
Közel 108 milliárd dolláros kezelt vagyon mellett fizetésképtelenné vált Kína egyik legnagyobb árnyékbankja, a Zhongrong International Trust. Az állami felügyelet alatt működő Citic Trust és CCB Trust szerint a Harbin központú cég nem képes teljesíteni kötelezettségeit, ezért felszámolási javaslatot nyújtottak be a hatóságoknak. A végleges döntés még nem született meg, de a folyamat elindítása újabb jel a kínai pénzügyi rendszer strukturális gyengeségeire – írja a Bloomberg.
A Zhongrong Trust még 2023 végén került állami (hatósági) felügyelet alá, miután nem tudta teljesíteni fizetési kötelezettségeit olyan befektetési termékek után, amelyeket kb. 250 milliárd jüan (kb. 35 milliárd dollár) értékben adott el.
Ezeket a termékeket több mint 30 ezer magánbefektetőnek és 2000 intézménynek (pl. cégeknek, alapoknak) értékesítette.
Bár a cég nem bocsátott ki nyilvános kötvényeket, a várhatóan hosszadalmas csődeljárás jelentősen csökkenti az esélyét annak, hogy a befektetők visszakapják pénzüket. Az árnyékbankrendszer megingása súlyos bizalomvesztést okoz egy olyan gazdaságban, ahol már eddig is nehézséget jelentett a fogyasztás élénkítése.
Az árnyékbankrendszert sokan a kínai gazdaság időzített bombájának tartják: 2024 végén a félig legális szektor mérete körülbelül 49 000 milliárd jüan (6730 milliárd dollár) volt.
Az árnyékbankrendszer tavaly zsugorodott: 2022 végén 47600 milliárd jüan, 2023-ban pedig 49000 milliárd jüan volt az értéke. A csökkenés főként a nem szabványos pénzügyi termékek, például a banki elfogadólevelek és a bizalmi hitelek visszaszorításának eredménye volt, amit a kínai hatóságok szigorúbb szabályozása ösztönzött. Előbbiek olyan rövid lejáratú, bank által garantált pénzügyi termékek, amelyek arra kötelezi a pénzintézeteket, hogy egy előre meghatározott időpontban és összegben fizetést teljesítsenek a kedvezményezett részére.
A kínai hatóságok célja a teljes szektor kockázatainak felszámolása 2029-ig.
A bizalom helyreállítása érdekében a szabályozók idén módosították a vonatkozó szabályokat: a felülvizsgált irányelvek betiltják a burkolt garanciákat és a cégek közötti ellenőrzés alóli kibúvásokat, emellett részletes eljárásokat vezettek be a kockázatkezelés és csődeljárás terén. Az új szabályozási keret célja, hogy kiszámíthatóbbá és rendezettebbé tegye a szektor szereplőinek piacról való kilépését.
A Zhongrong nem egyedi eset: az év eleje óta legalább 162 árnyékbankrendszeri hitel dőlt be, összesen 69 milliárd jüan értékben, és további 600 milliárd jüannyi eszköz van veszélyben.
Az anyacég, a Zhongzhi Enterprise Group már 2023-ban csődöt jelentett, ami jelentős piaci turbulenciát és gazdasági bizalomvesztést okozott. A szektor korábbi dominanciája a magas hozamú, ingatlanalapú befektetések révén mára a pénzügyi kockázat szimbólumává vált.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Majd egy év után szorult ki Kijev a kulcsrégióból, áttörés jöhet a tárgyalásokban - Háborús híreink hétfőn
Cikkünk folyamatosan frissül.
Levegőbe repült Irán legnagyobb kikötője - Azonnal megindultak a találgatások
Sok a furcsaság a katasztrófa körül.
Itt a megállapodás: kulcsfontosságú átrendeződés jön a repülőgépgyártásban
Az Airbus megállapodást kötött a Spirit AeroSystems egyes eszközeinek átvételéről.
Erősebben vág neki a forint a sűrű hétnek
Rengeteg makroadatot várunk, és közben geopolitikai fronton is zajlanak az események.
Elismerte Észak-Korea: katonákat küldtek Oroszországba
Az orosz bejelentés után nem volt értelme titkolózni.
Mit csinál az MNB a kamatokkal? Kettészakadt az elemzői tábor
Holnap újra összeül a monetáris tanács.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.