Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
Gazdaság

Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon

Több milliárd forintos kár érhette már a hazai állattenyésztőket a ragadós száj- és körömfájás járvány miatt. Nemcsak a több ezer leölt állat okoz kiesést a szarvasmarha-tenyésztőknek, hanem közvetve az árcsökkenés miatt már a juh- és a sertéstenyésztők is érzik a problémát. A járvány húsvét előtti, Rábapordányban kimutatott utolsó kitörése után újra szigorított a magyar állatállomány kezelésével kapcsolatban Horvátország és Ausztria. Május végéig maradnak a szigorú, leginkább Győr-Moson-Sopron vármegyét érintő járványügyi korlátozások.
Jönnek a fenntarthatósági célok és előírások, innovációs trendek és eredmények, amelyek meghatározzák a hazai agrárium következő éveit és évtizedekeit.

A ragadós száj- és körömfájás utolsó kitörését április 17-én mutatták ki a hatóságok az országban. Akkor Győr-Moson-Sopron vármegyében, egy rábapordányi tehenészetben bukkant fel a vírus. A betegség előtte még négy szarvasmarhatartó telepen – amelyek szintén Győr-Moson-Sopron vármegyében találhatók – jelent meg: Kisbajcson, Levélen, Darnózselin és Dunakilitin március eleje és április eleje között.

„A rábapordányi 875 állatot, amelyek tejelő szarvasmarhák voltak, már leölték. Ezeket az állattetemeket is Bábolna környékén temették el a korábbiakkal együtt. Újabbakat viszont már nem biztos, hogy visznek oda. A rábapordányi telepen a fertőtlenítés már megtörtént” – mondta a Portfolio megkeresésére Kaltenecker Endre, a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesületének ügyvezetője.

A betegség annak ellenére ütötte fel a fejét, hogy a dolgozók bent aludtak. A jó hír, hogy a környékbeli vadállományban továbbra sem találtak pozitív vírusmintát

- tette hozzá.

Május kritikus időszak lesz

A rábapordányi esettől számolva újraindul az a 21 napos időszak, amelyet az egész országban kitörésmentesen kellene átvészelni a marha- és a kiskérődző állattelepeken. Ha ez sikerül, akkor lehet a szakemberek szerint fellélegezni.

Ez praktikusan azt jelenti, hogy a szigorúbb állategészségügyi intézkedések május 31-ig érvényben maradnak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szigorította az állattartótelepeken a látogatói naplók vezetését is, hogy kitörés esetén még inkább nyomon követhető legyen egy járványügyi nyomozás során, hogy miért törhetett ki a betegség.

Az elmúlt napokban szigorított Ausztria, amely csak 72 órán belül elvégzett, negatív vérvételi eredménnyel igazolt, tünetmentes magyar állatokat vesz át a vágóhídjain. Horvátország viszont már azt sem, csak a tranzitforgalmat engedi át a területén, ha magyar szarvasmarhákról van szó. Egyelőre a szlovák-magyar kishatárszakaszokon is marad a folyamatos fertőtlenítés.

Nem érzem még, hogy lecsengőben lenne a vírus. Ha a májust megússzuk újabb kitörés nélkül, akkor jelenthetjük ezt ki. Nem szabad lankadnia addig a járványügyi fegyelemnek

– mondta Kaltenecker Endre.

A szakmai egyesület ügyvezetője kiemelte: így is több milliárd forintos kára lehet már a gazdáknak, ha a leölt állatokat, a dolgozói kifizetéseket, és a majdani újraindulás költségeit vesszük számba az érintett telepeken. „Más húságazatoknak sem jött jól ez a helyzet" – jegyezte meg.

Úgy véli, az EU-n kívüli országokkal szemben lesz majd a legnehezebb a bizalom helyreállítása. Ott egyes piacokra lehet, hogy csak egy év múlva térhetnek vissza a magyar termékek, főleg a szigorú japán és arab piacokra. Esetleg a török és a brit piacokra ügyes diplomáciával hamarabb vissza lehet kerülni – mondta Kaltenecker Endre.

Szakértők szerint a betegséggel sújtott magyar telepeken legalább egy évet vehet majd igénybe az újraindulás. Főleg azért, mert többszázas vagy akár többezres nagyságrendben nem könnyű a tejtermeléshez szükséges számú vemhes üszőt találni. Ha pedig szűz állatokkal kezdik újra ezek a telepek, az üszők megtermékenyítése és a tejtermelés beindítása mind-mind jelentős idő- és költségtényezőt jelent.  

Támogatást kapnak az érintett gazdák

Közben a nemzetgazdasági minisztérium bejelentette, hogy a bérgarancia alapon keresztül a kormány támogatást nyújt annak érdekében, hogy a hatóságilag lezárt gazdaságokban továbbra is biztosított legyen a munkabérek kifizetése. A visszatérítendő állami támogatás összege munkavállalónként legfeljebb 2.945.570 forintig terjedhet. A támogatási kérelmet a Budapesti Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályához kell benyújtani.

Kártalanítási forrást is biztosítanak, azaz a védekezési intézkedésekhez kapcsolódóan a kormány költségvetési forrást különített el, így az érintett gazdák kártalanításához szükséges összeg rendelkezésre áll.

Azokon a telepeken, ahol kötelezően le kellett ölni az állatokat, automatikusan hitelezési moratórium lép életbe a korábban felvett kölcsönök kapcsán. Halasztással élhetnek az érintett gazdák a tőke-, kamat- és díjfizetési kötelezettségük teljesítésében.

A járvány által közvetlenül érintett gazdák részére nulla százalékos kamatozású és díjmentes hitelkonstrukciót alakítanak ki a Széchenyi Kártya Program keretében, a telephely újraindítása és a megfelelő likviditási célok érdekében.

Továbbá a nemzetgazdasági minisztérium felkérte a Magyar Fejlesztési Bankot, hogy biztosítson kedvező feltételű finanszírozást az állattartók számára. A konstrukciók nemcsak a marha- és sertéstartók, hanem az állattartó ágazat minden szereplője, így a baromfitartók előtt is nyitva fognak állni, ezzel segítve az ágazat finanszírozási stabilitását, miután a kereskedelmi bankok gyakorlatilag kivonultak a szektorból.

Pályázat infrastruktúrafejlesztésre

Nagy István agrárminiszter még múlt héten, pénteken jelentette be, hogy az állategészségügyi és járványügyi infrastruktúra fejlesztésére pályázatot hirdetnek szarvasmarha-, juh- és kecsketartó telepek számára. Állítása szerint az agrártárca célja, hogy minden érvényesen pályázónak jusson pénz, ezért szükség esetén átcsoportosítanak más forrásokból. A kiírás májusban megjelenik, és szeretnék a beadott pályázatokat minél gyorsabban, már júliusban elbírálni.

A magyar export kapcsán felmerülő nehézségekről szólva a miniszter kitért arra is:

bár az uniós szabályozás szerint csak a fertőzéssel érintett, meghatározott méretű zónából nem lehet terméket kiszállítani, mégis azt tapasztalják, hogy Magyarország egészéről vonakodnak sertést vásárolni a külföldi partnerek.

„Magyarország ezért viszonossági intézkedéseket vezet be azokkal a tagállamokkal szemben, amelyek nem akarják a törvényeknek megfelelően a magyar termékeket befogadni, és nemzetközi tárgyalásokat folytat az exportkorlátozások feloldása érdekében” – közölte az agárminiszter.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet