
Szemléletes új grafikonokkal bővült a magyar villamosenergia-rendszert irányító MAVIR honlapján található adatpublikációk köre július első napjaiban. A chartok és az ezek alapját képező tájékoztató jellegű valós idejű adatok pontos és - a grafikonok kedvelői számára - érdekes képet adnak a hazai villamosenergia-rendszer folyamatairól. Az új ábrák között akad olyan, amely az áramtermelés erőművi forrástípus szerinti összetételének alakulását már a háztartási méretű kiserőművek (HMKE-k) és a saját célra termelő erőművek (SCTE-k) termelésével együtt mutatja be, illetve olyan is, amely a HMKE-k konkrét kibocsátáscsökkentő hatását illusztrálja.
Mivel a zömében napelemes rendszereket jelentő HMKE-k és SCTE-k hivatalosan nem képezik a magyar villamosenergia-rendszer részét, ezek termelése eddig külön grafikonokon (és az ezekhez kapcsolódóan letölthető tábálázatokban) volt csak követhető. Az utóbbi években azonban a döntően lakossági HMKE-k és a céges SCTE-k beépített teljesítőképessége és termelése olyan mértékben bővült, hogy
az országos áramellátás (és a kapcsolódó kihívások) tekintetében is megkerülhetetlen tényezővé váltak.
A háztartási és céges napelemek országos áramtermelésben betöltött jelentőségét jól szemlélteti az alábbi grafikon, amely a bruttó üzemirányítási mérések alapján ábrázolja a hazai erőművi termelés primer források szerinti megoszlását és az import-export szaldót, a HMKE- és az SCTE termelés figyelembevételével. (Az ábra az erőművek önfogyasztását is tartalmazó bruttó termelési értékeket mutatja, de az oldalon található más grafikonok és az erőművek önfogyasztását nem tartalmazó nettó adatokat is szemléltetik.)

A grafikon és a táblázatban letölthető adatok megmutatják egyebek mellett azt is, hogy
bizonyos időszakokban a hazai háztartási napelemes rendszerek termelése már meghaladja a Paksi Atomerőmű termelését is.
Így volt ez például múlt csütörtökön, július 3-án, vagyis a legutóbbi hőhullám tetőzésekor is, amikor az idei nyár második legnagyobb rendszerterhelési értéke született meg a klímaberendezések fokozott használata miatt. Ezen a napon körülbelül délelőtt 10-től 16 óráig a HMKE-k folyamatosan többet termeltek, mint Paks; igaz, ehhez az is kellett, hogy az egyik paksi blokk éves karbantartás miatt ne üzemeljen.
Az ábrából és a kapcsolódó adatokból az is kiderül, hogy aznap a teljes hazai áramtermelés - a HMKE-k és SCTE-k termelését is beleértve - körülbelül reggel 9-től délután 5-ig magasabb volt, mint a jelenleg érvényes, tavaly júliusban született nyári rendszerterhelési rekord (7036 megawatt - MW), a napenergia csúcstermelési időszakának számító dél körüli órákban pedig a 9000 MW-ot közelítette.
Megjegyzendő azonban, hogy a rendszerterhelés fogalma a HMKE-k és SCTE-k nélkül értendő, míg az ezeket is tartalmazó felhasználási értéket a MAVIR grafikonján a kiterjesztett teljes terhelés jelzi. Az említett napon a kiterjesztett teljes terhelés maximális értéke délután fél 4 körül rövid időre meghaladta a 7400 MW-ot is, amikor a bruttó rendszerterhelés mindössze 5446 MW volt. A rendszerterhelés aznap este fél 8 után tetőzött 6657 MW-on, amikor a napelemek már alig termeltek, így ugyanekkor a kiterjesztett teljes terhelés 6842 MW volt.
A teljes hazai termelés körülbelül reggel 8-tól délután 4-ig meghaladta a teljes hazai áramigényt, így ebben az időszakban az ország ismét nettó áramexportőri pozícióban volt.
Ugyancsak július elején került ki a rendszerirányító honlapjára a megújuló források teljes hazai erőművi termelésben betöltött arányát bemutató grafikon is. Az ábra szemléletesen illusztrálja, hogy a megújulók - amely elsöprő többségében napelemeket takar - a hazai termelésnek akár a háromnegyedét is adhatják a napenergia-csúcstermelési időszakokban, a Paksi Atomerőmű folyamatos termelése mellett is.

Az alábbi grafikon pedig azt mutatja meg, hogy a hazai megújuló források termelése mekkora a pillanatnyi áramfogyasztáshoz, vagyis a rendszerterheléshez viszonyítva. Jól látszik az ábrán, hogy a hazai megújulós erőművek termelése a legerősebb napenergia-termelési időszakokban
már meghaladja a teljes magyarországi villamosenergia-felhasználást.

Szintén a napokban jelent meg a MAVIR honlapján a hazai villamosenergia-termelés szén-dioxid-kibocsátását nyomon követő grafikon is. A grafikon, illetve az általa megjelenített adatok alátámasztják, hogy a magyarországi áramtermelés karbonemisszója akkor a legkisebb, amikor az egyik legtisztább technológiának számító naperőművek termelése a legnagyobb, tehát a dél körüli órákban.
Az alábbi grafikon a hazai erőművek összesített CO2-kibocsátának alakulását mutatja be.

A hazai áramtermelés karbonintenzitásának alakulását bemutató grafikonról, illetve az ugyanitt letölthető adatokból pedig a HMKE-k és SCTE-k konkrét, számszerűsített kibocsátáscsökkentő hatása is kiolvasható. A karbonintenzitás ez esetben azt jelenti, hogy az erőművek átlagosan hány tonna CO2-t bocsátanak a légkörbe 1 MW villamos energia megtermelése során.

Egy másik új grafikon a hazai rendszerterhelés (lényegében az aktuális villamosenergia-felhasználás) fedezésének karbonintenzitását is bemutatja, ami bizonyos időszakokban jelentősen eltér a hazai termelés karbonintenzitásától. Különösen igaz ez az esti csúcsidőszakra, amikor a naperőművek már nem termelnek, a hazai gáz- és ligniterőművek termelése pedig fokozódik; ilyenkor a hazai termelés karbonintenzitása jelentősen meghaladja a részben vízerőművekből származó importtal kiegészített rendszerterhelését.

Az új grafikonokat a MAVIR az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/2413 irányelve (2023. október 18.) a RED III (Renewable Energy Directive Articles 20(a)) pontjának, valamint az ehhez tartozó VET (villamosenergia-törvény) által történő előírások megfelelésének érdekében publikálta 2025.07.03-án.
A MAVIR villamosenergia-rendszer aktuális termelési és forrásösszetételi állapotát mutató adatbázisában itt lehet böngészni, ahol a fentiek mellett további új, illetve számos régebb óta elérhető diagram is elérhető.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Győzött Trump és a kriptolobbi: elfogadták Amerikában a stablecoinok új szabályozását
Ez lesz az első ilyen szövetségi szintű törvény.
Arab technológiai óriással kötött stratégiai védelmi ipari együttműködést a 4iG leánycége
Három megállapodás is született a felek között.
"Szuperüzletre" készül Zelenszkij Trumppal, Ukrajnától kaphat drónokat Amerika
Más országokkal is tárgyal az ukrán vezetés.
Az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját bírálta, és egy új bankvásárlást is belengetett Csányi Péter
Szerinte öt éven belül be kellene vezetnünk az eurót.
Együttműködési megállapodást kötött a 4iG az Egyesült Arab Emírségek két vezető cégével
Az egyik a Yettel anyacégének a többségi tulajdonosa.
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.
Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre Jelentős könnyítést fogadott el az Országgyűlés a laká
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé


Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?