Új akciónk keretében a március 31. és április 9. között vásárolt éves SIGNATURE előfizetéseket most 40%-os kedvezménnyel, 18.000 forintért lehet megvásárolni. Így lényegesen kedvezőbb áron juthatsz hozzá a legfrissebb hírekhez, a legfontosabb elemzésekhez és az exkluzív tartalmakhoz. Ráadásul még a minőségi gazdasági tartalomgyártást is támogathatod. További részletek ide kattintva.
A piaci szereplők a bejelentés előtt bizakodtak abban, hogy a kereskedést nem nehezíti majd értékesítési korlátozás, amely a csütörtökön ismertetett bejelentések alapján kétségessé vált, azonban péntek reggel mégis kivételeztek a szektorral, így nem maradnak nyakukon a virágok.
A nőnapon kínált virágzó cserepes és vágott áru túlnyomó része hazai kertészetekből származik. Az alkalom kiemelt értékesítési időszaknak számít. A nőnapi forgalmat általában nagyban segíti az enyhe időjárás, és ha munkanapra esik az ünnep. A virágosok legutóbb tavaly anyák napján harcolták ki, hogy a korlátozások ellenére kinyithassanak.
Egyszálas virágok és kisebb csokrok a slágerek
A vásárlók körében általában a legnépszerűbbek az egyszálas virágok és a kisebb csokrok, illetve a tavaszi hagymás cserepes virágok, melyekből a piaci keresletet nagy mértékben ki tudják elégíteni a hazai termesztők. Kisebb-nagyobb csokrokat is előszeretettel választanak a vevők, elsősorban családtagoknak vagy közelebbi barátoknak.
A tapasztalatok szerint ajándékozottanként
jellemzően legalább 1000 forintért vásárol egy-egy vevő virágot,
többségében hazai termesztésű fréziát, jácintot, tulipánt, nárciszt, illetve az örök klasszikus rózsát, gerberát, szegfűt – derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Virágkötők, Virágkereskedő Vállalkozók Magyarországi Szakmai Egyesületével együttműködve készített virágpiaci körképéből.
Egy átlagos virágüzlet több száz szál virágot ad el nőnapkor,
de természetesen ez nagyban függ az elhelyezkedéstől, a törzsvásárlói körtől illetve a promócióktól is a NAK körképe alapján. A virágpiac szempontjából a Valentin-nap az év első kiugró eseménye, amit egy még nagyobb dömping, a nőnap, s májusban az anyák napja illetve – amennyiben nincsenek korlátozások – a ballagások követnek.
Intézkedések mentették meg a veszélybe sodort ágazatot
A teljes dísznövény-ágazat, amelynek legfőbb tevékenysége a termesztés, de jelentős a szolgáltatás és a kereskedelem is,
éves szinten közel 500 milliárd forint árbevételt termel
és 120 ezer embernek ad munkát, megélhetést. A szakmaközi szervezet intézkedései lehetővé tették, hogy a koronavírus-járvány ne sodorja válságba a dísznövény-ágazatot. A díszkertész vállalkozók túlnyomó többsége továbbra is működőképes.
A koronavírus-járvány tavalyi kitörésekor hozott intézkedéseknek köszönhetően a tavaszi idény nem bukott el, még ha nem is az egész ágazatban, hisz a vágott-virág termelőket és kereskedőket mintegy 20 százalékos kár érte. A kijárási korlátozás miatt az emberek otthon maradtak és a barkácsolás és egyéb tevékenység mellett kertészkedni kezdtek, a megnőtt kereslet jótékonyan hatott az ágazatra. A válságkezelés második lépésében került sor a járványhatások tompítására.
A dísznövény- ágazat 1,5 milliárd forint támogatási kerethez jutott.
Nagy segítséget jelentett a munkaadóknak, hogy munkavállalóként 500 ezer forint bértámogatást vehettek igénybe.
Címlapkép: MTI Fotó/Balogh Zoltán