Komoly tervek a biogáz területén – Miért éri ez meg a Molnak?
Gazdaság

Komoly tervek a biogáz területén – Miért éri ez meg a Molnak?

A régió vezető szereplőjévé tervez válni a Mol a biometán területén, ezzel kapcsolatban Horváth Ádámmal, a Mol csoport Downstream Új és Fenntartható Üzletágak igazgatójával készítettünk egy interjút. A vezető többek között a szabályozási és támogatói rendszer fókuszait részletezte, de szó volt a biometán-termelés költséghatékonyságának javításáról és a szűk keresztmetszetekről is, de a regionális terjeszkedésről és a beruházások megtérüléséről is beszélt.
Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át - erről szól a minden iparágat érintő szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti világ szereplői találkoznak.

Portfolio: Szabó Gabriel, a Mol csoportszintű Downstream ügyvezető igazgatója a korábban egy konferencián úgy fogalmazott, hogy a biometán területén a régió vezető szereplőjévé tervez válni a Mol. Miért fontos ez a terület a cég számára?

Horváth Ádám: Fenntarthatósági törekvéseink mellett alapvetően szabályozói indíttatásból vált fontossá ez a terület: az Európai Unió kötelező érvényű direktívákat fogalmaz meg a megújulóenergia-termelés terén, hiszen - a Renewable Energy Directive felülvizsgálata eredményként - 2030-tól tovább szigorítja az energia- és közlekedési szektor kötelezettségeit. Ez az intézkedés felerősíti a biometánban rejlő potenciált, hiszen

ezzel a technológiával lehet az egyik legköltséghatékonyabb módon megfelelni az új energetikai irányelvnek,

felkeltve így sok cég, köztük a Mol figyelmét is a biometán szektor iránt. Hogy megteremtsük hídfőállásunkat ebben az új iparágban, első lépésként 2023-ban megvettük a szarvasi biogázüzemet.

Milyen változásokra lenne szükség a szabályozói környezetben, hogy a biometán-beruházás üzleti alapon is indokolt döntés legyen, és ne "csak" fenntarthatósági szempontból legyen releváns? Várhatók EU-s vagy hazai támogatások?

Ezek általában kéz a kézben járnak. Valószínűleg a biometán termelése sosem lesz olyan gazdaságos, mint a földgázé, legalábbis belátható időn belül nem. Ennek azonban a szabályozási környezet adhat olyan lökést, ami összességében gazdaságilag is vonzóbbá teszi a befektetést. A fenntarthatósági törekvések, a karbonsemlegesebb tevékenység és a károsanyag-kibocsátás csökkentése önmagában is üzleti lehetőséget jelent a biometán számára. Az EU-s vagy állami beruházás-támogatások tűnnek a legreálisabb forrásnak. Magyarországon is szó van ilyenről, jelenleg is tárgyalás alatt áll egy kifejezetten a biometán szektorra vonatkozó program kialaktása a Modernizációs Alap keretében. A forrás jelentősen hozzájárulhat a hazai piac fejlesztéséhez.

A támogatásokkal kapcsolatban már vannak fontos fejlemények: Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért felelős államtitkára a kormányzat által nemrég bejelentett, 440 milliárd forintos keretösszegű Jedlik Ányos Energetikai Programról árult el a Portfolio konferenciáján izgalmas részleteket. Az államtitkár kifejtette, hogy milyen tevékenységekre lehet igénybe venni a már bejelentett támogatásokat többek között a biogáz területén is.

Térjünk át a specifikusabb kérdésekre: a biogáz finomításából keletkezik a biometán, a kihozatal pedig kb. 50 százalékos, azaz két egység biogázból lesz egy egység biometán. Javítható valamilyen módon ez az arány?

A biogáz tisztítás/finomítás metán visszanyerése a jelenlegi technológiákkal is 99,5 %-os, tehát kiemelkedően jó hatásfokú (szemben a gázmotorokkal, ahol csupán 40%-os hatásfokkal termelődik áram a biogáz energia tartalmából). A biogáz energia tartalmát a metán tartalma határozza meg, ez teljesen független a biogáz hasznosításának technológiájától (gáztisztítás vagy áramtermelés) és elsősorban a fermentációhoz felhasznált alapanyagok összetétele határozza meg. Az alkalmazott alapanyagoktól függően 50-70% lehet a termelt biogáz metán tartalma, melynek másik meghatározó alkotója a szén-dioxid. A biogáz finomítás során lényegében a szén-dioxidot választjuk le, a metán tartalomból pedig mindössze 0,5%  veszteséggel földgáz minőségű gáz lesz.

Fejlesztés alatt lévő technológiákkal a leválasztott szén-dioxidból további metán állítható elő és a jövőben ezzel lehet majd esetleg növelni a biogáz metán tartalmát akár 85%-ig, de ezek az eljárások jelenleg nem nyújtanak gazdaságilag reális megoldást a fermentáció hatékonyságának növelésére. Azonban ez független a gáztisztítás hatékonyságától, ami jelenleg is 99% feletti.

Létezik egyéb módja a biometán-termelés költséghatékonyságának javítására?

A tisztítás hatékonysága és energiaintenzitása valamennyit javulhat, de ezek már kipróbált, tömegtermelésben elérhető technológiák. A legnagyobb hatékonysági potenciál nem a gázról biometánra való átállásban rejlik,

hanem az alapanyagforrás begyűjtésének módjában, az ideális alapanyag mix kiválasztásán és a gázhálózatra tápálás lehetőségén.

A hatékony logisztika tehát kulcsfontosságú: ha az alapanyagforrás döntő része egy viszonylag kisebb, szűkebb körben található, az jelentősen gazdaságosabbá teheti az egész folyamatot, ahogyan az is, ha viszonylag közel van gázhálózat, melyre hatékonyan lehet rátáplálni a biometánt.

Milyen szűk körről van itt szó?

A földrajzi rádiusz, amiből érdemes az alapanyagot beszerezni, alapvetően korlátozott, és általában 30-50 kilométeres körben szokták meghatározni. Ez nemcsak a bemenő alapanyag miatt fontos, hanem a kimenő melléktermék miatt is, ami döntően visszakerül a földekre; mivel azt sem éri meg  a végtelenségig szállítani, minél közelebb van, annál kisebb a logisztikai költség. A felskálázás tekintetében ezeknek a hulladékalapú, vegyes mezőgazdasági, élelmiszeripari, állattartási hulladékra épülő üzemeknek nagyjából ez a beszerzési rádiusza, ami egészséges és fenntartható, továbbá jelentősen befolyásolja az üzemek méretét is.

Milyen alapanyagokat használnak fel a biometán előállításához?

A körforgásos gazdaság és a költséghatékonyság jegyében kiemelendő, hogy az alapanyag lehetőség szerint hulladékalapú legyen, de többféle alapanyag, azaz “feedstock” is felhasználható, a szarvasmarha trágyától kezdve az élelmiszeripari hulladékig és romlott fehérjetermékekig. Csak az idei évben már több, mint 20 féle alapanyagot dolgoztunk be szarvasi üzemünkben. Szintén fontos szempont, hogy a biometán-termelés ne vegyen el területet más termékek, például élelmiszeripari vagy mezőgazdasági tevékenységek elől.

Ha már szóba került a mezőgazdaság - a biometán esetleges térnyerése mennyire veszi el a fókuszt a mezőgazdasági termeléstől? Ezek versengő területek?

Én inkább szinergiát látok a két terület között, nem versengő ágazatokról van itt szó.

Lehetett volna úgy is csinálni, hogy a mezőgazdasági földeken energianövényeket termesztenek, ami valóban versengő megoldás lenne, de senki nem támogatja ezt (beleértve az EU-t is) és alapvetően nem is erre megy az iparág. Jó példa erre a szarvasi biogázüzemünk: minden 100 egység alapanyagból, ami bemegy ebbe az üzembe - ami egyébként évente 110 kilotonna, tehát egy jelentős volumenű anyagmozgatás - közel 90 egység később visszatér a földekre, alapvetően fermentátum formájában, amit trágyázásra lehet használni. Ez így a körkörös gazdaság, mezőgazdaság részévé válik. Egyébként a biogazdaságok számára ez egy kifejezetten kedvelt trágyázási forma, szemben a földgázból készült műtrágyákkal.

Mennyire jók Magyarország adottságai az alapanyagok rendelkezésre állása és minősége kapcsán, ha régiós vagy EU-s szinten nézzük?

Magyarország alapvetően agrárország, így összességében jó alapanyag forrásunk van. Hogy az agráralapanyag, illetve hulladék mekkora részét irányítják a biometán irányba, az mindig egy gazdaságpolitikai, vagy inkább iparpolitikai kérdés. Hogy konkrét számokat is mondjak: kiadtak Magyarországon a tavalyi évben egy nemzeti biogáz akciótervet, amit az Energiaügyi Minisztérium készített. Ez azt becsülte, hogy durván 600 millió köbméter biogáz potenciál van Magyarország 2030-ig bezárólag, aminek egy része tovább finomítható biometánná.

Azt gondolom, ez már olyan mennyiség, ami nemzetgazdasági szempontból is figyelemre méltó.

Nem váltja ki természetesen az ország durván 8-8,5 milliárd köbméter földgáz igényét , de az a pár százalék már egy jelentős előrelépés lehet a fenntarthatóság és az energiabiztonság irányába is. Ennek ugyanis az is az előnye, hogy a biometánt helyi forrásokból termeli az ország és nem importálja valahonnan.

Korábban már említettem az ambíciózus tervet, hogy a régió legfontosabb szereplőjévé válna a Mol a biogáz-piacon. Lehet számítani Magyarországon kívül is biometán beruházásokra a társaság részéről?

Abszolút régiós szinten gondolkodunk erről, olyannyira, hogy a tavalyi évben az igazgatóság döntött egy horvátországi biometán-üzem létesítéséről. Ott már folyik is a fizikai beruházás, és várhatóan 2026-ban meg is kezdi a termelést a sisaki biometán-üzem.

Ezen túlmenően több lehetőséget is vizsgálunk főbb piacainkon, Magyarországon, Horvátországban és Szlovákiában.

Itthon kik a legnagyobb versenytársak, mennyire kell megküzdeni a projektekért? És mi a helyzet a szomszédos országokban?

A biogázban nem csak az energiaipari szereplők érdekeltek, a hagyományos energiavállalatok mellett az agrárszektor szereplői is aktívak  ezen a területen. A teljesség igénye nélkül: az energiaszektor részéről a biometán ugyanúgy szerepel más hazai és  regionális  szereplőknél, illetve európai versenytársaknál is. Fejlődő iparágról beszélünk, ahol azt gondolom, hogy kifejezetten üdvözlendő a verseny és az együttműködés is. Lehet, hogy épp átvevője lesz a Mol egy más piaci szereplő által megtermelt biometánnak.  

Milyen mértékű piacbővülésre számít a Mol a biometán területén, milyen időtávon? Mikor jelenhet meg a tevékenység a csoportszintű eredményben?

Egyelőre annyit tudok mondani, hogy nagyon sok üzleti lehetőséget látunk a biometánban, és kitűnően illeszkedik a hosszútávú stratégiánkban is. Jelentős szereplő kívánunk lenni ezen a területen, de konkrét célértéket nem szeretnék megfogalmazni.

Végül térjünk át egy fontos kérdésre, ami jelentősen meghatározza a megtérülési kilátásokat. A származási garanciák (GO) fontos bevételi források a biogáz üzemeknél, van ezeknek a tanúsítványoknak létjogosultsága a magyar piacon? Vannak-e vevők itt a zöld tanúsítványra, vagy jellemzően inkább a német piac szívja fel ennek jelentős részét?

Valóban, nagy volumenében a német, svájci és más nyugat-európai piacok szívták fel eddig ezeket a tanúsítványokat. Ugyanakkor van érdeklődés Magyarországon is. Konkrét cégnevek említése nélkül, több hazai vállalat is olyan fenntarthatósági stratégiát követ, amelynek keretében hajlandóak prémiumot fizetni és megvásárolni ezeket a származási garanciákat.

Jól működik ez a GO-rendszer?

Az egész iparág arra törekszik, hogy európai szinten egységesebb elszámolási rendszer jöjjön létre. A cél az, hogy a származási garanciák egy jól regisztrált, európai szinten működő rendszerré váljanak. A 2030-tól érvényben lévő RED III direktívában is fontos szempont lesz, hogy a várhatóan megszaporodó biometán-üzemek elszámolása és a kreditek nyomon követése transzparens legyen. Németországban például voltak visszaélések ezekkel az elszámolásokkal kapcsolatban, ami nem tett jót a rendszer megítélésének.

Ennek a hatékony, integrált rendszernek a kialakítása Magyarországon a következő évek egyik fontos feladata.

Mol

Címlapkép forrása: Copyright

A cikk elkészítésében a magyar nyelvre optimalizált Alrite online diktáló és videó feliratozó alkalmazás támogatta a munkánkat.

RSM Blog

Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek

A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet