Lesznek fájdalmas következményei a járványnak
Ha a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság eddigi következményeit nézzük, akkor két dolog világosan látszik:
- Minden eddiginél nagyobb állami mentőcsomagokat láttunk, ami a költségvetési hiányt megemeli. Persze lehet abban bizakodni, hogy ez csak átmeneti lesz, de korai lenne máris kivezetni ezeket a programokat.
- A gazdaság a világon szinte mindenhol meredeken zuhanni fog 2020-ban, és szintén csak reménykedhetünk, hogy 2021-ben jön a visszapattanás.
A fenti két tényezőből pedig az következik, hogy ha csak átmenetileg is, de biztosan megugrik majd az adósság az országok nagy részében, a GDP-arányos adósságráta pedig még inkább emelkedhet. Ez pedig általában nem jó jel a befektetők szemében. A fejlett országok többségét nem kell félteni, az ő finanszírozásuk biztonságban van, a feltörekvő piacon viszont sokaknak meg kell majd húzni a nadrágszíjat.

A Fitch Solutions úgy számol, hogy a globális költségvetési hiány idén a GDP 8%-ára emelkedhet a 2019-es 3,2%-ról, majd 4% körül stabilizálódhat 2022-re. Ezzel párhuzamosan az átlagos adósságráta a feltörekvő országokban a tavalyi 50-ről 60%-ra, míg a fejlett országokban 100-ról 130%-ra emelkedhet.
Mindenkinek több pénzre lehet szüksége
- Nő az adósság és a hiány
- Elkerülhetetlen lesz adókat emelni
- Magyarországon is átfogó adóreform lehet
Kedves Olvasónk!
Az Ön által keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.

Cikkarchívum előfizetés
1 943 Ft / hónap
- Portfolio.hu teljes cikkarchívum
- Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái