Csiki Gergely

Csiki Gergely

lapigazgató

Csiki Gergely a Budapesti Corvinus Egyetemen végzett pénzügy főszakirányon 2008-ban. Utolsó egyetemi évének végén csatlakozott a Portfolio.hu csapatához makrogazdasági elemzőként. 2013-tól látja el a cégnél a lapigazgatói feladatokat. 2012-ben CEFA diplomát szerzett a Nemzetközi Bankárképző Központ EFFAS-képzésének sikeres elvégzése után. Újságírói munkáját 2014-ben Junior Prima díjjal ismerték el, Magyar Sajtó kategóriában. Lapigazgatói feladatai mellett a hazai költségvetés és magyar egészségügyi rendszer témájában ír rendszeresen elemzéseket, készít szakmai interjúkat. A magánegészségügyi piac találkozási pontjává vált Private Health Forum szakmai programjának felelőse.
Kapcsolatfelvétel
Cikkeinek a száma: 1291
A szemünk láttára változik meg az NBA-csapatok versengése

A szemünk láttára változik meg az NBA-csapatok versengése

Rendkívül izgalmas volt az NBA legutóbbi szezonja, sorozatban a hetedik idényben avatták a hetedik új bajnokot, a verseny kiélezett, hatalmas meglepetéseknek lehettek szemtanúi a rajongók a rájátszásban is és újra 7 meccsen dőlt el a nagydöntő. Közben a pénzügyi szabályrendszer miatt újfajta ökoszisztéma kezd kialakulni a ligában, és azt is látni, hogy olyat csinálnak az NBA-csapatok, amit 30-40 éve nem láttunk. Ráadásul valósággal izzik a profi kosárlabda üzleti világa, a dollármilliárdok csak úgy repkednek, a tulajdonosváltások gyakoribbá váltak. Egy ilyen helyzetben értékeltük az NBA szezonját, kilátásait, üzleti oldalról is, már-már hagyományosan, sorozatban a harmadik alkalommal Tőrös Balázs tartalomgyártóval, a Portfolio Checklist hétvégi különkiadásában. Az NBA-szakértővel arról is beszéltünk részletesen, hogy – ha részvénybefektetésként tekintenénk 1-1 csapatra – mely franchise-okat érdemes longolni és melyeket shortolni jövőbeli kilátásaik fényében. Egyúttal hozott egy nagyon érdekes szakértői jóslatot is magával. Az biztos, a következő szezon is mozgalmas lesz, ezért érdemes követni az amerikai profi kosárlabdát, nem csak rajongóknak.

Mit hozott a modellváltás a Szegedi Tudományegyetemen? (Interjú)

Mit hozott a modellváltás a Szegedi Tudományegyetemen? (Interjú)

Mára csaknem 25 ezer hallgatója van a Szegedi Tudományegyetemnek, melynek az elsődleges érdeke az államilag finanszírozott helyek feltöltése, de mellette nagyon fontos a fizetős hallgatók toborzása, legyen az hazai vagy külföldi - tudtuk meg Fendler Judit kancellártól, akivel a modellváltás eddigi tapasztalatait értékeltük. Az interjúból kiderült az is, hogy a tudományegyetem bevételei 2021 óta 120 milliárd forintról 275 milliárd forintra nőttek, vagyis gigantikus intézményről beszélünk, amelynek szerteágazó feladatai vannak. Az oktatás, képzés, kutatás, egészségügyi ellátás mellett építi kapcsolatait a vállalati szektorral, így például a régióba betelepülő nagyobb vállalatokkal, mint a BYD, vagy a Rheinmetall. A kancellár arról is beszélt, hogy az egyetemeknek az új rendszerben már a piacon kell eladniuk magukat, ez pedig szemléletváltást feltételez mindenki részéről. Leszögezte: az egészségügyi ellátás területén folyamatosan dolgozni kell, a megfelelő szakembergárda megtartása a legfontosabb feladat ezen a téren. Részletesen beszélt az egyetem magánegészségügyi lábáról is.

Nagy bejelentést tett a kormány, indulhat a költekezés

Nagy bejelentést tett a kormány, indulhat a költekezés

A kormány az uniós költségvetési szabályrendszer lehetőségét kihasználva megnyitja a Gazdaságfejlesztési Keretet címmel jelent meg csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye, amely arról szól, hogy 2026-ban célzott többletkiadásokra költ a költségvetésből, az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradék élesítésével. Részletesen bemutatjuk, hogy milyen "költségvetési varázspálca" került a kormány kezébe (ami egyszerre növelheti a költségvetés kiadási oldalát, bizonyos szintig büntetésmentesen), és ez milyen következményekkel járhat.

Ezért sem jutsz be az állami kórházakba

Ezért sem jutsz be az állami kórházakba

A kórház falain kívül tartják a beteget, ez a hálapénz megszüntetésének egyik hátrányos következménye - jelezte Ónodi-Szűcs Zoltán, a Debreceni Egyetem egészségügyi kancellár-helyettese a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság által szervezett keddi IME Egészségpolitika és egészségügyi rendszerek című konferencián. Létrejött és felerősödött a kettős praxis rendszere, az állami- és a magánegészségügyben egyaránt dolgoznak a szakemberek és ennek a gyógyításban lecsapódó gyakorlati következményeit mutatta be a szakember. A rendezvényen hangsúlyosan szó volt a betegútmenedzsment aktuális kihívásairól.

Így védekezhetünk mi is a rettegett betegség, a rák ellen

Így védekezhetünk mi is a rettegett betegség, a rák ellen

Napjainkra gyökeresen megváltozott a daganatos betegek ellátásának rendszere és lehetőségei, ezáltal az esélyek is. Ennek köszönhető, hogy a rákos betegségek nagy része ma már krónikus betegség, ami azt jelenti, hogy gyógyítható és együtt lehet vele élni, akár áttétes betegség esetén is - fejtette ki a Portfolio-nak adott interjújában Dank Magdolna, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója, aki elismerte azt is, hogy miközben elvileg minden magyar beteg számára kidolgozottak a járható betegutak, a napi valóságban ez nem mindig látható. Azt is kiemelte, hogy a gyógyulás és a kezelés komplex folyamat. Ehhez pedig közösségben kell gondolkodni, mind a betegnek, mind pedig az orvosi csapatnak. A fő üzenet: közösségben könnyebb. És Dank Magdolna azt vallja, hogy ugyanez igaz a megelőzésre is. Arról is beszélgettünk a főigazgatóval, hogy mely betegségek a leggyakoribbak, hol alakulnak ki a leginkább rákos elváltozások és egyáltalán milyen okokra vezethetőek vissza. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy egyes daganatok egyre gyakrabban fiatalabb korban jelennek meg betegeknél és a daganatkutatások fókuszába került éppen ezért ez a terület. Az interjúban részletesen foglalkozunk a prevenció fontosságáról, sorra vesszük, hogy mit tehet az egyén saját egészsége legjobb védelme érdekében, és ennek kapcsán nem csak a nagyon fontos szűrővizsgálatokat érintjük. Rákérdeztünk azokra a hírekre is, miszerint van olyan forgatókönyv, amelynek keretében az intézet önállósága megszűnne a jövőben.

Megszavazták a 2026-os költségvetést, és már látni, mikor jön az igazi feketeleves

Megszavazták a 2026-os költségvetést, és már látni, mikor jön az igazi feketeleves

Jövőre vállalt 3,7%-os hiánycéllal megszavazták a keddi napon a 2026-os költségvetést a parlamenti képviselők. Ez az a büdzsé, amiről már most sejteni lehet, hogy főbb paramétereiben fenntarthatatlan. Elemzői, piaci és hitelminősítői várakozások pedig arról szólnak, hogy a kormány a jövő évi parlamenti választások előtt költekezésbe kezd majd, így az igazi költségvetési feketeleves már a választások után felálló kormányra marad.

Magyar magánegészségügy: üzlet, de másképp

Magyar magánegészségügy: üzlet, de másképp

Az állami egészségügyből kiszoruló tömegek egyre inkább a magánegészségügyben találnak valós alternatívát. A privát szektor bővülése ugyanis 2024-ben sem állt meg, a legnagyobb intézmények árbevétele átlagosan 18%-kal növekedett tavaly - derül ki a Portfolio átfogó körképéből, melynek keretében a legnagyobb 30 magánegészségügyi szolgáltató tavalyi beszámolóját vizsgálta meg. A hálapénz magánosodása, vagy inkább "magánosítása" tehát aktívan zajlik Magyarországon, ez a kereslet pedig húzza magával a teljes szektort és a nagyívű fejlesztéseket. A nyereségesség tekintetében viszont teljesen szétszakadt a mezőny, de ezeket a szempontokat cikksorozatunk második részében elemezzük.

Megjött a Moody's friss ítélete Magyarországról

Megjött a Moody's friss ítélete Magyarországról

Megerősítette Magyarország eddig is érvényben lévő Baa2 adósbesorolását a Moody's Investors Service péntek késő esti döntésével. Figyelmeztető jelzés viszont, hogy a negatv kilátás is fennmaradt. A hitelminősítő közleményében hangoztatja, hogy ez a mostani közzététel nem jelent hitelminősítési intézkedést, az időszakos felülvizsgálat zárult most le. A legnagyobb kockázatként az uniós források jelentős részének végleges elbukását és a parlamenti választások előtt esetlegesen meglóduló költségvetési kiköltekezést azonosították.

Így halad az akció a gyógyszerár-akciók érdekében

Így halad az akció a gyógyszerár-akciók érdekében

Több egyeztetést is lefolytatott Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter csütörtökön bizonyos gyógyszerek árrésének csökkentéséről, a piac szereplőivel - derül ki a tárcavezető Facebook-oldalán keresztül megvalósuló kommunikációból. A részletek egyelőre nem ismertek, nagyon sok a kérdőjel, csak annyi volt kiolvasható legutóbb, hogy több mint 30 gyógyszer áráról tárgyalnak. Az érintettek egyelőre kivárnak az idő előtti "kibeszéléssel".

Ez a magyar versenyképesség kulcsa

Ez a magyar versenyképesség kulcsa

Az egyik legnagyobb magyar vállalatcsoport, az egyik legmeghatározóbb tanácsadócég, valamint egy sikeres hazai vállalkozás szemszögéből ismerhette meg a Termelékenység 2025 konferencia közönsége a magyar versenyképesség kulcsösszetevőit. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, valamint Nagy Elek MKIK elnöke előadását követően Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója, Jánoskuti Levente, a McKinsey & Company ügyvezető partnere és Majoros Csaba, a Csaba Metál Zrt. vezérigazgatója osztotta meg gondolatait arról, hogy mire van szüksége hazai kkv-szektornak fejlődésük érdekében. Mindhárom előadás lényegét egy fontos üzenetben is össze lehet foglalni: folyamatos fejlesztés nélkül nincs stabilitás, mert akkor a versenyben könnyen elbukhatnak a vállalkozások.

Nagy Márton: az utolsó véremig harcolok

Nagy Márton: az utolsó véremig harcolok

A nemzetgazdaságért felelős miniszterként belső harcot vív a kormányban a magyar kis- és középvállalkozások támogatása érdekében Nagy Márton - derült ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett Termelékenységi Konferencia 2025 című rendezvényen. A nemzetgazdasági miniszter arról is beszélt, hogy más irányba kellene elmozdulni a gazdaságfejlesztés terén, sokkal kevésbé emberi erőforrás- és energiaintenzív iparágakra kellene fókuszálni, példaként említette a gyógyszeripart, az élelmiszeripart és a turizmust. Az elmúlt 2-3 évben értékelése szerint nőtt a magyar gazdaság függősége a német gazdaságtól, ami a növekedési esélyek szempontjából nem előnyös, és elmondása szerint a dél-koreai vagy kínai akkumulátorgyárak megjelenése a magyar gazdaságban csak tovább növeli a német gazdaságnak való kitettséget. A tárcavezető elismerte, hogy a bérek tekintetében a magyar gazdaság le van maradva, ezért természetes a bérnyomás. Amellett érvelt, hogy nem kell félni a minimálbér emelésétől, de a béremeléseknek igazodnia kell a gazdaság teljesítőképességéhez.

Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei

Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei

Teljessé váltak a kormány tervei, a költségvetésről szóló törvényjavaslat, valamint az adócsomag után benyújtotta ugyanis a napokban a jövő évi költségvetés fejezeti köteteit, amelynek a legérdekesebb része a Nemzetgazdasági Minisztérium középtávú frissített makrogazdasági előrejelzése, valamint a büdzsé főszámai 2026 után. Ebből kiolvasható például az is, hogy a kormány 2027-től megint nem számol az extraprofitadókból származó bevételekkel.

Jön az újabb árrésstop? Kiderült, melyik területen avatkozna be a kormány

Jön az újabb árrésstop? Kiderült, melyik területen avatkozna be a kormány

Greskovits Dáviddal, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnökével egyeztetett hétfőn Nagy Márton – derül ki a nemzetgazdasági miniszter facebook-posztjából. A megbeszélés témája a nem támogatott gyógyszerek árának jelentős növekedése volt, ami a minisztérium múlt heti kommunikációja után arra utalhat, hogy ezen a területen tervez ismét beavatkozni az árakba a kormány.

Egészségesen élnek a magyarok? Most kiderül az igazság!

Egészségesen élnek a magyarok? Most kiderül az igazság!

A felsőfokú végzettséggel rendelkező, fővárosban élő 30-39 év közötti lakosok érzik a leginkább jónak egészségi állapotukat - derül ki a 21 Kutatóközpont Portfolio megbízásából készített reprezentatív kutatásából. Ebben arra is rákérdezett a kutatóintézet, hogy kik részesítik előnyben az egészségügyi szűréseket, kik és mikor fordulnak problémáikkal orvoshoz, és a magyarok mit tesznek annak érdekében, hogy egészséges életmódot folytassanak. A felmérés az egészséges életmód több dimenzióját is megragadta (táplálkozás, mozgás, alvás, stressz, lelki egészség), és nagyon érdekes megállapítása, hogy az iskolai végzettség alapján nagyon megosztott a társadalom abban, hogy mennyire étkezik egészségesen.

Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden

Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden

A kormány a 2026-os költségvetés korai megalkotásával párhuzamosan beterjesztette a parlamentnek a legújabb adóváltozásokat, amelyek jövőre lépnének életbe. Fontos, és az érintett ágazatok szempontjából nem túl biztató lépés, hogy az eddigi veszélyhelyzeti rendeletekben szabályozott extraprofitadók törvényben fognak tovább élni. Közben a kormány bezár egy kiskaput is a papíron nagyon sokat kereső és dolgozó nyugdíjasok előtt. Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat, az RSM szakértőinek segítségével.

Megvan, hogyan kezeli a fontos veszélyt jövőre a kormány

Megvan, hogyan kezeli a fontos veszélyt jövőre a kormány

Fontos kiadási tételek számára csinált helyet a kormány a 2026-os költségvetésben - derül ki a napokban beterjesztett 2026-os büdzséről szóló törvényjavaslat kiadási oldalának részletes elemzéséből. Ami nagyon érdekes, hogy összességében az inflációtól jócskán elmaradó, lényegében stagnáló kiadási főösszeget vállalt be a kormány 2026-ra a 2025-ös tervekhez képest.

Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz

Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz

Gerlaki Bence adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkár ismertette a kedd éjszaka benyújtott, 2026-os évet érintő adómódosításokat egy szerda délelőtti háttérbeszélgetésen. Előrevetítette, hogy ősszel lehetnek még adómódosítások, amelyek a jövő évet érintik. Elmondása szerint jövőre a kormány 530 milliárd forintos adóbevételt vár a fennmaradó extraprofitadókból, ami lényeges csökkenés a korábbi évekhez képest. Arra is emlékeztetett, hogy a legjelentősebb adóügyi lépéseket, amelyek a családokat érintik, a parlament már elfogadta, ezzel kapcsolatban most néhány fontosabb technikai módosítást hajt végre a kormány. Arról is beszélt, hogy az adómentesség és adókedvezmény-növelés nyomán javulni fog a háztartások jövedelmi helyzete és bíznak abban, hogy mivel ezek tartós családtámogató intézkedések, a fogyasztók óvatossági motívuma is enyhülni fog, ez pedig tovább támogatja a gazdaság növekedését jövőre is.

Hatalmas pénzt kapott és nem is akárhonnan a magyar fejlesztés, ami a vakság egy formája ellen hirdetett harcot

Hatalmas pénzt kapott és nem is akárhonnan a magyar fejlesztés, ami a vakság egy formája ellen hirdetett harcot

Hét év munkájával sikerült a svájci Molekuláris és Klinikai Szemészeti Intézetben (IOB) - magyar tudományos együttműködéssel - megvalósítani azt a fejlesztést, hogy a precíz génszerkesztés technológiáját adaptálták a szem fényérzékelő részére, a retinára. Az eredmény lenyűgöző a maga nemében: 5-ből 3-4 sejtet genetikailag helyre tudtak hozni. Mindezt György Bence, az IOB szemészeti transzlációs kutatócsapatának vezetője osztotta meg a Portfolio-val, és a lapunknak adott interjújában arról is beszélt, hogy a kutatócsapat milyen aktuális projekteket visz a vakság meggyógyítása érdekében, milyen finanszírozást tudtak bevonni a nemzetközi porondon és milyen tervekkel rendelkezik a következő évekre a Roska Botond által vezetett team. A cél, hogy bizonyos betegeknél magas felbontású látást érjenek el.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Bármelyik pillanatban elsöprő támadást indíthat a nagyhatalom – Nyakunkon az újabb pusztító háború?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.