
A Corvinus 145 hazai vállalkozást (többségében családi céget) vizsgált meg négy kritérium (személyi, tárgyi, családi és kulturális dimenziók) alapján abból a szempontból, hogy egy vállalkozás mennyire érett üzleti szempontból. Ezen mutatók alapján pedig egy professzionalizációs indexet alkottak az egyetem kutatói.
A felmérésbe bevont 145 cég közül 130 családi cégnek számít. A kérdőíves felmérés alapján kielemzett vállalkozások közé olyan cégek kerülhettek, amelyek többségi hazai tulajdonban vannak, illetve méretük szerint mikrovállalkozás felettinek számítanak (legalább 2 millió eurós árbevétel és/vagy minimum 10 fős létszám). Így a felmérés nagyvállalatokra is kiterjedt kis- és középvállalkozások mellett.
A kutatás eredményei szerint a vizsgált részkategóriák közül a családi dimenzió terén érték el a legrosszabb (34%-os) eredményt a vállalkozások (ennél a kategóriánál természetesen csak családi cégeket vizsgáltak). E dimenzió vizsgálatánál azt mérték fel, hogy a tulajdonos család és a vállalat kapcsolata mennyire professzionális, van-e például családi alkotmány, családi tanács vagy utódlási terv.
A vizsgált családi cégek több mint háromnegyede a négy minősítési kategória (élenjáró, feltörekvő, fejlesztendő, kritikus szintű) legalsó, kritikus szintű kategóriájába tartozik:
leginkább a családi alkotmány hiányzik, de sok helyen a családi testületek felállítását, illetve az utódlási tervek kidolgozását is elmulasztják vagy nem kezdték még meg.
Kárpáti Soma, a Corvinus adjunktusa, a kutatás vezetője a felmérést bemutató sajtótájékoztatón ezzel kapcsolatban kiemelte:
téves felfogás, hogy a professzionalizáció a sikeres utódlás következménye – az sokkal inkább annak feltétele.

A teljes minta (vagyis a családi és nem családi cégek együttesen) a legjobb értékelést (79%) a négy vizsgálat szempont közül az úgynevezett kulturális dimenzió terén kapta. Ide tartozik a professzionális üzleti és munkakultúra, ezen belül például a külső megjelenés és kommunikáció, nemzetközi kapcsolatok, teljesítményelv, adatvezérelt működés.
A vállalatirányításra fókuszáló, a stratégia, kontrolling, IT-rendszerek fémjelezte tárgyi dimenzió elvárásait átlagosan 56 százalékban teljesítették a cégek. Ezzel kapcsolatban Drótos György, a Corvinus egyetemi docense, a kutatást végző Családi Vállalatok Központjának vezetője kiemelte azt a „súlyos” adatot, miszerint
a vizsgált cégek nagyobb része (54%-a) nem folytat semmilyen formalizált stratégiai tervezést.
Ennél az adatnál érdemes figyelembe venni, hogy a vizsgált cégek nem mikrovállalkozások, hiszen legalább 2 millió eurós árbevétellel, és/vagy legalább 10 alkalmazottal rendelkeznek.
A vezetők és munkaerő képzésére, előmenetelére vonatkozó személyi dimenzióban 62 százalékos eredmény született, itt a külső szakemberek kulcspozícióba kerülése a legkevésbé elterjedt.
A sajtótájékoztatón Kállay András, a kutatás készítésében szerepet vállaló Grémium az Utódlásért Egyesület elnöke, illetve Boross Dávid, az Oázis Kertészet ügyvezető igazgatója, a Felelős Családi Vállalatokért Magyarországon Egyesület elnöke is értékelte a felmérés eredményeit.
A Corvinus múlt héten bemutatott friss versenyképességi kutatásából pedig az derült ki a hazai családi vállalkozásokkal kapcsolatban, hogy ezen cégek jelentős része a kevésbé versenyképes vállalkozások közé tartozik.
Címlapkép forrása: Budapesti Corvinus Egyetem. A fotón balról jobbra: Kárpáti Soma (Corvinus), Drótos György (Corvinus), Boross Dávid (Oázis Kertészet) és Kállay András (Grémium az Utódlásért Egyesület) a Corvinus sajtótájékoztatóján.
Összeomlás szélén a béketárgyalások, egyre feszültebb a helyzet - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Változhat az ESG-törvény érintetti köre - Így néz ki a módosító törvényjavaslat
Enyhítés jön az ESG-törvényben.
Megszólalt a neves pénzember: nem biztos, hogy megúszta a világ a recessziót
Rossz vége lehet még a vámháborúsdinak.
Trump tervével Amerika sokkal többet veszít, mint amennyit nyer
Az ipari termelés önmagában nem érték, a rozsdaövezeti kétkezi munkások támogatása politikailag fontos, de gazdaságilag nem jár előnyökkel. Pedig nem kellene nagy változás, az Egyesült...
EU-pályázatok Bulgáriában 2025-ben - Zöld, innovatív, digitális és tudásalapú átalakulás fókuszban
Bulgária 2025-ben is jelentős mértékben támaszkodik az Európai Unió strukturális és beruházási alapjaira, hogy előmozdítsa a tudásalapú társadalmat, az innovációvezérelt gazdasági növe
Tranzakciós adó a Binx szolgáltatásaira is
Sötét napra ébredt ma az ország, a már nem létező demokrácia egy újabb hatalmas szöget kapott a koporsójába, a legsötétebb putyini diktatórikus rendelkezéseket tovább másolva Orbán is to
A kapitalisták Woodstockján jártam - ilyen Warren Buffett cégének közgyűlése belülről
A világ minden tájáról érkeznek a tanulni vágyók Warren Buffetthez, mint egy ókori filozófushoz. Miután az omahai bölcs beszélt, a rajongók indulhatnak megvenni Berkshire-logóval ellátott...
Mit jelenthet XIV. Leó pápa beiktatása a Katolikus Egyház mesterséges intelligenciával kapcsolatos álláspontja szempontjából?
Az elmúlt napokban óriási figyelem övezte az új pápa megválasztását és természetesen ez a figyelem kiterjed arra is, hogy a frissen megválasztott - és a pápai trónt elfoglaló Rober Prevost,
Tudod, hogy nem engedheted meg magadnak!
Már rég nem újdonság a buy now, pay later fizetési séma, de most találtam egy terméket, ami több szempontból is hihetetlen volt számomra. Aki esetleg nem találkozott még vele (talán Magyarors
SAP bérszámfejtés: kihívások, megoldások és szakemberhiány Magyarországon
Az SAP az egyik legelterjedtebb vállalati szoftvercsomag a világon, amelyet a vállalkozások különböző folyamataik és működésük hatékonyságának növelésére használnak. Magyarországon is
USA munkaerőpiac: közelgő elbocsátási hullám?
Makrogazdasági területen az elmúlt hét nem okozott számottevő meglepetést. Az USA, Kína és az eurózóna gazdaságát tekintve egyaránt megtorpanni látszik a szolgáltatóipari szektor korábbi

A Stanley kulacs felemelkedése: hogyan lett státuszszimbólum egy ipari termoszból? (x)
Újragondolt márka: így lett virális siker a Stanley kulacs.

- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
- Felszámolták az önjelölt király birodalmát Európa legerősebb országában: bilincsben vitték el I. Pétert
- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
- Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
- Itt a friss inflációs adat, beütött az árrésstop
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Világbotrány az élelmiszerpazarlás, de a változás a konyhánkban kezdődik
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
Egy asztalhoz ülhet Putyin és Zelenszkij – Mi várható az isztambuli béketárgyaláson?
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.
Váratlan emelkedés a piacokon – látszik a vámháború vége?
Az OTP lehet a nap nyertese?
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen