Csatlakozás és integrációs törekvések
Az Európai Unió (EU) működésében meghatározó szereppel bír a négy szabadságelv, amely az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a személyek szabad mozgását teszi lehetővé a tagállamok között, lebontva ezzel a kereskedelmi és pénzügyi korlátokat. Ezek az elvek megkönnyítik a külföldi befektetések végrehajtását az új tagállamokban, majd az ott létrehozott vállalatok szabadon, vámmentesen és mennyiségi korlátozások nélkül szerezhetik be a termeléshez szükséges inputokat, valamint adhatják el a saját termékeiket a szövetségen belül. A külföldi tőke beáramlása egyben technológiai transzfert, magasabb termelékenységgel bíró gyártói kapacitás létrehozását is jelenti, kihasználva a belépő országokra jellemző alacsonyabb bérszínvonalat. Ezáltal a nyugati vállalatok olcsóbban tudják előállítani a termékeket, míg a csatlakozó országokban fejlett technológia mellett jönnek létre új munkahelyek, serkentve a gazdasági aktivitást, csökkentve a munkanélküliséget.
Hasonlókat tapasztalhatunk az EU-ban is a 2004-ben csatlakozó országok, köztük Magyarország esetében is. Fontos azonban megjegyezni, hogy már 2004 előtt, a rendszerváltást követően beindultak ezek a gazdasági folyamatok. A 90-es években megfigyelhető volt már a külföldi tőke beáramlása, multinacionális vállalatok létrehozása és a kereskedelmi kapcsolatok erősödése a régebbi (2004 előtt csatlakozó országok) és az új tagországok között (2004-ben csatlakozó országok). Ezekre a folyamatokra jó példa a Magyarországon történő német tőkebefektetések, mint az Audi vagy a Bosch magyar leányvállalatainak létrehozása. A csatlakozások 20. évfordulójához érkezve érdemes megvizsgálni, hogy vajon az azóta eltelt két évtizedben az új tagországok milyen mértékben tudták megerősíteni a pozíciójukat az európai termelési láncokban, amely ennek a cikknek a központi kérdése is egyben.
Az értékláncok gazdasági jelentősége
A kétoldalú külkereskedelmi adatok elemzése jó kiindulópont lehet az országok közötti gazdasági kapcsolatok elemzésére. Azonban az utóbbi évtizedek globalizációs folyamatainak köszönhetően a termékek előállítása számos termelési eljárásra töredezett szét, ráadásul az egyes fázisokat egyre több országban végzik el.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!