Donald Trump amerikai elnök nem tétlenkedett második ciklusának első hónapjaiban. Többször fenyegette meg a szövetséges és a nem szövetséges partnereit különféle mértékű vámokkal, amelyeket végül a „Felszabadítás napján” tett bejelentéseivel valóra is váltott. Válaszul a világ számos országa lengetett be hasonló mértékű, drasztikus vámokat az Amerikai Egyesült Államokkal (USA) szemben. Az intézkedések heves piaci reakciókat és nagymértékű bizonytalanságot okoztak szerte a világban, amelynek következtében Trump részlegesen visszakozott, illetve elhalasztotta a vámok bevezetését. De milyen mértékű károkat válthatnak ki a vámok?
Külkereskedelem, társadalmi egyenlőtlenségek és az ipar leépülése
A jelenlegi folyamatok kiváltó okainak megértését kicsit messzebbről érdemes kezdeni. A 20. század második felétől kezdődően a globalizáció hatására a gazdasági rendszerek is drasztikusan átalakultak. A tőke, a munka, valamint az áruk és a szolgáltatások is egyre szabadabban kezdtek áramlani az országok között, melynek alapvető mechanizmusa a hatékonyság és a termelékenység növekedése volt.
Olyan multinacionális vállalatok jöttek létre, amelyek a termékek és szolgáltatások előállításának szakaszait apró darabokra szedték szét, az egyes szakaszokat pedig gyakran különböző országokban helyezték el.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Külkereskedelem, társadalmi egyenlőtlenségek és az ipar leépülése
- Mekkora károkat okozhatnak a vámok Amerikának?
- Vajon megéri mindez?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!