Kínát nem érte teljesen váratlanul Donald Trump visszatérése a Fehér Házba, és az újabb fejfájás mellett azért lehetőségeket is felvillant Peking számára az új helyzet. Helyi híradások szerint már tavasz óta készültek a forgatókönyvek erre az eshetőségre. A kínai kormányzat felkérte összes jelentősebb külpolitikával foglalkozó kutatóintézetét, hogy különböző szcenáriókban gondolkodva álljanak elő kész tervekkel a narancssárga veszedelem visszatérésére.
Talán ezen előrelátásnak is köszönhető, hogy Peking nem reagált igazán durva megtorló intézkedésekkel az Európai Unió fellépésére a kínai elektromos autókkal szemben, és hogy az utóbbi hónapokban Tokió felé is békésebb hangot ütött meg a kínai külpolitika. Kína ugyanis arra számít, hogy Trump folytatni kívánja az első ciklusa alatt megkezdett agresszív, de cserébe meggondolatlan kereskedelempolitikáját, ami egyszerre ment neki a kínai, európai, japán és koreai érdekeknek.
Azaz ahelyett, hogy igyekezne leválasztani saját szövetségeseit a kínaiakról, inkább nem hagy nekik más lehetőséget, mintsem hogy közelebb húzódjanak Pekinghez.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Mire számíthatunk Trumptól?
- Kínával szemben milyen politikát folytathat?
- Felkészült-e Peking egy újabb Trump elnökségre?
- Mit tehet Kína?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. A Signature PRO szolgáltatás havi díja jelenleg 2490 forint, ami augusztus 13-tól 2990 forintra emelkedik. A hozzáférés egy évre is megvásárolható, amelynek díja 29845 forint, így tehát még jobban megéri éves előfizetésre váltani. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!