A jelenlegi üzleti környezetre vonatkozó alindex a decemberi 91,3 pontról 89,2 pontra esett januárban, míg a következő 6 hónap üzleti kilátásaival kapcsolatos alindex 93 pontról 91,1 pontra mérséklődött.
A müncheni székhelyű kutatóintézet szakértője szerint a koronavírus miatti második országos lezárások hatására januárban gyakorlatilag megint stagnálásba válthatott a német gazdaság, mert bár az ipar viszonylag jól működik és az export várakozások erősödnek, közben a szolgáltatási ágazat, illetve a szállítmányozási-logisztikai piac sok szereplője nagyon szenved.

Mindezek miatt az Ifo intézet elnöke, Clement Füst közleménye szerint
a második járványhullám miatti korlátozások átmenetileg megállították a gazdaságban megindult fellendülést.
A német GDP tavaly az előzetes becslések szerint 5% körüli mértékben eshetett (most pénteken teszi közzé a német statisztikai hivatal az adatot) és az év vége felé az volt a várakozás, hogy ebből gyors visszapattanás alakul majd ki az idei évben, főleg a második félévben. Mivel azonban a járvány elleni védekezés egyik korábbi mintaországa (Németország) mostanában igencsak küzd a második hullámmal, részben a fokozottan fertőzőképes brit mutáció miatt, ezek a gazdasági várakozások romlottak. A jelek szerint az idei első negyedév legalább fele még a szigorú lezárások jegyében fog telni, és mivel az átoltottság felfutása is lassabb lehet a vakcinaszállítmányok késlekedése és korlátozott volumene miatt, mint korábban gondolni lehetett, így a fellendülés kezdete is későbbre tolódik.
Németországban december 16-án vezettek be a társadalmi és gazdasági életet a legtöbb területen befagyasztó zárlatot. Ez azt jelenti, hogy csak az alapvető árucikkeket forgalmazó boltok tartanak nyitva, a napközbeni gyermekellátás és a közoktatás ügyeleti üzemmódban működik, és munkába is csak azok járhatnak, akiknek otthoni munkavégzése nem megoldható - emlékeztet az MTI. A korlátozások egyelőre február 14-ig érvényesek.
Minderre a borús képre tett még rá egy lapáttal a globális chiphiány, ami a német járműgyártásban is termelési nehézségekhez vezet:
Közben a magyar konjunktúra-index meglódult januárban:
Címlapkép forrása: Getty Images