Miért ennyire drága a magyar kenyér?

Portfolio
Az elmúlt négy év során a kenyér ára Magyarországon majdnem háromszorosára nőtt, ezzel az ára meghaladja már az uniós átlagot is, ebben pedig már a kiskereskedelem különadóztatásának is van szerepe - számolt be a RTL. A csatorna által megkérdezett pékség szerint a béremelések miatt további áremelkedésre kell felkészülni.

Magyarországon az elmúlt négy év során majdnem háromszorosára nőtt a kenyér ára, amely jelenleg már az Európai Unió átlagát is meghaladja. Nagy István agrárminiszter szerint ennek oka, hogy korábban Magyarországon voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek az Unióban. Az agrárminiszter hangsúlyozta, hogy hatásköre csak a gabonára terjed ki, ami egy vekni esetében 53 forintot tesz ki.

Raskó György agrárközgazdász szerint az állam jelentős adóbevételekre tesz szert a kenyereken: kilónként körülbelül 160 forinttal gyarapodik az államkassza. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján idén márciusban egy kilogramm fehér kenyér átlagosan 875 forintba került, míg négy évvel ezelőtt még csak 333 forint volt az ára.

Nagy István a drágulás okaként többek között a háborút és az Oroszország ellen bevezetett uniós szankciókat említette. Kiemelte, hogy bár Magyarországon magasabbak lettek az élelmiszerárak, ez részben annak köszönhető, hogy korábban itt voltak a legalacsonyabbak az árak. Az agrárminiszter azt is hozzátette, hogy a magasabb energiaárakat is a vevők fizetik meg.

Raskó György rámutatott arra is, hogy jelentős adóteher nehezedik minden kilogramm kenyérre:

egy kiló kenyér árából a búza körülbelül 50-60 forint, az adó pedig 160-170 forint.

Az agrárközgazdász szerint a kormány nem mondhat le ezekről az adóbevételekről, főleg amikor nincs minden rendben a költségvetéssel. Van 18 százalékos áfa a kenyéren, plusz 2021 óta 4 illetve 5 százalékos felár van, amit kiskereskedelmi különadónak neveznek. Ez egy az egyben beépül a kenyér árába - magyarázta a szakember.

A Csizmadia és Társai Kft. pékségében dolgozók többsége garantált bérminimumot kap, amit tavaly december elsejével 10 százalékkal emeltek. Csizmadia Lajosné, a cég ügyvezetője elmondta, hogy eddig nem volt áremelés, de azt tervezik a közeljövőben, hogy a béremeléseket ki tudják gazdálkodni.

A sütőipari termékek árai korábban még nem érték el az uniós tagállami átlag 80 százalékát sem Magyarországon, tavaly év végén már néhány százalékkal többe került a kenyér idehaza, mint átlagosan az EU-ban.

Címlapkép forrása: MTI Fotó/Oláh Tibor

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF