenleg a tesztek, ígéretesek az első eredmények és a befektetők is bíznak a remdesivir sikerében, az árfolyam emelkedik. De mi lesz, ha nem jön be a gyógyszer? Megnéztük, hogy mennyire lehet most jó befektetési sztori a Gilead Sciences, és hogy drágák vagy olcsók-e a papírok.


Biotech startupból gyógyszeripari nagyvállalat

A koronavírus-járvány kitörése óta napi szinten találkozhatunk a Gilead Sciences nevével a hírekben, mint az egyik legígéretesebb koronavírus-gyógyszer fejlesztője. A több mint 30 éves múltra visszatekintő vállalat azonban nem elsősorban a légzőszervi megbetegedések specialistája, egy teljesen más területen szerzett magának eddig nagy nevet. 

Gilead Sciences nevű vállalatot 1987-ben alapította egy orvos, Michael L. Riodan, aki három egyetemen is szerzett végzettséget, köztük a Harvardon és a koronavírus-járvány kapcsán elhíresült Johns Hopkins Egyetemen. Erős tudósgárdával indult a kaliforniai székhelyű vállalat, három tanácsadó vett még részt a cég indulásában: Peter Dervan vegyipari professzor a Caltech-ről (egy magán kutató egyetem Kaliforniában), Doug Melton a Harvardról (akinek több biotechnológiai cég alapításához is volt köze) és Harold M. Weintraub egy seattle-i rákkutató központból (Fred Hutchinson Cancer Research Center). Érdekesség, hogy a cég vezetőjeként eltöltött évek alatt Michael L. Riodan megkörnyékezte Warren Buffetet is, de a tipikusan inkább cash cow-kat kereső milliárdos befektetési guru nem szállt be végül a Gileadba.

A Gilead egy kutatás-fejlesztéssel foglalkozó biotechnológiai cég, amely a termékei kereskedelmét is ellátja. A vállalat elsődleges fókuszát az antivirális szerek jelentették már a kezdetek óta, ez pedig nem véletlen, hiszen az alapítóját ázsiai tartózkodása során ledöntötte a dengue-láz, ami nagyon megviselte. A korai kutatások során kis DNS-szálakkal (oligomerek, oligonukleotidok) céloztak meg specifikus genetikai kód szekvenciákat, ami egyfajta génterápia volt.

A cikk tartalmából

  • Így lett egy biotechnológiai startupból gyógyszeripari nagyvállalat
  • A koronavírus-gyógyszer hozhatja el a megváltást a cégnek?
  • A befektetési sztori
  • Drága vagy olcsó a Gilead részvénye?

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés