Óriási a bérszakadék Magyarországon

Portfolio
A legalacsonyabb keresetűek tavaly bruttó 244 ezer forintot kaptak, míg a legjobban kereső 20% bruttója 1 millió 240 ezer volt. A különbség kissé csökkent: az első ötöd bére 17,5%-kal nőtt, míg az ötödik ötödben lévőké 12%-kal emelkedett.

"A keresetek differenciáltsága 2023-ban is jelentős maradt: a bérhierarchia felső szintjén (az 5. ötödben) lévők átlagfizetése ötszörösét tette ki a legalacsonyabb szinten (az 1. ötödben) elhelyezkedőkének" - írja a KSH friss elemzése.

A keresetek közötti különbséget számos tényező befolyásolja:

  • az alkalmazásban állók foglalkozása,
  • az elvárt képzettség, illetve képesség szintje,
  • valamint a foglalkoztatás ágazata,
  • a munkáltató mérete és bérfizetési képessége egyaránt meghatározó.

A két szélső ötödbe tartozók átlagfizetésének különbsége az előző évhez képest némileg csökkent, mivel a felső ötödbe esők fizetése 2023-ban kisebb ütemben nőtt, mint az alsóbb ötödökbe tartozóké.

Ennek az az oka, hogy az alsó három kvintilis munkavállalóinak majdnem kétharmada fizikai dolgozó, akiknek a keresetnövekedése meghaladta a felső kvintilisekben magas arányt képviselő szellemi foglalkozásúak keresetének emelkedését. Az első két ötöd keresetnövekedésére a minimálbér- és a garantált bérminimum érdemi emelése jelentős hatással volt - emeli ki a hivatal elemzése. Ugyanakkor a bértorlódás elkerülése végett a többi kategóriában is jelentősen kellett emelni, amit az inflációs válság is indokolt.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF