Pillanatokon belül jön a kormány új intézkedése - Kinek kedveznek valójában?
Gazdaság

Pillanatokon belül jön a kormány új intézkedése - Kinek kedveznek valójában?

A kormányzati tervek szerint július 1-jétől vezetik be a CSED-extrát, amely lehetővé tenné az anyák számára, hogy gyermekük három hónapos korától visszatérjenek dolgozni, miközben a CSED 70%-át továbbra is megkapják. Az intézkedés jó lehetőséget jelent a stabil munkaerőpiaci helyzetű nőknek, ugyanakkor a hagyományos nemi szerepek elvárásaiból adódó terheket (a háztartási, gondoskodási feladatokat) nem csökkenti. Összességében elmondható, hogy a CSED-extra jól illeszkedik a családtámogatási rendszerbe, amely azokat a nőket jutalmazza, akik egyszerre produktívak (tehát minél előbb visszatérnek a munkába) és reproduktívak (vagyis minél több gyermeket vállalnak).
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Július 1-jével léphet hatályba a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997-ben elfogadott törvény azon módosítása, mely lehetővé tenné az édesanyák számára, hogy már a gyermek három hónapos korát követően visszatérjenek a munkaerőpiacra.

A dolgozó kismamák fizetésük mellett a csecsemőgondozási díj (CSED) – melynek összege megegyezik a korábbi bruttó bérrel – 70%-át kapnák meg, ez lesz az ún. CSED-extra.

Jelenleg a CSED összesen 168 napig jár az anyáknak a gyermek születése után, és eddig nem volt lehetőség arra, hogy e támogatás mellett is lehessen dolgozni. Az új intézkedés bizonyára leginkább azoknak kedvez majd, akik tudnak távmunkában a gyermekük mellől dolgozni.

A hosszútávú hatásokat még korai lenne megjósolni, első körben inkább vizsgáljuk meg, hogy ez az új támogatási forma hogyan illeszkedik a kormányzat két legfontosabb elvéhez: a munkaalapú társadalom, illetve a hagyományos család eszméjéhez.

Welfare helyett workfare

2010 óta a támogatásokra való érdemesség legfőbb alapja a munkaviszony lett, mely a családtámogatási rendszeren is jól látszik.

  • A társadalombiztosítási jogviszonyhoz kötött pénzbeli ellátások meglehetősen jól követik az inflációt,
  • míg az univerzális juttatások, melyek minden családnak járnak, szinte teljesen elveszítették az értéküket. Különösen jó példa erre a sokat emlegetett családi pótlék, melynek összege egy gyermekre még mindig csak 12.200 forint havonta.

Amennyiben egy piramisként képzeljük el a rendszert, jól látszik, hogy a családok legszélesebb köre az univerzális támogatásokra jogosult, melyek azonban összegüknél fogva alkalmatlanok arra, hogy védelmet nyújtsanak a szegénység ellen.

Ezzel szemben a következő szint, ahol a munkaviszony-alapú ellátások foglalnak helyet, összességében elég jó lehetőségeket biztosít. Itt helyezkedik el a CSED, illetve majd a CSED-extrát is ide sorolhatjuk később. Amennyiben megnézzük a kormány korábbi intézkedéseit, láthatjuk, hogy a gyermek 2 éves koráig járó gyermekgondozási díj (GYED) esetében is létrejött annak idején a GYED-extra, mely szintén a munkaerőpiacra való visszatérést kívánta segíteni egy viszonylag jó támogatási összeg mellett.

A családi adó-és járulékkedvezmény szintén egy nagyon fontos eszköz, melyet a legjobb helyzetű nagycsaládok tudnak a leginkább kihasználni. Ez a támogatási forma már a 90-es évek elején is jelen volt, ugyanakkor az első Orbán-kormány a rendszer egyik központi elemévé tette az összegek folyamatos emelésével és a felső plafon eltörlésével.

Amennyiben elérünk a piramisunk csúcsára, láthatjuk, hogy a legmagasabb összegű családtámogatási elemek, mint például a CSOK vagy a babaváró csak egy szűk, jól behatárolható körnek érhetők el. Itt többnyire hitelalapú támogatások és adókedvezmények, adómentességek szerepelnek, melyek döntő része 2010 után került bevezetésre. Utóbbi kapcsán érdekes lehet a két-és háromgyermekes anyák SZJA-mentessége, mely már egy jóval szélesebb kört fog érinteni, így az alábbi ábra lehetséges, hogy módosításra szorul a későbbiekben.

2025-05-17_01h45_44
A magyar családtámogatási rendszer pénzbeli ellátásai. Az ábra nem tartalmazza a szolgáltatásokat (pl.: bölcsődék) és a speciális élethelyzetekre vonatkozó ellátásokat sem (pl.: GYOD, árvasági ellátás).

Fókuszban a hagyományos család

A másik fontos szempont, melyet a kormány rendszeresen hangsúlyoz, az a hagyományos család „megmentése” vagy „újjáélesztése”. Hogy mit is jelent ez, ahhoz jó útmutatót ad többek közt az Alaptörvény L) cikke, mely szerint a család egy anyából (vagyis nőből, feleségből), egy apából (vagyis férfiból, férjből), az ő házasságukból és gyermekükből, jó esetben gyermekeikből áll. (Ebből adódik a kérdés, hogy vajon az egyszülős családok, élettársak, gyermektelenek, azonos nemű párok családnak nevezhetők-e. A kérdés messzire vezet, melyhez e cikk keretei nem elegendőek.)

Elmondható továbbá az is, hogy a kormány elkötelezett a hagyományos szerepek mellett is, vagyis a nő feladata a háztartás vezetése és a gyermekgondozás, míg a férfié a kenyérkeresői funkció. Ez utóbbi jól látszik abból is, hogy

a családtámogatási rendszer nem tartalmaz semmiféle olyan elemet, melynek deklarált célja lenne a nemek közti egyenlőség megteremtése.

Fontos megjegyezni, hogy a gyermekgondozási szabadságokat már évtizedek óta igényelhetik férfiak is, szóval technikailag adott a lehetőség, ugyanakkor a gyermek otthoni gondozása még mindig jelentős részben a nőkre jellemző. Ennek egyik legfőbb oka a fizetésbeli különbségek, melyek mérséklése szintén nem deklarált cél.

Gyereket neveljen vagy dolgozzon?

Amennyiben összehasonlítjuk a munkaalapú társadalom elvárásait és a hagyományos szerepeken nyugvó család fogalmát, látható, hogy e kettő erős ellentétben áll egymással. A nők a kormány álláspontja alapján természetüknél fogva gondoskodók, családcentrikusak, azonban nem számíthat támogatásra az az anya, aki valóban kizárólag a gyermeknevelésnek, háztartásnak él.

A családtámogatási rendszer, melybe jól illeszkedik a CSED-extra is, azokat a nőket jutalmazza, akik egyszerre produktívak (tehát minél előbb visszatérnek a munkába) és reproduktívak (vagyis minél több gyermeket vállalnak).

A rendszer a munka-magánélet összeegyeztetését is a nőkre hárítja, ugyanis semmilyen törvényi szabályozás nincs arra vonatkozóan, hogy a férfiak is jobban kivegyék a részüket a háztartási, gondoskodási feladatokból. A CSED-extra és a hozzá hasonló támogatások tehát összességében jó lehetőséget jelentenek a stabil munkaerőpiaci helyzetű nőknek, ugyanakkor a hagyományos szerepek elvárásaiból adódó terheket nem csökkentik.

A CSED-extra létrehozásakor a döntéshozók a választás szabadságát hangsúlyozták, mely valóban üdvözlendő törekvés. A valódi szabadsághoz azonban átfogó, nemek közti egyenlőséget támogató politikákra, jogszabályokra lenne szükség.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Make Europe Stock Great Again

A legtöbben azt hitték - jogosan -, hogy Trump visszatérése új aranykort jelent majd az amúgy is felülteljesítő amerikai piac számára. Hát, ebből eddig nem... The post Make Europe Stock Great

Holdblog

Lakásom van, vagyonom nincs?

Prominens magyar politikus: úgy látom, a migrációval - mindegy, hogy országhatárokon át, vagy belül - csak a baj van. Prominens közgazdász bárhol a világon: a... The post Lakásom van, vagyonom

Összkép

10 éves az Összkép Magazin

Rengeteg cikk, sok alapos elemzés, és jó pár szép és erős gondolat a 10 év eredménye. Talán valami többet is létrehoztunk: egy szellemi és lelki megközelítést, ami segít jobban megérteni

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Drámai időjárás-előrejelzés érkezett: ekkor robbanhat be a pokolian forró nyár Magyarországon
Portfolio Hitelezés 2025
2025. május 22.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet