Az adócsomag központi eleme az egyéni vállalkozók adózásának átalakítása. A tervezett változtatásokkal a célnak az egyéni vállalkozók „kvázi társaságként” történő adózásának megszüntetése szolgál a hivatalos indoklás szerint. Mint azt a szakértő elmondta, az új rendszerrel az egyéni vállalkozók adózása a jövőben igazodni fog az önálló tevékenységet folytatók adózási szabályaihoz.
„Ennek érdekében főszabály szerint vállalkozásból származó jövedelemnek a bevételek és a költségek különbözete minősülne, és az adóalap a jövedelem 89 százaléka lenne a költségként el nem számolható szocho miatt. Az így képződött adóalap az összevont adóalap része lesz, és így érvényesíthetővé válnak a különböző szja-kedvezmények is” – foglalta össze a szabályozás legfontosabb elemeit.
További egyszerűsítés, hogy a főfoglalkozású egyéni vállalkozók járulékalapja várhatóan a minimálbér lesz, de Kiss Helga felhívta rá a figyelmet, hogy a magasabb ellátás érdekében a magánszemélyek vállalhatnak ennél magasabb összeget is.
A másodfoglalkozású egyéni vállalkozóknak pedig a minimálbér 30 százaléka után kell majd járulékot fizetni, ha elfogadják a Pénzügyminisztérium javaslatát.
A tervezett módosítás szerint a társadalombiztosítási járulék alapja a minimálbér 30 százaléka lesz olyan egyéni vállalkozók esetében, akik legalább heti 36 órát meghaladó foglalkoztatással járó munkaviszonyban vannak, vagy a jogszabályban részletezett iskolai oktatás keretében tanulmányokat folytatnak.
„A változások értelmében többes jogviszonyban foglalkoztatott vállalkozóknak a kisadózó vállalkozások tételes adójának korábbi szabályaihoz hasonlóan minimum járulékot kell majd fizetniük” – hangsúlyozta az RSM Hungary adóüzletágának igazgatója.
Azok az egyéni vállalkozók, akik heti 36 órát meghaladó munkaviszonyban állnak vagy iskolai oktatás keretében tanulmányokat folytatnak, kötelesek lesznek a minimálbér 30 százaléka után havonta járulékot fizetni. Az egyszerűsített tételes költségelszámolás alapján számolt jövedelem után 15 százalék szja terheli majd őket.
Az átalányadózás választhatósága változatlan marad, és az adómentes rész jövedelme esetén az éves minimálbér felét meg nem haladó része továbbra is adómentes marad, az adómentes rész feletti jövedelmet az összevont adóalapba tartozó bevételeknél alkalmazott rendszerhez hasonlóan szintén 15 százalék szja terheli majd. Az egységes minimális járulék alapja a minimálbér lesz, és megszűnik a 112,5 százalékos szorzó
„A családi járulékkedvezmény az adómentes jövedelemrésszel egyező járulékalap után is érvényesíthető lesz” - tette hozzá Kiss Helga.
Változnak az adótartozásokra vonatkozó szabályok
Az adótartozások közzétételére vonatkozó információk értékhatára egységesen 100 millió forint lesz, és bizonyos adózói kör kikerül a közzététel alól. „Fontos megjegyezni, hogy az adótartozások nyilvántartására vonatkozó információk nem kerülnek leszűkítésre, csupán a természetes személyek esetében a közzétételi listára való felkerüléshez szükséges értékhatár változik meg” – tette hozzá az RSM Hungary adóüzletágának igazgatója.
A változtatások értelmében a vállalkozási tevékenységet végző természetes személyek kerülnek fel a nagy adótartozók listájára. Erre azok a csőd- vagy felszámolási eljárás vagy kényszertörlés alatt nem álló, vállalkozási tevékenységet végző jogi személyek vagy egyéb szervezetek kerülhetnek fel, akik
- száznyolcvan napon keresztül folyamatosan fennálló,
- az állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott túlfizetéssel csökkentett adótartozása,
- összességében számítva a százmillió forintot meghaladja.
Változás még, hogy a hagyományos számsors és egyéb hasonló szerencsejátékokon elért nyeremények adómentessé válnak, ezzel ösztönözve a részvételt a lottó, kenó és puttó játékokban.
Ezek a változások komoly hatással lehetnek az adófizetők számára, és az üzleti környezet jelentős átalakulásával járhatnak. A részletes tervezet még parlamenti jóváhagyásra vár, de várhatóan már a jövő héten megszavazza őket az országgyűlés.
Címlapkép forrása: Steph Chambers/Getty Images