A digitalizáció robbanásszerű elterjedése az autóipart sem kerüli el, az európi autógyártók pedig nem maradhatnak le akár a mesterséges intelligencia vagy az önvezető technológia implementálásban az ázsiai versenytársaik mögött. A Mercedes-Benz ezért kiemelt hangsúlyt fektet például az ember-gép közötti kommunikáció tökéletesítésére, a megváltozott lehetőségek és igények kiszolgálására.
A mobilitás dimenziói gyorsan tágulnak, ami a design szakmát is gyökeresen új kihívások elé állítja.

Annak érdekében, hogy a jövő hazai tervezői ne csak a lépést tudják tartani a technikai forradalommal, hanem az elsők között reagálhassanak az új kihívásokra, a MOME új műhelyt nyit Mobility Design Lab néven. A mobilitás jövőjét kutató és alakító intézetben az autók mellett drónok, hajók, motorok és más közlekedési eszközök létrehozásával, és az azokhoz kapcsolódó felhasználói élmény-tervezéssel is foglalkozhatnak majd a hallgatók.
Az autótervezésben teljesen új szemléletre van szükség
Az egyetem megújuló Járműtervezés Programjához kapcsolódó MOME Mobility Design LAB megnyitóján a Mercedes-Benz vezető designere, Gorden Wagener elmondta: "Olyan gyors változáson megy keresztül az autóipar, amely a tervezőktől is teljesen új szemléletet kíván. Nem elég csak önmagában autókat tervezni, ennél sokkal komplexebb megközelítéssel kell a mobilitási kihívásokat megoldani. Rendszereket, ökoszisztémát kell létrehozni, amely reális válaszokat ad az aktuális kihívásokra.
A designszemlélet, a több diszciplínát egyszerre átölelő, holisztikus megközelítés a reneszánszát éli, és egyben a jövőt is ez jelenti.

A design területén is fontos a hozzáadott érték növelése
A 20 éves stratégiai megállapodás jó példája a magánszektor és a felsőoktatás kölcsönös előnyökön alapuló együttműködésének. Míg a Mercedes-Benz a hallgatói projektek során új, kreatív impulzusokat kaphat, addig a diákok a világ élvonalába tartozó designerektől tanulhatnak, és kiemelkedő teljesítmény esetén akár az autógyártó központi designstudiójában is tökéletesíthetik tudásukat.

Az eseményen Böszörményi Nagy Gergely, a MOME alapítványi elnöke szerint: „Az egyetem és a Mercedes-Benz együttműködésének fejlesztése lehetőséget ad arra, hogy a hazai designerek még magasabb hozzáadott értékkel járuljanak hozzá az európai autóipar versenyképességéhez. A cél, hogy az országban a gyártókapacitásokon, illetve a magas színvonalú autómérnöki tudáson túl a design és terméktervezés területe is hangsúlyosan megjelenjen. Az egyetemi fejlesztésekkel mindez lehetővé válik a jövőben”

A MOME a Mobility Design LAB műhelyben a legfejlettebb technológiák elsajátításával a diákok képesek megfelelni a piaci igényeknek, valamint reagálni a változó társadalmi és környezeti elvárásokra. Az elképzeléseiket, terveiket, pedig – a digitalizációs elvárásoknak megfelelően – kiterjesztett- és mesterséges intelligencia segítségével korszerűen jeleníthetik meg. Az elkövetkező évtizedek mobilitását az önvezető technológia, a mesterséges intelligencia, illetve az új technológiák és felhasználóik közötti kapcsolat minősége fogja meghatározni. Az új műhelyben a hallgatók ezekre a történelmi kihívásokra keresik az elkövetkezendő években a válaszokat a világ vezető designerei segítségével.
Fotók és címlapkép: Pictorial Collective/Portfolio