Nagy Márton: a fogyasztással lobbantja be a növekedést a kormány, de ez nem fenntartható
Gazdaság

Nagy Márton: a fogyasztással lobbantja be a növekedést a kormány, de ez nem fenntartható

Rövid távon a fogyasztásvezérelt, hosszú távon viszont újra a beruházásvezérelt növekedésre kell alapoznunk, folyamatos költségvetési stabilitás, vagyis nulla közeli elsődleges költségvetési egyenleg mellett – jelentette ki a Portfolio csütörtöki Hitelezés 2025 konferenciájának nyitóelőadásában a nemzetgazdasági miniszter. Nagy Márton szerint a beruházásalapú gazdaság megteremtésében nagy szerepe lehet a Demján Sándor Programnak; a fogyasztást támogató, az infláció megfékezésére tett erőfeszítések pedig még nem értek véget.

Varga Mihály jegybankelnök is előadás tartott a konferencián, erről itt írtunk:

Nagy Márton előadása elején azt mondta, dicsérni és elmarasztalni se fogja ma a bankokat, ezt a várakozást tehát gyorsan le is lőtte, ugyanakkor később a piaci kamatozású lakáshitelezés jó teljesítménye miatt mégis megdicsérte a bankokat. Összességében azonban elsősorban a gazdaságpolitikáról beszélt, mint mondta:

a kormány a lehető legmagasabb növekedésért harcol - vannak kontroll alatt álló és a kormány kontrollján kívül eső folyamatok is.

A belső kereslet rendben van, a külső kereslet nincs – tette hozzá. A fogyasztás növekedése tovább erősödik a következő negyedévekben, a GDP-növekedés hajtóereje a következő negyedévekben is a fogyasztás maradhat, a beruházások 2025 végétől erősíthetik a növekedést.

A fogyasztás növekedését támogató kulcstényezőkre kiemelten figyel a kormány, ilyen prioritások:

  1. Stabil munkaerőpiac
  2. Dinamikus reálbérnövekedés.
  3. Adócsökkentő politika és nyugdíjasok támogatásának folytatása.
  4. Bővülő lakossági hitelezés.
  5. Alacsony infláció.
  6. Háborúk és kereskedelmi konfliktusok lezárása.

Nagy Márton szerint

  • A munkaerőpiac továbbra is stabil, a foglalkoztatottak száma rekordmagas szinteken mozog, míg az inaktívak száma történelmi mélyponton van.
  • A magyar munkanélküliségi ráta 2025 márciusában is a 8. legalacsonyabb volt az EU-ban.
  • 2024-ben 9,2%-kal növekedtek, a következő években 5 százalék körül növekedhetnek a reálkeresetek Magyarországon.
  • A költségvetés középpontjában a családok és a nyugdíjasok állnak.
  • A háztartási hitelezés dinamikája 2024 eleje óta töretlen, ami főként a lakáshitelezés felfutásának köszönhető. Dicséret illeti a bankokat, hiszen a piaci kamatozású hitelezés a lakáshitelezés első számú motorja.
  • Az indokolatlan áremelések több termékkört is érintenek, a kormány mindent megtesz a magas árak ellen a háztartások érdekében. A kormány számára az élelmiszerinfláció az egyik legkritikusabb dolog, és nagyon fontos az is, hogy a bankokkal és a biztosítókkal sikerült megegyezni arról, hogy 2026 közepéig nem drágítanak.
  • Az árréscsökkentésben érintett élelmiszerek forgalmának a növekedése jóval meghaladta az intézkedésben nem érintett élelmiszerekét a bevezetés óta. Az árrécsökkentésben érintett élelmiszerek forgalmának az értéke 10%-kal, a nem érintetteké 5%-kal növekedett, tehát kétszeres a különbség.
  • A kiskereskedelmi árréscsökkentés alá eső élelmiszereknél 19,9%-os, a piperáruknál 24,9%-os átlagos árcsökkenés látható.
  • A nem támogatott gyógyszerek inflációja tartósan magas szinten mozog. Árrésszabályozásról egyelőre itt szó sincs, ugyanis nem a gyógyszertárak a felelősek. A támogatott gyógyszereknél ma infláció alatti emelkedés látható, a nem támogatott gyógyszereknél viszont 10% körüli ez. Messze még a vége, sok tárgyalás várható, kéri a médiát, hogy ne borzolja a kedélyeket.
  • A szomszédunkban zajló háború lezárása és a globális kereskedelmi feszültségek enyhülése nagy mértékben élénkítené a fogyasztást.

A gazdaságpolitika fejlesztő államra építő pillérei jelentősen hozzájárulnak a beruházások visszapattanásához.

- mondta, ebben a körben említve, hogy

  • Ütemezetten halad a Demján Sándor Program megvalósítása. A Széchenyi Kártya gyakorlatilag már 3%-os kamattal érhető el, de

Az alacsonyabb hitelkamatok nagyobb hitelkeresletet okoznak, ezt jelenleg nem kapacitásbővítésre, hanem hatékonyságnövelésre, IT-fejlesztésre, zöld átállásra használják a vállalatok.

  • Az 1+1 Program kulcsfontosságú a kevésbé fejlett régiók fellendítésében és a kkv-szektor termelékenységének növelésében. Az első ütemben 183 vállalkozást támogatnak. A kkv-k beruházásait és versenyképességének fejlesztését támogatja a 100 milliárd forint keretösszegű Demján Sándor Tőkeprogram is, amelyet az MKIK-val közösen végeznek. Az elején lassabban indul be, de gyorsulni fog. 600 milliárd forintra bővül az EXIM exportösztönző hiteleinek keretösszege, ezek között beruházási hitelek is megtalálhatóak.
  • A 150 Gyár Program tervezetten több mint 10 ezer milliárd forint beruházást érint, minden feldolgozóipari ágazathathoz tartozik legalább egy projekt. Egyértelmű prioritást élvez az élelmiszeripar. A programnak köszönhetően minden vármegyében épülhet legalább egy új gyár, a projektek 55 százaléka magyar vállaltokhoz tartozhat. A 150 Gyár Program kiemelt célja a kevésbé fejlett régiók beruházásainak az élénkítése. A program gyárainak tervezetten közel harmada az élelmiszeriparhoz kapcsolódik, ezek döntö többségében hazai tulajdonúak.
  • A külkereskedelmi termékforgalom és a folyó fizetési mérleg egyenlege is tovább javult 2024-ben, ikerdeficitproblémája nincs a magyar gazdaságnak.

A költségvetési fegyelem tartása továbbra is kiemelt prioritás Magyarországon, a nulla körüli elsődleges egyenlegre koncentrálva.

  • A magyar költségvetés kamatkiadások nélkül számított, vagyis elsődleges egyenlege nulla körül várható, és GDP-arányosan az EU-s mezőny első felébe tartozik.
  • A védelmi kiadásokhoz kapcsolódó új nemzeti mentesítési szabályokból adódóan 1,5%-os GDP-arányos költségvetési mozgástér keletkezhezhet. 2021 és 2022 között a magyar kormány 0,8 százalékponttal növelte a védelmi kaiadásokat (1,1-ről 1,9-re), amit elismer az unió, és általános mogástért biztosít, vagyis arra használjuk, amire akarjuk. A maradék 0,7 százalék mehet védelmi kiadásokra. Az említett 0,8 százalékpontos mozgástérrel együtt így jövőre 2,9% helyett 3,7% lehet a hiány.

Egész napos tudósításunk itt olvasható a Portfolio Hitelezés 2025 konferenciájáról:

Címlapkép forrása: Mónus Márton / Portfolio

Kiszámoló

Én megmondtam

Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető banki alkalmazásokban, különösen nem akkor, ha a mobilt és az alkalmazásokat is az ujjlenyoma

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megjelent a 100 leggazdagabb magyarról szóló lista, mutatjuk a százmilliárdos vagyonokat
Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Portfolio Hitelezés 2025
2025. május 22.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet