Major András

Cikkeinek a száma: 662
Itt van az európai bányaláz: de van egy kis bökkenő

Itt van az európai bányaláz: de van egy kis bökkenő

Egy sor új bánya nyílhat a következő években az EU-ban, ami támogatja az energiaátállást, valamint fokozza a közösség iparának versenyképességét és szuverenitását a tiszta technológiák uniós ellátási láncainak megerősítése révén. A kritikus nyersanyagok kitermelésének bővülése ugyanakkor a kapcsolódó szennyezés növekedéséhez vezethet, ha a bányászati tevékenységeket nem kellő gondossággal menedzselik. A lehetséges szennyező hatásokra vonatkozóan jelenleg nem léteznek becslések, de egy új jelentés szerint a 2020-as évek elején már bekövetkezett a fordulat, és a kitermelési tevékenységből származó főbb szennyezőanyag emissziója ismét növekedésnek indult.

Magyarország fokozza a villamosenergia-rendszer kibervédelmi felkészültségét

Magyarország fokozza a villamosenergia-rendszer kibervédelmi felkészültségét

A megújulóenergia-termelők és az energiatárolók egyre hangsúlyosabb szerepe növelheti a kiberbiztonsági incidensek bekövetkezési valószínűségét. Az elmúlt években megszaporodtak az európai energiaszektort ért kibertámadások, ezért egy 2024 nyarán életbe lépett uniós rendelet a megújuló termelőket és az energiatárolókat is bevonta a kiberbiztonsági szabályozás hatálya alá. Ennek nyomán Magyarországok is elkezdődött az ágazat kibervédelmének megerősítése.

Sok iparágban eljön az igazság pillanata a zöldüléssel kapcsolatban

Sok iparágban eljön az igazság pillanata a zöldüléssel kapcsolatban

Az energiaátállás új szakaszában a hangsúlynak át kell kerülnie arra, hogy az időjárásfüggő megújuló erőművek az idő egyre nagyobb részében legyenek képesek a termelésre, ezért a fő feladat a meglévő kapacitások és csatlakozási pontok kihasználtságának fokozása. Erre már Magyarországon is jó lehetőséget kínál a naperőművek akkumulátorral és/vagy szélturbinával való hibridizációja, ami a cégek számára stabil, fenntartható energiaellátást biztosíthat az olyan új üzleti modellekkel együtt, mint az itthon is egyre népszerűbb hosszú távú fizikai zöldáram-vásárlási szerződések.

Digitális kohók: áldás vagy teher?

Digitális kohók: áldás vagy teher?

Az AI (mesterséges intelligencia) modellek telepítése és betanítása a nagy és energiaéhes adatközpontokban zajlik, amelyek áramfogyasztása a nehézipar, például az alumíniumkohók fogyasztásával vetekszik. Az adatközpontokba való globális befektetések értéke 2022 óta közel megkétszereződött, és 2024-ben elérte az 500 milliárd dollárt, ez pedig növekvő aggodalmakhoz vezetett az ehhez fűződő energiaigény megugrásával kapcsolatban. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) jelentése szerint azonban ezek az aggályok túlzottak.

Négyszer nagyobb hozam februárban: áttörést hoztak a függőleges napelemek

Négyszer nagyobb hozam februárban: áttörést hoztak a függőleges napelemek

Egy új kutatás szerint az északi földrajzi szélességi körökön a függőlegesen telepített napelemek jövedelmezőbbek februárban, mint a vízszintes panelek júniusban. A függőleges panelek északon a megtermelt energia nagyobb részét tél végén és tavasz elején adják le, amikor a piaci áramárak jellemzően tetőznek, míg nyáron az árak átlagosan alacsonyabbak az ilyenkor Európa-szerte egyre több országban bőséges napenergia-termelés miatt. A norvégiai esettanulmány szerint a vertikális panelek 2025 februárjában több mint négyszer olyan jövedelmezőek voltak, mint 2024 augusztusában.

Túl nagy falat? - Lazíthatnak egy fontos 2040-es uniós célon

Túl nagy falat? - Lazíthatnak egy fontos 2040-es uniós célon

Az Európai Bizottság vizsgálja a 2040-es uniós kibocsátáscsökkentési cél felpuhításának lehetőségeit, így próbálva kezelni a klímacéllal szembeni poltikai ellenkezést, miközben igyekszik az általa korábban előirányzott 90%-os célszámot is megtartani. A Bizottság eredetileg az első negyedévben a klímatörvény módosítása keretében tette volna meg arra vonatkozó hivatalos javaslatát, hogy az Európai Unió tagállamai 90%-kal csökkentsék az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátását 2040-ig az 1990-es szinthez képest. A kibocsátáscsökkentés nehéziparban és mezőgazdaságban várható költségeivel kapcsolatban azonban jelentős aggályok merültek fel a tagállamok és törvényhozók részéről, ezért a testület elhalasztotta a törvényjavaslat előterjesztését.

Olyan lépésre készül Szlovákia, ami Magyarország számára is figyelmeztetés lehet

Olyan lépésre készül Szlovákia, ami Magyarország számára is figyelmeztetés lehet

A szlovák kormány 2026 végéig fokozatosan megszünteti az új megújulóenergia-projektek garantált átvételi áras, illetve fix támogatásait. A gazdasági minisztérium ugyan továbbra is fontosnak tartja a megújuló energiaforrásokat, de úgy értékeli, hogy a technológiai fejlődés és a költségek csökkenése miatt a projektek támogatás nélkül is életképesek lehetnek - számolt be az Euractiv. A lépés csökkentheti a szlovák zöldenergia-piaci beruházási kedvet és arra késztetheti az üzemeltetőket, hogy újragondolják létesítményeik üzemben tartását, de nemzetközi következményekkel is járhat.

Nagy lehetőségei vannak Magyarországnak az orosz gáz kiváltására - Így éltünk velük eddig

Nagy lehetőségei vannak Magyarországnak az orosz gáz kiváltására - Így éltünk velük eddig

A hazai földgáz-, geotermikus energia és biogáz-kitermelés is érdemben nőtt az elmúlt években, és az energiapolitikai tervek alapján ez a tendencia várhatóan a következőkben is folytatódik. Ez főleg az orosz eredetű gázimport lehető legnagyobb mértékű kiváltása miatt lenne fontos, ami elengedhetetlen Magyarország energiafüggőségének csökkentéséhez és a klímavédelmi vállalások teljesítéséhez is. Az energiatermelési potenciál és elemzések alapján az alternatív források akár a stratégiai célokban meghatározottaknál is jelentősebb szerepet tölthetnének be a magyar energiaellátásban.

Itthon ma még egzotikusnak számító szerződéstípus adhat új lendületet a naperőmű-fejlesztéseknek

Itthon ma még egzotikusnak számító szerződéstípus adhat új lendületet a naperőmű-fejlesztéseknek

A hosszú távú vállalati villamosenergia-vásárlási szerződések, a cPPA-k a hazai zöldátmenetben is fontos szerepet tölthetnek be, egyelőre viszont több ok miatt Magyarországon egzotikusnak számít ez a szerződéstípus. Azonban ahogy a zöldátmenet erősödik, a vállalatok pedig egyre inkább kiveszik belőle a részüket, a cPPA-szerződések is egyre inkább felértékelődhetnek. A konstrukció számos nehéz helyzetben lévő naperőmű beruházó számára is lehetőséget jelenthet, akik például akkumulátoros kapacitás telepítésével tehetik életképesebbé projektjeiket. Erről a témáról is hangsúlyosan szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyen az alábbi cikkben is szereplő Orbán Gábor, az MVM Partner vezérigazgatója is előad. További részletek és jelentkezés itt.

Jó, ha tudjuk: az erdőirtás és a fajkihalás a gazdagabb országok rejtett exportcikkévé vált

Jó, ha tudjuk: az erdőirtás és a fajkihalás a gazdagabb országok rejtett exportcikkévé vált

A világ legnagyobb gazdasággal rendelkező országai a mezőgazdasági és erdészeti termékek fogyasztásával átlagosan több mint 15-ször nagyobb veszteséget okoznak külföldön a biológiai sokféleségben, mint határaikon belül - derül ki egy, a Nature-ben publikált tanulmányból. A Princeton kutatói a világon először számszerűsítették az országok fogyasztásának külföldi környezeti hatásait, illetve hozzájárulásukat a világ biológiai sokféleségének csökkenéséhez. A beföldi természetkímélő célú intézkedések kedvezőtlen esetben globális szinten akár nettó károkat is okozhatnak a biodiverzitásban.

Ördögi kör: a hőhullámok hajtják a világ áraméhségének növekedését

Ördögi kör: a hőhullámok hajtják a világ áraméhségének növekedését

Tavaly több mint kétszer annyival nőtt a világ áramfogyasztása, mint az elmúlt évtized átlagos éves bővülése. A növekmény több mint fele Kínához fűződik, de a fejlett gazdaságokban is fordulatra került sor. A fogyasztásbővülés zöme az ingatlanszektorhoz kötődött, az egyik legfontosabb hajtóerőt pedig a hűtési igény erősödése jelentette, a klímaváltozásnak tulajdonított hőhullámok következtében. A világ áramtermelésének növekedését 2024-ben rekord arányban fedezték a megújulók és a nukleáris energia, amelyek súlya a termelésben szintén új csúcsra emelkedett, ezzel együtt továbbra is a szén maradt a világ első számú villamosenergia-termelési forrása.

Apró különbség, mégis nagy lehet a veszteség - Az ígéretnél kisebb számokat produkálnak a napelemek

Apró különbség, mégis nagy lehet a veszteség - Az ígéretnél kisebb számokat produkálnak a napelemek

A napelemek maximális teljesítménye gyakran elmarad a gyártók által ígért értékektől - derül ki a Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE kutatásából. A vizsgálat során a kutatók azt találták, hogy körülbelül 2017-től fogva egyre nagyobb negatív eltérés volt tapasztalható a napelemgyártók által megadott teljesítményadatok és a kutatóintézet mérési eredményei között. Bár az eredmények szerint 2024-ben 1,2%-os alulteljesítés nem tűnik jelentősnek, de nagy léptékben már érdemi negatív eltérést jelenthet a telepített kapacitás teljesítőképessége tekintetében.

Új munkarendet vezetne be a drámai felmelegedésre készülő Franciaország

Új munkarendet vezetne be a drámai felmelegedésre készülő Franciaország

Az évszázad végéig 4 Celsius-fokos átlaghőmérséklet-emelkedésre készül Franciaország az iparosodás előtti szinthez képest a kormány új klímaalkalmazkodási terve szerint. A harmadik nemzeti klímaalkalmazkodási terv a Météo-France meteorológiai szolgálat előrejelzései alapján azzal számol, hogy az országban a felszínközeli éves átlaghőmérséklet 2030-ban 2, 2050-ben pedig 2,7 fokkal haladhatja majd meg az 1850-1900-as évek átlagát. A csomag az ágazatok lényegében teljes palettáján intézkedéseket jelöl ki az éghajlatváltozás következményeihez való alkalmazkodás érdekében.

Forradalmi változáson megy keresztül Európa egyik legfontosabb iparága  - De miért olyan sérülékeny még mindig?

Forradalmi változáson megy keresztül Európa egyik legfontosabb iparága - De miért olyan sérülékeny még mindig?

Tovább nőtt a megújuló források szerepe az európai energiaellátásban, de az átállás során Európa a piacokat sebezhetővé tevő jelentős és tartós kihívásokkal néz szembe. Ezzel összefüggésben átalakulóban van a földgáz villamosenergia-termelésben betöltött szerepe is, és bár az energiahordozó részaránya összességében csökken, továbbra is kulcsszerepet tölt be az energiarendszerben - mutat rá az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynöksége (ACER) monitoring jelentésében.

Sebességet váltott és új szakaszába lépett az akkumulátoripar fejlődése

Sebességet váltott és új szakaszába lépett az akkumulátoripar fejlődése

Gyorsan fejlődik a globális akkumulátorpiac, a kereslet meredeken emelkedik, az árak pedig tovább csökkennek, ez azonban a közeljövőben lassulhat a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerint. Európa ellátási lánc ökoszisztémája még mindig viszonylag gyenge, szakképzett munkaerőből hiány van, gyártási költségei pedig 50%-kal meghaladják a kínai értékeket, így több itteni gyártó elhalasztja vagy törli bővítési terveit a jövedelmezőséggel kapcsolatos bizonytalanságok miatt. A kihívások ellenére az IEA szerint Európának van lehetősége versenyképesebb akkumulátoripart építeni.

Magyarország a sereghajtók között Európában a szennyező városi buszok lecserélésében

Magyarország a sereghajtók között Európában a szennyező városi buszok lecserélésében

Az energia- és klímapolitikai tervekben kijelöltnél is jóval gyorsabban cseréli le régi, jellemzően dízeles városi buszait Európa legtöbb országa, így tavaly már csaknem minden második újonnan beszerzett jármű akkumulátoros elektromos vagy üzemanyagcellás hajtáslánccal rendelkezett. Ha a növekedési ráta nem csökken, 2027-ben már kizárólag kibocsátásmentes új városi buszokat értékesítenek Európában. Akad ugyanakkor néhány ország - köztük Magyarország- ,amelyben jóval lassabb az átállás, mint Európa többi részén.

Rákapcsolt a hálózatfejlesztésre a világ, elszálltak az árak

Rákapcsolt a hálózatfejlesztésre a világ, elszálltak az árak

Az elektromos hálózat bővítése és korszerűsítése elengedhetetlen az energiaátálláshoz, de a fejlesztések világszerte egyre nehezebben tudnak lépést tartani az áramigény növekedésével, mivel az alapvető alkatrészek ára és beszerzési ideje csaknem megkétszereződött 2021 óta. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) jelentése szerint a jelenség az olyan nélkülözhetetlen komponenseket is érinti, mint a transzformátorok és kábelek, jelentős akadályokat gördítve a hálózatfejlesztők elé.

Pár év alatt nemzetközi sikertörténetet írt egy magyar napelemes cég

Pár év alatt nemzetközi sikertörténetet írt egy magyar napelemes cég

Lényegében folyamatosan a növekedésbe menekülve sikerült a magyar A1 Solarnak olyan árbevétel-emelkedést elérnie az elmúlt években, amellyel a cég a Financial Times Európa leggyorsabban növekvő vállalatait rangsoroló listáján az európai 12.  helyet, míg Magyarországon az első helyet szerezte meg. A cég mára túllépett a kizárólag napelemes fejlesztésekre fókuszáló megközelítésen, és a projekt üzletágban az a célja, hogy az EMEA régióban öt éven belül top tízes szereplővé váljon az átfogó ingatlan-energiahatékonysági, energiamenedzsment-automatizálási, okosotthon fejlesztések piacán. A siker hátteréről, a társaság további terveiről és a piaci kilátásokról beszélt Szenyán Endre, az A1 Solar résztulajdonosa, a cégcsoporthoz tartozó Energrosso Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

Kiderült hogyan befolyásolja a Duna vízállása a magyar energiaellátást

Kiderült hogyan befolyásolja a Duna vízállása a magyar energiaellátást

A csapadék hatására a Duna hazai szakaszon is emelkedésnek indul a folyó vízállása, de egyelőre nem várható, hogy jelentősen meghaladja az ebben az évszakban rekord alacsonynak számító szinteket. Az alacsony vízállás több ágazatot is érzékenyen érinthet, így az energiaellátást is, ezért ez az eshetőség a krízishelyzetek megelőzéséhez és kezelésükhöz szükséges eljárásokat leíró villamos energia kockázati készültségi tervben is szerepel. Magyarországon több olyan, az energiaellátás szempontjából fontos erőmű található, amelyek hűtését folyóvíz biztosítja, de e rendszereket úgy tervezték, hogy működésük rendkívül alacsony vízállásnál is biztosított legyen.

Globális pozíciói megtartásáért küzd az EU a jövő kulcstechnológiáinak gyártásában

Globális pozíciói megtartásáért küzd az EU a jövő kulcstechnológiáinak gyártásában

Miközben a tiszta energia technológiák továbbra is magasan költség-versenyképesek Európában, amit a telepítési számok is igazolnak, az ezeket gyártó uniós cégeknek kihívásokkal teli üzleti környezettel és éles globális versennyel kell szembenézniük. Az EU diverzifikált nettó nulla technológiai feldolgozóiparnak ad otthont, de globális szinten küzd piaci részesedése megőrzéséért, miközben Kína uralja a termelést. Számos tiszta technológia, például a szélerőművek vagy a hőszivattyúk gyártása terén az EU még mindig jó helyzetben van, de további támogatásra van szükség az értékláncok megerősítéséhez és a gyártókapacitás növeléséhez - olvasható az Európai Bizottság jelentésében.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.