Joseph Stiglitz, aki 2001-ben elnyerte a közgazdasági Nobel-díjat, és számos, a globalizációval és az egyenlőtlenséggel kapcsolatos elképzelés úttörője volt, azt mondta, hogy szükség van az ultragazdagok megadóztatásra. Egy globális, 70 százalékos speciális, jövedelemadó bevezetését szorgalmazza.
A legjobban keresők talán egy kicsit kevesebbet dolgoznának, ha jobban megadóztatnánk őket. Másfelől viszont a társadalmunk nyer azzal, hogy egy sokkal inkább az egyenlőségre törekvő, összetartóbb társadalom jöhetne így létre
- mondta az Oxfam Equals podcastjában a 79 éves közgazdász, aki a Világbank vezető közgazdász volt korábban.
Jelenleg az Egyesült Királyságban a jövedelemadó felső kulcsa 45 százalék a 150 000 font feletti éves jövedelemre. Az Egyesült Államokban a legmagasabb adókulcs 37 százalék az 539 901 dollár feletti jövedelmekre.
Stiglitz szerint a jövedelmekre vonatkozó legfelső adókulcs emelése hozzájárulna az egyenlőbb társadalom kialakulásához, de a világ leggazdagabbjai által több generáció alatt felhalmozott vagyonra kivetett vagyonadó bevezetése még nagyobb hatást gyakorolna.
"Magasabb kulcsokkal kellene megadóztatnunk a vagyont, mert a vagyon nagy része örökölt vagyon, [például] - a Walmart-örökösökra csak rászállt a vagyonuk" - magyarázta álláspontját. Szerinte ez már azt jelenti, hogy a leggazdagabbak körében kevesebben vannak, akik a munkájuknak köszönhetik a vagyonukat, sokkal többen vannak, akik egyszerűen csak beleszülettek. Egy barátját idézve úgy fogalmazott, "megnyerték a spermalottót".
Elizabeth Warren amerikai szenátor javaslatát, amely szerint az 50 millió dollárnál nagyobb vagyonnal rendelkezőkre 2 százalékos, az 1 milliárd dollárnál nagyobb vagyonnal rendelkezőkre pedig 3 százalékos adót kellene kivetni, "nagyon észszerűnek" nevezte, és azt mondta, hogy ezek valóban nagyban hozzájárulnának a bevételek növeléséhez, ami enyhíthetné az Egyesült Államok néhány problémáját.
Az Oxfam múlt héten közzétett kutatása kimutatta, hogy a világjárvány kezdete óta felhalmozott új vagyon közel kétharmada a leggazdagabb 1 százalékhoz került. A jótékonysági szervezet megállapította, hogy a leggazdagabbak 2021 végéig 26 milliárd dollárnyi új vagyont tettek zsebre. Ez a teljes új vagyon 63 százalékát teszi ki, csak a fennmaradó rész került a világ lakosságának 99 százalékához - írja a Guardian.
Az Oxfam szerint negyedszázad óta először fordul elő, hogy a szélsőséges vagyon növekedése az extrém szegénység növekedésével jár együtt. A jótékonysági szervezet szerint a világ multimilliomosaira és milliárdosaira kivetett 5%-os adó évente 1700 milliárd dollárt hozhatna, ami elegendő lenne 2 milliárd ember szegénységből való kiemelésére, és az éhezés felszámolására irányuló globális terv finanszírozására.
A szupergazdag elit több mint 200 tagja a múlt héten felszólította a kormányokat világszerte, hogy
"adóztassanak meg minket, az ultragazdagokat, most" az egyenlőtlenségi válság megoldása érdekében.
A 205 milliomosból és milliárdosból álló csoport, köztük Abigail Disney örökösnő és Mark Ruffalo, a Hulk színésze, felszólította a világ vezetőit és a Davosban a Világgazdasági Fórumra összegyűlt üzleti vezetőket, hogy sürgősen vezessenek be vagyonadót a "szélsőséges egyenlőtlenség" leküzdése érdekében.
Címlapkép: Getty Images.