
Miért van recesszióközeli állapotban a magyar gazdaság immár három éve?
Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója szerint heterogén dolog a GDP: van, amiben jól állunk a régióban, ilyen a lakossági fogyasztás növekedése, az exportban pedig a régióval tartunk együtt. A beruházások szempontjából viszont lefelé lógunk ki a sorból, a recesszióközeli állapot ez utóbbi számlájára írható, és igazán az az érdekes, hogy a vállalati beruházások miért ilyen gyengék. Az egyik válasz szerinte a visszafogott európai konjunktúra, ami nem kedvez a kapacitásbővítésnek, a másik a bizonytalanság, amit a vámháború is táplál.
Surányi György egyetemi magántanár, az MNB korábbi elnöke szerint magas növekedés csak 2017-2019 között jellemezte a magyar gazdaságot, és ez sem volt fenntartható, hiszen túlfűtött, nem egyensúlyi pályán következett be. 2023-2025-ben kumuláltan a kormány előrejelzése alapján 19%-kal kellett volna nőnie a GDP-nek, ehelyett 1,5-2% lesz. A munkaerőtartalékok kifogytak, emellett az organikus növekedési lehetősége a magyar gazdaságnak legfeljebb évi 2%. Növekedési válság van, az elmúlt 20-25 évben kialakult szerkezettel nem tud gyorsan egyensúlyi pályán nőni a magyar gazdaság. Szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a kormány fogyasztással lobbantaná be rövid távon a növekedést, hiszen az import növekedése és ezzel a nettó export csökkenése visszahúzza a növekedést. A kulcsterületek a szociálpolitikától a K+F-ig eközben súlyosan alulfinanszírozottak.
Zsiday Viktor befektetési szakember felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt 15 évben mindössze évi 1%-kal nőtt a magyar gazdaság termelékenységnövekedése, és csupa olyan beavatkozás történt, amely ezt visszavetette. Talán nem is az a jó kérdés, miért nem nő a gazdaság, hanem az, hogy hogyan nőhetett az utóbbi másfél évtizedben ennyivel.

Min kellene változtatnia a gazdaságpolitikának?
Zsiday Viktor szerint az elmúlt 20 év a régióban sikeres volt abból a szempontból, hogy konvergálni tudtuk az unió átlaga felé, ebben a munkaerő struktúrája nagy szerepet játszott, hiszen hozzánk tudtak telepíteni például a cégek számos szolgáltató központot. A magyar gazdaságpolitika mostani irányával azonban ezek a motorok eltűnhetnek, így politikailag vissza kellen integrálódni Európába, és a gazdaságot hagyni kellene működni.
Surányi György úgy vélte, az EU-nak nem az ingyenes juttatások, hanem az európai értékrend adja az igazi hozzáadott értékét a gazdaság számára, ennek ellenére látszik az uniós pénzek hiánya, így fele annyi átutalást kap Magyarország 2024-2025-ben, mint lehetne, ami a GDP 1,5%-át teszi ki. A külső egyenlegünk szufficites, tehát még elbírná a forrásbeáramlást, a piaci verseny növelése érdekében viszont csökkenteni kellene a gazdaságfejlesztési, és növelni a K+F-re fordított összegeket, a költségvetésben súlyos átcsoportosításokat kellene tenni.
Balatoni András elmondta: a jegybank 2023-as kutatása szerint azok a cégek a versenyképesek, amelyek innoválnak és gyorsan növekednek. Kiderült, hogy 1100 ilyen cég adta az összes vállalat 0,3%-át, és a 2010-es években a magyar gazdasági növekedés 23%-át. A magyar vállalatok nagyon kevés külső forrást vonnak be, a lakosságot még mindig hitelundor jellemzi. Nem a fiskális impulzustól lesz növekedés, hanem a piacon eladható termékektől és szolgáltatásoktól.
Ár(rés)topok, bérdinamika, költségvetés
Balatoni András szerint ha a kiskereskedelmet tartós veszteségbe szorítjuk az ár(rés)stopokkal, akkor piaci alkalmazkodási folyamat ellensúlyozhatja, akár teljesen kompenzálhatja az inflációra gyakorolt lefelé irányuló nyomást, és az a baj, hogy a negatív mellékhatások tartóssá válhatnak. Az oligopolisztikusabb piacokon ugyanakkor van helye a szigorúbb versenypolitikának, vannak olyan piaci anomáliák, amelyeket érdemes kezelni.
Surányi Györgyöt az elmúlt évek jövedelem- és inflációkezelő politikája a hatvanas-hetvenes évekre emlékezteti, amikor nem lehetett kimondani az infláció szót, mégis volt infláció akkor is. Pedig annak idején jóval szofisztikáltabban kezelték az inflációt, mint most. Árstopokkal nem lehet megfékezni az inflációt, miközben túlságosan laza a fiskális és a monetáris politika, és a forint devalvációjára épít a gazdaságpolitika – mondta. Az adók nem alacsonyak, 45% a költségvetés jövedelemcentralizációja, a különadók többet hoznak be a költségvetésbe, mint a társasági adó, az inflációra ezeknek is nagy hatásuk van.

Zsiday Viktor úgy látja, az elsődleges költségvetési egyenlegben 2020 óta nagy javulást vitt végbe a kormány, de a kiélezett politikai helyzet miatt sokat költhet a következő negyedévekben. A romániai elnökválasztás első fordulója után kiderült, hogy van aggodalom a befektetőkben ezzel kapcsolatban a régiónkban is, és az USA kötvényhozamainak az emelkedése is azt mutatja, hogy érzékenyebbé váltak a befektetők. Ha éppen büntető hangulatukban éri őket egy fiskális lazítás, akkor belefuthatunk egy piaci pofonba.
Két-három év múlva mi alapján értékelhető majd sikeresnek az új jegybanki vezetés?
Zsiday Viktor szerint a legfontosabb feladat az lenne, hogy stabilizálja a forint árfolyamát, ki kell ugyanis ölni a lakosságból azt a hitet, hogy folyamatosan gyengül a forint. Innentől fogva viszont nem nagyon lesz szabadkeze az MNB-nek a kamatokban, és nem tudja támogatni a kormány gazdaságpolitikai élénkítő szándékát, mert a piac fogja kényszeríteni szükség esetén a kamatemeléseket.
Surányi György szerint sem folytatható az, hogy a forint fokozatos leértékelődésére játsszon az MNB, 2021 óta már változott ez a megközelítés, és az MNB új vezetése, úgy tűnik, fontosnak tartja, hogy a forint árfolyam stabil legyen, Surányi György szerint a reálárfolyamra is nagyon figyelni kellene. Azt a 2500 milliárd forintnyi veszteség, amit a jegybank a „core tevékenysége” kapcsán összehozott, pénzteremtéssel, „bankópréssel” finanszírozta az MNB. Ez a pénz a jegybanki programok kezdezményezettjeinél csapódott le profitként, ugyanakkor a 20% feletti infláció előállásában is szerepe volt. Érdektelen szerinte, hogy a jegybank tőkéje negatív tartományban van-e, az inflációs hatásokat kellene mérsékelni.
Balatoni András azt mondta, a megállapításokkal sok ponton tudna vitatkozni, ugyanakkor az árfolyam versenyképesjavító potenciálja ma valóban kisebb, mint korábban.

Egész napos tudósításunk a Hitelezés 2025 konferenciáról itt olvasható:
Címlapkép forrása: Portfolio
Javult a hangulat az amerikai tőzsdéken, de csak a Nasdaq zárt pluszban
A napi mélypontokról azért elmozdult a Dow és az S&P 500 is.
Kijelölték a rettegett izraeli titkosszolgálat új vezetőjét
Csúnyán megromlott a szervezet renoméja.
Legyél a Portfolio podcast rovatának új vezetője!
Ha szeretnél a magyar gazdasági közbeszédre valódi hatással lenni, itt a lehetőség!
Támad az új Covid-alvariáns, kiadták a javaslatot az új vakcinákra
Az amerikai és az európai gyógyszerfelügyelet.
Megszólalt a neves pénzember: kritikus helyzetben vagyunk
Szerinte félnünk kellene az amerikai kötvénypiacot látva.
Mi hűti le Indiát, miközben forr a világ?
Több mint egy évszázad alatt mindössze 0,7 °C-os hőmérséklet-emelkedést mértek Indiában, szemben a globális 1-2 °C-os átlagnövekedésével.
Javaslat a GDPR szerinti nyilvántartási kötelezettség egyszerűsítésére
Az Európai Bizottság összeállított egy csomagot az egységes belső piac hatékonyabb, kevesebb adminisztrációval járó működtetése érdekében, amely egy ún. egyszerűsítési javaslatcsomagot
Munkaszüneti napok, áthelyezett munkanapok 2026 - így tervezzen!
Megjelent a Magyar Közlönyben a 2026-ban esedékes ünnepnapok, pihenőnapok és plusz munkanapok végleges listája. A rendelet azt is meghatározza, hogy mely hétvégén kell majd dolgozni, és mely h
Elindult a GINOP Plusz-1.4.5-25: Támogatás a Zöld és Digitális Átálláshoz a KKV-knak
2025 júniusától új lehetőséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k), hogy technológiai megújulásukkal és fenntarthatósági törekvéseikkel lendületet adjanak a magyar gazdas
Zöld és digitális jövő a KKV-knak: itt a legújabb GINOP Plusz Hitelprogram
2025 júniusától új lehetőséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k), hogy technológiai megújulásukkal és fenntarthatósági törekvéseikkel lendületet adjanak a magyar gazdas
Mennyivel kerül többe egy horvát nyaralás, mint egy éve?
Közeleg a jó idő, egyre többen kezdik tervezni a nyaralást. A K&H felmérése alapján már az is kiderült, hogy mennyit költenének a nyaralást tervezők idén. Jelentősen, 21 százalékkal e
Így írunk mi: mérlegen az Economania első 499 írása
Blogunkon hét és fél éve jelentetünk meg rendszeresen gazdasági, pénzügyi témájú posztokat. Jubileumi, 500. bejegyzésünkben áttekintjük, hogyan alakult az olvasói érdeklődés blogunk irá
Én megmondtam
Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető banki alkalmazásokban, különösen nem akkor, ha a mobilt és az alkalmazásokat is az ujjlenyoma


- Megjelent a 100 leggazdagabb magyarról szóló lista, mutatjuk a százmilliárdos vagyonokat
- Magára hagyta szövetségesét Washington – Sokkal nagyobb háborúra készülnek?
- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Megérkeztek a számok: meglepő helyen kötöttek ki az állampapírkamatok
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.