Előfizetői tartalom

Már most nagyon kevés az ápoló, és a helyzet még rosszabb lesz

Már csak néhány nap, és még tovább súlyosbodik a munkaerőprobléma az egészségügyben, mert 2024 januárjától megszűnik a bérfoglalkoztatás lehetősége, az egészségügyi intézmények kizárólag főállású dolgozókkal működhetnek. Becslések szerint eddig a szakápolói, műtős állások 10-15 százalékát bérnővérekkel töltötték be, döntően a fővárosban. Az intézkedést így a betegek, hozzátartozók a bőrükön érzik majd meg, az egészségügyiek pedig, akik eddig bérnővérként, bérműtősként egészítették ki a fizetésüket, a pénztárcájukon. Az egészségügyi szakdolgozóhiány évről évre súlyosabb, és bár egész Európában komoly gond, Magyarországon az átlagnál is rosszabb a helyzet.

Az egészségügyi intézmények januártól nem alkalmazhatnak munkaerőközvetítő cégeken keresztül orvosokat, nővéreket, kizárólag az egészségügyi szolgálati jogviszony keretében foglalkoztathatók egészségügyiek, vagy önkéntes segítők dolgozhatnak a kórházakban. Bár orvosok is vállaltak eddig munkát így, a változtatás leginkább az egészségügyi szakdolgozói területen és alapvetően a fővárosban jelent komoly érvágást, ahol a szakápolói, műtős állások 10-15 százalékát bérnővérekkel töltötték be mostanáig becslések szerint.

Erről beszélt a Portfolio-nak adott interjújában Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke is:

Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség alelnöke a Portfolio-nak azt mondta: amióta tudomásukra jutott ez a döntés, még inkább azon dolgoznak, hogy minél több dolgozót léptessenek be egészségügyi szolgálati jogviszonyba, hiszen a kórházak működése, valamint a betegek biztonsága szempontjából is ez a legjobb megoldás.

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés