Nagy Márton: az utolsó véremig harcolok
Gazdaság

Nagy Márton: az utolsó véremig harcolok

A nemzetgazdaságért felelős miniszterként belső harcot vív a kormányban a magyar kis- és középvállalkozások támogatása érdekében Nagy Márton - derült ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett Termelékenységi Konferencia 2025 című rendezvényen. A nemzetgazdasági miniszter arról is beszélt, hogy más irányba kellene elmozdulni a gazdaságfejlesztés terén, sokkal kevésbé emberi erőforrás- és energiaintenzív iparágakra kellene fókuszálni, példaként említette a gyógyszeripart, az élelmiszeripart és a turizmust. Az elmúlt 2-3 évben értékelése szerint nőtt a magyar gazdaság függősége a német gazdaságtól, ami a növekedési esélyek szempontjából nem előnyös, és elmondása szerint a dél-koreai vagy kínai akkumulátorgyárak megjelenése a magyar gazdaságban csak tovább növeli a német gazdaságnak való kitettséget. A tárcavezető elismerte, hogy a bérek tekintetében a magyar gazdaság le van maradva, ezért természetes a bérnyomás. Amellett érvelt, hogy nem kell félni a minimálbér emelésétől, de a béremeléseknek igazodnia kell a gazdaság teljesítőképességéhez.
A magyar gazdaság kilátásaival, helyével az újraformálódó világgazdasági rendben kiemelten foglalkozunk a Portfolio gazdasági csúcskonferenciáján, a Budapest Economic Forumon. Ne maradj le róla, jelentkezz Te is!

Nagy Márton a kormányon belül is harcol

A miniszter arról beszélt az NGM szakmai támogatásával szervezett konferencián mondott, "A bér és a termelékenység kapcsolata című" előadásában, hogy ma a legnagyobb dilemma a magyar gazdaságban, hogy a beruházási aktivitás már két éve csökkenti a GDP növekedését.

Ha a gazdaságnak nem megy jól, a cégek nem tudják kigazdálkodni a béremeléseket, és így a fogyasztás sem megy jól. Vagyis a magyar gazdaságban minden mindennel összefügg. A fogyasztás és a beruházások alakulása az elmúlt időszakban kettéváltak, de ez nem fenntartható - értékelte.

Kapacitásnövelő beruházás, valamint hatékonyságnövelő beruházás - ez a két beruházás létezik a miniszter értékelése szerint. Németország a víz alatt van, és egész Európa szenved - mondta a miniszter.

A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a kkv-kat támogassuk. Harcokat bonyolítottam le a kormányon belül, és ezt a hétvégén is folytattam, hogy a Demján Sándor 1+1 program keretében bejött 130 milliárd forintnyi igényt mind kifizesse a kormány és amellett érvelek, hogy ők mindannyian kapjanak ilyen forrást. Ez 1800 céget érint - mondta.

Nemzetgazdasági miniszterként az utolsó véremig kell harcolnom - mondta saját céljaként.

Nagy Márton értékelése szerint a magyar termelékenység minden dimenzió mentén tovább fejlesztendő. Az ágazatok között jelentős eltérések láthatóak a munkatermelékenységben Magyarországon, jellemzően pedig mindegyik elmarad az EU-s átlagtól - fogalmazott.

A nemzetgazdasági miniszter új ágazatokat fejlesztene

A külföldi tulajdonú vállalatok hatékonyabbak a magyaroknál. Több dimenzióban fennáll a magyar gazdaság dualitása - folytatta Nagy Márton, aki szerint a különböző mutatók szerint a digitalizáció terén nagyon le vannak maradva a magyar cégek. Ebben csak akaratra van szükség a vállalatok részéről, ez rajtuk múlik és a tudásátadáson, tudásmegosztáson, nem úgy, mint az energiaköltségek problémája esetében. Ott be kell avatkozni - mondta.

Magyarország energia- és erőforrás intenzívebb az EU átlagánál, régiós összehasonlításban pedig közepes - húzta alá.

Sokkal erősebb termelékenységnövekedést kell elérni az emberi erőforrás-termelékenység esetében - mondta. Olyan iparágakba kell menni Nagy Márton szerint, ami

  • kevésbé emberi erőforrásintenzív,
  • magyar tulajdonú,
  • kevésbé energiaintenzív.

3 iparágra kellene fókuszálni: élelmiszeripar, gyógszeripar, turizmus - emelte ki példaként. Ez nem azt jelenti, hogy az akkumulátoripart el kell felejteni, hanem más szektorokra kell nagy hangsúlyt fektetni.

A Németországtól való függőségünk iszonyú magas és az elmúlt 2-3 évben tovább erősödött - húzta alá. Ha a magyar gazdaságban megjelenik egy koreai vagy kínai akkumulátorgyár, az nem azt jelenti, hogy diverzifikáltunk, hanem azt, hogy jobban erősödött a kitettségünk a járműipartól és a német ipartól - mondta.

Fel kell tenni, hogy jó-e az ilyen mértékű kereskedelmi függőség Németországtól

- húzta alá.

Bérmegállapodás: újratárgyalásra felkészülni

Nagy Márton rámutatott: a minimálbér tekintetében az utolsó előtti helyen van Magyarország, az effektív minimálbér tekintetében pedig a 19. az ország.

Bérben tehát le vagyunk maradva

- jelezte.

A nyomás, hogy bért kell emelni, jelen van tehát a magyar gazdaságban, de ez a bérkonvergencia olyan helyzetben érkezett, amikor a német gazdaság szenved. Ez a két folyamat feszül egymásnak. Meg kell érteni a munkavállalókat, hogy magasabb bért akarnak. Azt is meg lehet érteni, hogy a kkv-k ezt nem bírják kitermelni, mert nem olyan a helyzet - értékelte az aktuális gazdasági folyamatokat.

Ezt nyitottsággal kell kezelni, hogy az NGM mindkét felet megérti - tette hozzá.

Nem kell félni a minimálbér emelésétől,

ha eléri a rendszeres átlagkereset 50%-át, az is csak legfeljebb minimális kockázatot jelent - üztente a miniszter.

Ha jövőre nem fog 10%-kal emelkedni az átlagbér, akkor a minimálbér sem tud 13%-kal emelkedni, csak kisebb mértékben - jelezte.

Emlékeztetett: van érvényben egy bérmegállapodás, és szerinte a szöveg szerint nincs szükség a megállapodás újratárgyalásra. Ez a szöveg, de a közgazdaságtan mást mond: a GDP növekedésének lassulása, és az infláció emelkedése nem jó a kkv-knak.

Ezért a bérmegállapodásról szóló vitát meg kell nyitni októberben - értékelte.

A minimálbért keresők elsősorban a kereskedelemben, az építőiparban, a turizmus-vendéglátásban dolgoznak.

A megfelelően megválasztott, a gazdaság fundamentumai által támogatott béremelkedés képes növelni a termelékenységet - hangoztatta a tárcavezető.

Előadása végén három fontos üzenetet fogalmazott meg Nagy Márton:

  • EU-s összevetésben még mindig alacsonyak a magyar bérköltségek.
  • A minimálbér-emelés növelheti a vállalkozások termelékenységét.
  • A béremeléseknek igazodnia kell a gazdaság teljesítőképességéhez.
nagy márton nemzetgazdasági miniszter
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszédet mond a Termelékenységi konferencián, a minisztérium és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) közös budapesti rendezvényén 2025. május 26-án. Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Mennyire termelékenyek a magyar kkv-k?

Nagy Elek, az MKIK elnöke a konferenciát megnyitó "Siker és hatékonyság a gazdaságban - Partnerségben a kamarával" című prezentációjában kifejtette: ma különösen időszerű egy ilyen témájú konferencia, mert a nehéz helyzetben a hatékonyság tudja túllendíteni a holtponton a vállalkozásokat. A konferencia célja utat mutatni a kkv-knak a hatékonyságnövelés irányába - mondta. A termelékenység fogalmát gyakorlati oldaláról igyekeznek bemutatni 4 szereplő részéről: kamarai, kormányzati, tanácsadói és vállalati szemszögből. Nagy Elek meggyőződése, hogy a magyar cégek legnagyobb kihívása, hogy hogyan tudnak felzárkózni az európai versenytársakhoz.

Munkahelyek megőrzése, bérek növekedése, fenntartható gazdasági növekedés - ezeket a célokat emelte ki a kamara elnöke, amelyek elérése érdekében szükség van a termelékenység javítására. Aláhúzta:

a magyar kkv-k termelékenysége nemzetközi összevetésben kedvezőtlen.

A hazai kkv-k sikerességének 3 fő sikerkritériumát is azonosította a kamara: tudás, piac, tőke.

Példaként említette a kamarai lépések között: digitális ébresztőprogramot tervez a kamara, ami 10 ezer vállalkozás részére segít a tudatos digitális úton való elindulás érdekében.

nagy márton nagy elek mkik ngm
Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Termelékenységi konferencián, a minisztérium és a kamara közös budapesti rendezvényén 2025. május 26-án. Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Címlapkép forrása: MTI Fotó/Hegedüs Róbert

Holdblog

A piacok bosszúja: késik de nem múlik

Más országok hasonló teljesítménnyel egy gyenge B-besorolásra lennének csak jók, valahol a feltörekvő gazdaságok szintjén - erős kijelentés az USA adósságáról, de igaz lehet. A... The pos

Holdblog

Make Europe Stock Great Again

A legtöbben azt hitték - jogosan -, hogy Trump visszatérése új aranykort jelent majd az amúgy is felülteljesítő amerikai piac számára. Hát, ebből eddig nem... The post Make Europe Stock Great

Holdblog

Lakásom van, vagyonom nincs?

Prominens magyar politikus: úgy látom, a migrációval - mindegy, hogy országhatárokon át, vagy belül - csak a baj van. Prominens közgazdász bárhol a világon: a... The post Lakásom van, vagyonom

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Az egész világ egyetlen vadászgépről beszél: azt mondják, a legmodernebb európai gépeket győzte le a J-10C
Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet