
Megállítható Simion?
A román elnökválasztás első fordulójában a legtöbb szavazatot George Simion, az ultrakonzervatív AUR jelöltje kapta, ami nem volt meglepetés, hiszen előzetesen a felmérések az ő győzelmét vetítették előre. Az viszont meglephette a piacokat, hogy a pollokban 30-35%-ra mért szélsőjobboldali politikus több mint 40%-ot kapott.
Az egész elnökválasztási procedúra komoly káoszba fulladt, hiszen eredetileg tavaly novemberben kellett volna dönteniük a román választópolgároknak, azonban az első forduló után a győztes Calin Georgescut kizárták külföldi (orosz) beavatkozásra hivatkozva, majd a második fordulót le is fújták. Georgescu pártja indította most a megismételt voksoláson George Simiont, aki végül a vártnál nagyobb győzelmet aratott.
Ez pedig azért lényeges, mert előzetesen a szakértők arra számítottak, hogy az első forduló esetleges elvesztése után a nyugat-pártiak „összezárnak” és leszavazzák Simiont a második fordulóban, bárki is lesz az ellenfele. Azonban a vasárnapi eredmények tükrében ennek esélye csökkent, a következő napokban az lesz a fő kérdés, hogy valóban megállítható-e a populista, euroszkeptikus politikus a jövő hét végén.
A felmérések szoros eredményt jósoltak az első kör előtt, most ezek is borulhatnak látva az AUR-jelölt vártnál erősebb támogatottságát.
Az első forduló vezetett oda, hogy hétfőn lemondott Marcel Ciolacu kormányfő, tetézve a politikai káoszt. Ugyanis így már nemcsak elnököt, hanem hamarosan új miniszterelnököt is kell választani, ami azt jelenti, hogy újabb hónapokig elhúzódik majd a patthelyzet.
Nincs idő a patthelyzetre
Márpedig Romániának most egy dolog nem áll rendelkezésére: idő. Egyre sürgetőbb lenne ugyanis egy hiteles költségvetési kiigazító programot letenni az asztalra. Az ország ugyanis jelenleg az EU legmagasabb költségvetési hiányával küszködik, 2024-ben a GDP 8,7%-a volt a deficit, ez az előrejelzések szerint az idén is eléri majd a 7,5%-ot. Az eddigi kormány meglehetősen visszafogott tervekkel állt elő, a GDP 7%-ára szerették volna leszorítani a hiányt, de egyelőre nem tettek mögé intézkedéseket.

A mostani fejlemények két dolgot jelentenek:
- ha Simion megnyeri a második fordulót is, akkor nagy eséllyel semmilyen költségvetési kiigazításra nem lesz kilátás egy populista vezetés mellett,
- ha a Nyugat-barát Nicusor Dan le is győzi a „rettegett” jelöltet jövő vasárnap, akkor is további hónapokig tart majd, mire egy újabb parlamenti választás után az új kormány feláll és dönt az esetleges költségvetési konszolidációról.
Vagyis a vasárnapi eredmények fényében
jelentősen csökkent annak a pozitív forgatókönyvnek az esélye, hogy Románia egy Nyugat-barát elnökkel és kormánnyal a lehető leghamarabb igyekszik rendbe tenni a költségvetését, elkerülve a még rosszabb forgatókönyveket.
Vannak ugyanis még rosszabb forgatókönyvek: Románia jelenleg két nagy hitelminősítőnél (Standard & Poor’s, Moody’s) is a befektetésre ajánlott kategória alsó szélén egyensúlyoz negatív kilátással. Ha pedig ezek a hitelminősítők úgy érzik, hogy veszélybe kerül a hiánycsökkentés vagy politikai káoszba fullad az ország, akkor hamar lépni fognak, átsorolva Romániát a befektetésre nem ajánlott (bóvli) kategóriába, ami piaci szempontból lényeges esemény lenne.
Azt nehéz pontosan megmondani, mennyi ideje van az országnak, hogy egyenesbe kerüljön. A tavaly év végén publikált előzetes naptárak alapján a Moody’s legközelebb csak szeptemberben, az S&P pedig októberben tervezi felülvizsgálni a besorolását, azonban az elnökválasztás második fordulójának ismeretében bármikor dönthetnek soron kívüli lépésről akár.
A piaci cápák már megjelentek
Az utóbbi napok politikai káosza oda vezetett, hogy kedden már komoly zuhanásba kapcsolt a román lej, mely délelőtt 2%-ot veszített az euróval szemben. A nap második felére kicsit stabilizálódott a helyzet a devizapiacon, de ehhez a sajtóhírek szerint az is kellett, hogy
a jegybank hétfőn mintegy 2 milliárd euró értékben avatkozzon be a lej védelme érdekében.

A grafikonon jól látszik, hogy a lej az elmúlt években szűk, menedzselt sávban mozgott, a Bloomberg egyenesen úgy értékelte a tegnapi zuhanást, hogy a jegybank elvesztette a kontrollt az árfolyam felett.
Az elsők között lépett a JP Morgan, az amerikai bank a Reuters tudósítása szerint kedden az euró-román lej keresztárfolyamban long pozíciók felvételét javasolta az ügyfeleinek. Ők arra számítanak, hogy a jegybanki intervenció előtti szinthez képest legalább 5%-kal gyengül majd összességében a román deviza, de akár 15-20%-os leértékelődést is elképzelhetőnek tartanak.
A lej szakadásával párhuzamosan a román állampapírok hozama is meredek emelkedésbe kapcsolt, az elmúlt napokban több mint 50 bázisponttal emelkedett a tízéves román állampapírok másodpiaci referenciahozama. Közben a Bloomberg kimutatása szerint az ország 2035-ös dollárkötvényei az egész feltörekvő piac leggyengébben teljesítő papírjai voltak az elmúlt két napban.

„Egyelőre meg kell várnunk az elnökválasztás második fordulójának eredményét, befektetői szempontból az a kulcsfontosságú, hogy jó kapcsolat legyen a leendő elnök és a kormány között, hogy a szükséges fiskális reformokat végre lehessen hajtani” – kommentálta az eseményeket a Bloombergnek Szergej Dergacsev, a Union Investment Privatfonds GmbH feltörekvő piaci szakembere. Valentin Tataru, az ING Bank román vezető közgazdásza azt tette hozzá, hogy a bankközi piacon már látható volt az utóbbi napokban, hogy nyomás alá került a lej. Szerinte a jegybank képes lesz meghúzni egy határt az árfolyamban, ehhez azonban időre van szüksége, és arra, hogy a politikai bizonytalanság enyhüljön.
Nem csak azért sürgeti az idő Romániát, mert a költségvetést minél hamarabb rendbe kellene tenni, hanem azért is, mert a feltörekvő piacon az egyik legnagyobb külső forrásbevonást tervezi 2025-ben, összesen 13 milliárd eurónyi devizakötvényt adnának el. Ennek nagyjából a felét az év első négy hónapjában már teljesítették, de egyáltalán nem mindegy, hogy a fennmaradó összeget milyen költség mellett vonják majd be.
A kötvénypiacon már eddig is látszott a politikai feszültség hatása: Románia március végén 7 és 14 éves eurókötvényeket dobott a piacra összesen 2,75 milliárd euró értékben, ezek hozama 5,875, illetve 6,75 százalék volt. Tánczos Barna román pénzügyminiszter ezt már kedvező fejleményként értékelte, hiszen a februári kibocsátáshoz képest 20-30 bázisponttal sikerült szűkíteni a felárat. Ha azonban mellé tesszük, hogy Magyarország január elején 10 éves eurókötvényt adott el 4,5 százalékos hozam mellett, akkor a majdnem 150 bázispontos extra felár egy rövidebb papír esetében nem fest jól.
Rövidtávon szinte biztosan további heves piaci kilengések jönnek a következő másfél hétben az elnökválasztás előtt, majd a végeredmény függvényében dőlhet el, hogy lesznek-e hosszabbtávú hatásai a jelenlegi káosznak. Az biztos, hogy Románia érdeke most az lenne, hogy minél előbb hiteles deficitcsökkentésbe és gazdasági reformokba kezdjen, ennek esélye azonban jelentősen csökkent az utóbbi napokban.
Címlapkép forrása: Shutterstock
Nem változtatott a Fed a kamatokon, de még rengeteg a nyitott kérdés
Nagyot nőttek a kockázatok a Fed szerint.
Pápaválasztás 2025: fekete füst szállt fel, egyelőre nincs pápa – Percről percre híreink a Vatikánból
Cikkünk folyamatosan frissül.
Pápaválasztás 2025: Felszállt az első füst a Sixtus-kápolnából
Megtörtént a szavazás első köre.
Moszkva terrorizmussal vádolja Kijevet, Ukrajna állítólag már most azonnal aláírná a tűzszünetet - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Köntörfalazás nélkül elmondta Zelenszkij jobbkeze, mi a feltétele a béketárgyalásoknak
Andrij Jermak szerint Moszkva az, amely nem akarja leállítani a háborút.
Trump kőkemény üzenetet küldött Kínának a vámokról
Előzetesen nem hajlandó csökkenteni a vámokat.
Egészen drámai demográfiai számok érkeztek Magyarországról
Egyre kevesebb gyermek születik.
Joe Biden energiatakarékossági rendeleteinek visszavonása az Egyesült Államokban
Trump és a Kongresszus visszavonná a Biden-korszak energiahatékonysági előírásait, ezzel új pályára állítva az amerikai energiapolitikát.
A leggyengébb láncszem - Az kell Trumpnak, amivel az USA visszafejlődne
Az Iphone több mint 750 közvetlen beszállító közreműködésével készül, összesen 15 országban. Vissza lehet csinálni, és mindent az Egyesült Államokba vinni, de nem éri meg:...
The post A
Pályázati reform 2025: egyedi döntések, egyedi pénzek
2025 tavaszán a magyar kormány gyökeresen átalakította a vissza nem térítendő beruházási támogatások rendszerét.
Ujjlenyomatos feloldás: biztos nagy ötlet?
A múlt héten Isztanbulban voltunk, egyik este el kellett mennem egy messze lévő boltba, vittem a telefonom, hogy visszataláljak majd a szállásra. Bár jó a közbiztonság Isztanbulban, elkezdtem go
Cégeladás bizalmi vagyonkezelésből - Mire figyeljen eladó és vevő?
A bizalmi vagyonkezelési (BVK) struktúrák az elmúlt években egyre hangsúlyosabb szereplőivé váltak a vagyontervezésnek - nemcsak családi célú, hanem adózási, befektetési és üzleti tranzak
Science Under Strain
Historically, the United States has been a central hub in science, attracting significant number of global talents, particularly from China. However, beginning around 2016, this long-standing flow of indiv
Az apakor mindig győz - Levél Warren Buffettől
A világ egyik leggazdagabb embere, akinek nem fontos a pénz. Azt csinálta, amit szeret, és mindig nagyon jó volt benne, így a pénz csak járuléka...
The post Az apakor mindig győz - Levél Warren
Nemzetközi bankolás fájdalmai 2025-ben
Van némi bevételem dollárban, amit szerettem volna KonyhaTündér befektetési számlájára helyezni. A mögöttes termék dollárban lesz, tehát az Európai Unióban dollárból dollárba szerettem v

Bővül az Újház építőanyag értékesítési pontok száma (x)
Ismét elindult a nevezés a Virágos Magyarország versenyre (x)

- Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!
- Európa visszavág Trumpnak – nagy bejelentést tett Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron
- Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
- Szó sincs arról, hogy véget ért a tankok aranykora: igazi szintugrás következik
- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
Ingatlanpiaci elemző
Bod Péter Ákos: mik a GDP-csökkenés tanulságai?
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Mi a hasonlóság Warren Buffett és Csányi Sándor között?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Hova mehetnek most a megtakarítások?
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.